جزیره کودکان- شهر بازی
توپولوها برای آموزش یک تا سه ساله‌ها

حذف تصاویر و رنگ‌ها

ما دوست داریم بچه‌ها بخندند

توپولوها نام یک برنامه‌ی تلویزیونی سرگرم‌کننده، آموزنده و شادی‌بخش است که شبکه‌ی بی‌بی‌سی (BBC) ویژه‌ی کودکان یک تا سه ساله تولید کرده  و از شبکه‌ی پنج سیما (شبکه‌ی تهران) پخش شود. در پایگاه اینترنتی این برنامه بازی‌ها، سرگرمی‌ها و آهنگ‌های کودکانه عرضه شده است و فعالیت‌هایی به پدران و مادران پیشنهاد شده که می‌توانند با کودک خود انجام دهند تا توانایی‌های ذهنی او شکوفا شود.

روی توپ لالا کلیک کنید تا وارد سرزمین توپولوها شوید 

لالا

  درباره‌ی توپولوهای تلویزیونی

  کودکان در همان جهانی زندگی می‌کنند که ما بزرگترها زندگی می‌کنیم، اما دریافت آن‌ها از جهان با ما تفاوت دارد. بنابراین، مهم‌ترین چیزی که بزرگسالان می‌تواند برای کودکان انجام دهند گوش‌دادن به آن‌ها و کوشش‌کردن برای فهمیدن آن‌هاست. هنگامی که آندره داونپورت (Andrew Davenport) و همکارانش در شبکه‌ی پی‌بی‌اس (PBS) می‌خواستند برنامه‌ای برای خردسالان بسازند، نخست به چنین کاری پرداختند. آن‌ها برنامه‌ای به نام توپولوها ویژه‌ی کودکان یک تا سه ساله ساختند که از شبکه پنج (شبکه‌ی تهران) پخش شود.

  هدف اصلی این برنامه سرگرم‌کردن و خوشحال‌کردن بچه‌هاست. داونپورت می‌گوید: "بچه‌ها دوست دارند که به سخنانشان گوش دهیم. بنابراین، زمان زیادی را به زیرنظرگرفتن و گوش‌دادن به بچه‌ها پرداختیم و کوشش کردیم خودمان را به همان احساسی نزدیک کنند که بچه‌ها دارند. ما دریافتیم که تفاوت بین برنامه‌ی کاری بزرگترها و بچه‌ها می‌تواند اغلب بسیار شیرین و بامزه باشد و به همین دلیل ما لحظات شادی داشتیم و بنابراین بازی و شادی را در قلب این برنامه گذاشتیم." تینکی وینکی

  اما تولیدکنندگان این برنامه، فلسفه‌های دیگری نیز برای آن در نظر داشته‌اند. داونپورت می‌گوید: "کودکان خردسال آزمایش‌کردن را نیز بسیار دوست دارند. آن‌ها برای آزمودن تجربه‌هایشان کارها را دوباره و دوباره انجام می‌دهند. خالی‌کردن چندباره‌ی سبد یا قفسه‌ی ظرف‌ها ممکن است از نظر یک بزرگسال بیهوده باشد، اما از نظر بچه‌ها بسیار جالب است چرا که آن‌ها با این کار چیزهای بسیاری درباره‌ی شکل و اندازه‌ی چیزها می‌آموزند، این که چه چیزی در آن جای می‌گیرد و چه چیزی جای نمی‌گیرد." به همین دلیل است که تینکی وینکی، یکی از توپولوها، یک کیف دارد و دوست دارد همه چیز را درون آن بگذارد.

  تولیدکنندگان این برنامه به پدران و مادران سفارش می‌‌کنند که این برنامه را همراه با فرزندانشان ببینید و ببیند که چه چیزی توجه آن‌ها را جلب می‌کند. آن‌ها باید بکوشند در درک کودکان شریک شوند، نه این که درک خودشان را به بچه‌ها تحمیل کنند. این نخستین گام در پرورش خلاقیت در بچه‌هاست. توپولوها زمینه‌ی این کار را فراهم می‌کند و به گفت و گوی بین فرزندان و پدر و مادران رونق می‌بخشد.

  توپولوها یک برنامه‌ی نیم ساعته‌ی سرگرم‌کننده، آموزنده و شادی‌بخش است که خردسالان ما سرزمین رویایی‌شان را در آن جا می‌یابند. جهانی خیالی و پر از بازی که شخصیت‌های دوست داشتنی و با ادب در آن زندگی می‌کنند و در هر چه که پیرامونشان است کند و کاو می‌کنند و دست به آزمایش می‌زنند. این مجموعه فرصت شگفت‌انگیزی است برای پدران و ماران تا لذت نخستین کشف را در چشمان کودکانشان ببینند.

روی توپ لالا کلیک کنید تا به پایگاه توپولوها در بی‌بی‌سی وارد شوید

توپولوها

نشانی مطلب در وبگاه جزیره کودکان:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=8.129.880.fa
برگشت به اصل مطلب