جزیره کودکان- جانوران شگفت انگیز
دنیای قورباغه‌ها

حذف تصاویر و رنگ‌ها

دنیای قورباغه‌ها

قورباغه‌های از گروهی از جانوران به نام دوزیستان هستند. دوزیستان به جانورانی گفته می‌شود که بخشی از زندگی خود را در آب و بخشی را در خشکی به سر می‌برند.

سه نوع دوزیست وجود دارد:

1. قورباغه‌ها و وزغ‌ها

2. سمندرها

3. دوزیستان بی‌پا

تا کنون 3900 گونه قورباغه و وزغ شناسایی شده است که دانشمندان زیادی درباره‌ی آن‌ها پژوهش می‌کنند. می‌دانی چرا پژوهش درباره‌ی قورباغه‌ها و وزغ‌ها اهمیت داد؟

دنیای قورباغه‌ها

دنیای قورباغه‌ها

قورباغه‌ها و وزغ‌ها بر خلاف بقیه‌ی دوزیستان، دم ندارند. پاهای عقبی آن‌ها بلند است و برای جهیدن به کار می‌رود. در هر پای عقبی، پنج انگشت وجود دارد. پاهای جلویی کوچک‌تر و چهار انگشتی هستند و هنگام فرود آمدن به زمین، مانند ضربه‌گیر عمل می‌کنند.

قورباغه‌ها و وزغ‌ها تفاوت علمی زیادی ندارند، اما می‌توان گفت پوست قورباغه‌ها نازک‌تر و مرطوب است. در عوض، پوست وزغ‌ها کلفت، خشک و زگیل‌دار است. به علاوه، قورباغه‌ها می‌جهند، اما وزغ‌ها آهسته راه می‌روند.

دنیای قورباغه‌ها

قورباغه‌ی جالوت، که در غرب آفریقا زندگی می‌کند، بزرگ‌ترین قورباغه است. طول این قورباغه به بیش از  30 سانتی‌متر و وزن آن به نزدیک 3.5 کیلوگرم می‌رسد. همین طور که این قورباغ‌ها رشد می‌کنند و بزرگ‌تر می‌شوند، چند بار پوست می‌اندازند. نخست بدنشان را خم و دولا و راست می‌کنند تا پوستشان سست شود.سپس، آن را مانند یک عرق گیر روی سرشان می‌کشند و آن را می‌خورند!

دنیای قورباغه‌ها

قورباغه‌های جالوت می‌توانند موش، ماهی، پرنده‌های کوچک، قورباغه‌های دیگر و حتی هم‌نوعان خود را بخورند. البته، خود آن‌ها نیز خوراک لذیذی برای برخی انسان‌ها هستند و به همین خاطر در خطر نابودی قرار گرفته‌اند. می‌خواهی فیلم یکی از این قورباغه‌ها را ببینی؟ روی این قورباغه‌ی وحشت زده کلیک کن.

دنیای قورباغه‌ها
نشانی مطلب در وبگاه جزیره کودکان:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=8.123.436.fa
برگشت به اصل مطلب