- سرمقاله
آماده‌شدن برای آغاز سال تحصیلی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1387/6/21 |  نویسنده: آقاي اسفندیار معتمدی | 

  با نزدیک‌شدن به مهرماه و آغاز سال تحصیلی جدید جنب و جوش خاصی در افراد جامعه خانواده‌ها، معلمان و اولیای مدرسه، سازمان‌های اداری آموزش و پرورش و بسیاری از شاغلان و مسئولان دیده می‌شود و هر یک بنابر مسئولیت و وظیفه‌ی خود می‌کوشند تا بهتر و بیش‌تر برای این کار مهم آماده شوند. در این‌جا به اختصار مسئولیت هر یک از عوامل اثرگذار را یادآور می‌شویم.

  1. سازمان‌های آموزشی

  بر پایه‌ی ‌ قانون اساسی کشور مسئولیت آموزش و پرورش در دوره‌های عمومی و متوسطه با وزارت آموزش و پرورش و در دوره‌های عالی با وزارت علوم تحقیقات و فناوری است. هر یک از این سازمان‌ها مسئولیت برنامه‌ریزی آموزشی، برنامه‌ریزی درسی، تهیه‌ی مواد آموزشی، ساختمان و تجهیزات، گرمایش و سرمایش، تربیت معلم و استاد، نگهداری، نوسازی و ایجاد انگیزه در کادر آموزشی و اداری و مواردی دیگر را برعهده دارند.

  امید آن داریم که در سال تحصیلی جدید معلمان آموزش دیده که با ابزارها و روش‌های جدید تدریس و آموزش آشنا باشند، از همان آغاز سال، با روحیه‌ای قوی، سالم، امیدوار، در مدارس و کلاس‌هایی که محکم، زیبا و برای مدرسه ساخته شده باشد حضور یابند و شاهد آن نباشیم که سقف کلاسی بر سر معلم و دانش‌آموز فرود آید، یا بخاری مدرسه بدون نفت و گاز بماند و یا آتش‌سوزی در کلاس به وجود آید.

  هم چنین انتظار داریم که برنامه‌های آموزشی چنان تنظیم شود که افراد مهارت‌های لازم برای اداره‌ی جامعه را در همه‌ی زمینه‌ها به دست آورند و در یک بخش با تراکم و در بخش دیگر با کمبود روبه‌رو نباشیم. برنامه‌ها و کتاب‌های درسی را چنان تنظیم کنیم که کودکان با شوق و رغبت به کلاس بروند و زندگی کنند و دانشجویان به پژوهش تشویق شوند. 

  خوشبختانه این آمادگی در بسیاری از سازمان‌ها و ادارات آموزش و پرورش به چشم می‌خورد. برای نمونه این ‌ جانب به دعوت آقای اکبر پولادی رئیس اداره‌ی آموزش و پرورش منطقه‌ی باغبادران(در لنجان، اصفهان) در جلسه‌ای شرکت کردم و در آن جا آماده شدن دبیران منطقه را از راه اجرای برنامه‌های آموزشی و انگیزشی و دادن یادبود به هر یک از معلمان دیدم و خوشحال شدم. این برنامه روز یک شنبه 3/6/87 در اداره‌ی آموزش و پرورش آن شهر برگزار شد.

  2. خانواده

  مسئولیت اولیه و مستقیم نگهداری، پرورش و آموزش فرزندان با خانواده است. گر چه در عصر جدید دولت‌ها بخشی از این مسئولیت را برعهده دارند، اما دامان مادر است که بهترین محافظ و پرورش دهنده‌ی کودک است (دامن مادر نخست آموزگار کودک است) و مادر است که یک حرف و دو حرف بر زبان کودک خود می‌گذارد تا گفتن بیاموزد و دستش را می‌گیرد و پا به پا می‌برد تا شیوه‌ی راه‌رفتن فرا گیرد.

  خانواده‌های ایرانی فرزندان خود را هیچ گاه رها نمی‌کنند و در همه‌ی مراحل تحصیلی و حتی پس از آن در انتخاب شغل، ازدواج، خانه‌ی مستقل همراه فرزندان خود هستند و همواره آماده خدمتند. در آغاز سال تحصیلی این خانواده است که از ثبت نام فرزند خود در مدرسه و دانشگاه اطمینان پیدا می‌کند. آن‌گاه وسایل تحصیلی و رفت و آمد، تغذیه، لباس مناسب را آماده می‌کند. روحیه‌ی فرزند خود را برای رفتن به مدرسه و آشنا شدن با شرایط جدید تقویت می‌کند.

  3. معلمان

  از یکی از دوستانم که دبیر است پرسیدم آیا برای سال تحصیلی جدید آماده شده‌اید؟ و چه کاری کرده‌اید؟ ایشان در پاسخ گفت:

  الف) سال گذشته متوجه شدم که برخی از شاگردانم پرسش‌هایی در موضوع رایانه، اینترنت و وسایل الکترونیکی در کلاس مطرح می‌کنند که من در پاسخ آن‌ها توانایی لازم را نداشتم. از این رو در تابستان به طور جدی در این قسمت کوشیدم، دوره‌های آموزشی را گذراندم، کتاب‌های خودآموز را خریدم. به پایگاه‌هایی که به موضوع درسم کمک می‌کرد آشنا شدم و نشانی اینترنتی آن‌ها را جمع‌آوری کردم.

  ب) با تغییراتی که در کتاب درسی صورت گرفته بود و پیش از آن ندیده بودم آشنا شدم و آن‌ها را در کتاب مشخص کردم که در کلاس مورد بحث قرار دهم.

  پ) چند جلد کتاب جدید در موضوع درسم منتشر شده بود که آن‌ها را گر چه گران بود، خریدم و خواندم تا نسبت به مفاهیم و مطالب درسی اطلاعات بیشتری به دست آورم.

  ت) با مدرسه و مدیر و ناظم و برنامه‌های جدید آن آشنا شدم و از برخی دستور کار‌های تربیتی و اجرایی که رسیده بود باخبر شدم.

  4. یادگیرنده

  خانواده، معلم و مدرسه شرایط یادگیری را فراهم می‌آورند و چونان ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند تا آن که یاد می‌گیرد، یعنی دانش‌آموز و دانشجو با آسودگی بیش‌تری مشغول یادگیری شود. یادگیرنده نیز باید خود را آماده‌ی یادگیری کند و موانع موجود از سر راهش را بردارد. آمادگی روانی، عشق به یادگیری و ایجاد زمینه‌ی لازم برای درک و فهم بیشتر لازمه‌‌ی کار دانش‌آموز‌ی است.

   از دانش‌آموز‌ی که خود را برای رفتن به دبیرستان آماده می‌کرد پرسیدم برای آغاز سال تحصیلی چه کرده‌ای؟ گفت:

  الف) همه‌‌ی کتاب‌هایم را خریده‌ام. با ورق‌زدن و نگاه‌کردن در فهرست و متن آن‌ها با موضوعاتی که در هر یک از کتاب‌ها نوشته شده آشنا شده‌ام.

  ب) تاکنون رایانه نداشتم. از پدرم خواستم که رایانه برایم خرید و من با چگونگی کار با آن آشنا شدم.

  پ) برای برخی از درس‌ها لوح فشرده تهیه شده است. آن‌ها را خریدم و یک بار آن‌ها را دیدم و با موضوع کتاب بیشتر آشنا شدم.

  ت) چون فاصله‌ی منزل تا مدرسه‌ی جدید زیاد بود، این مسافت را چند بار با اتوبوس، با تاکسی و پیاده طی کردم و مدت زمان رفت و برگشت را برای برنامه‌ریزی‌هایم مشخص نمودم.

  ث) قفسه‌ی کتاب‌های تازه و وسایل مورد نیاز سال جدید را از دیگر کتاب‌ها و وسایلم کامل جدا کردم.

  5. سازمان‌های وابسته

  در آغاز سال تحصیلی در شهرهای بزرگ از جمله تهران مسئله‌ای به نام ترافیک مطرح می‌شود و سازمان‌های راهنمایی و رانندگی، نیروی انتظامی، شرکت واحد اتوبوسرانی و بسیاری دیگر هر یک خود را با توجه به مسئولیت‌هایشان آماده می‌کنند تا امنیت و سرعت رفت و آمد فراهم شود. در سال جدید امیدواریم هر مدرسه و دانشگاه، با برنامه ‌ کار خود را آغاز کند، با برنامه به پیش رود، معلم و محصل سر وقت به کلاس برسند و یک برف و باران ساده  از تشکیل کلاس درس جلوگیری نکند. 

نشانی مطلب در وبگاه :
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=6.112.950.fa
برگشت به اصل مطلب