- تازه‌ترین خبرها
اینترنت با محتوای فارسی نیاز داریم

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1386/2/29 |  نویسنده: مهدي جابرى | 

AWT IMAGE

  گروه اجتماعی روزنامه ی ایران - مهدی جابری: در هر دو ثانیه یک پایگاه اینترنتی در جهان ایجاد می شود و هم اکنون یک میلیارد پایگاه اینترنتی در دنیا وجود دارد که سهم ایران فقط یک و نیم میلیون پایگاه است.

  امسال برای نخستین بار جشنواره ملی رسانه های دیجیتال در تهران در حال برگزاری است تا مشخص کند جایگاه کشور در استفاده ازاینترنت کجاست و چگونه می توان این سهم را بالا برد و کاری کرد که پایگاه های اینترنتی در ایران هم به تعداد هر ۷ نفر یک پایگاه برسد.

  اینترنت وسیله ای برای تفریح

  این که بیشترین استفاده ما ایرانی ها از اینترنت چیست، موضوعی است که هر یک از ما کم و بیش از آن اطلاع داریم؛ چرا که همه به نوعی با آن درگیر هستیم.

  «داود حریریان» متصدی یکی از غرفه های سالن اینترنت، چت کردن و دانلود فایل های صوتی و تصویری را بیشترین استفاده ایرانی ها از اینترنت می داند و می گوید: ۹۵ درصد جوان های ایرانی، چهره خود را پشت اسم های مستعار پنهان کرده اند و استفاده آنها از اینترنت فقط برای تفریح زودگذر به صورت چت است.

  شاید این سؤال برای شما مطرح شود که آیا این خصلت فقط در ایرانی ها وجود دارد؟

  «حسن سالاری» مدیر یک پایگاه اینترنتی نخستین و بیشترین استفاده از اینترنت در تمام دنیا را به صورت mail و دانلود می داند و می گوید: کشورهای پیشرفته در کنار استفاده وسیع تفریحی از اینترنت، از زمینه های پژوهشی و علمی آن نیز به طور گسترده استفاده می کنند ولی سهم ایران در این زمینه بسیار ناچیز است. وی استفاده از اینترنت در تجارت الکترونیک را دومین کاربرد وسیع اینترنت در دنیا معرفی می کند و می گوید: هر چند یکی از فعال ترین چهره های دنیا در تجارت الکترونیک یک فرد ایرانی است، ولی متأسفانه سهم ایران در این باره بسیار ناچیز است و ما هنوز در ابتدای راه هستیم.

  سالاری سومین کاربرد گسترده اینترنت در دنیا را مربوط به سایت های علمی و آموزشی می داند و معتقد است این جنبه از اینترنت هنوز جایگاه خود را در ایران پیدا نکرده است.

  زیرساخت ها باید اصلاح شود

  برای افزایش سهم ایران از جهان اینترنت و تشویق مردم به استفاده مناسب و علمی از آن، برخی ها معتقد به تقویت زیرساخت ها هستند.

  حریریان با اشاره به این که اینترنت مانند بسیاری از وسایل ارتباطی دارای جنبه های مثبت و منفی است، می گوید: باید به جوان ها یاد بدهیم در اینترنت چه کار کنند و به دنبال چه باشند. جوان ها فرانگرفته اند که می توان درباره مسائل مختلف فرهنگی و علمی در اینترنت جست وجو کرد. وی با تأکید بر لزوم فرهنگ سازی برای استفاده صحیح از اینترنت، معتقد است مسئولان نباید از دسترسی مردم و جوان ها به اینترنت هراس داشته باشند، بلکه باید در آگاه کردن آنها تلاش کنند.

  «سهیل علا ء الدین» مسئول یکی از غرفه های اینترنتی نیز ضمن تأکید بر فراهم شدن زمینه های دسترسی آسان، دائم و سریع تمام مردم جامعه به اینترنت، می گوید: اتصال همیشگی و سرعت بالا می تواند قابلیت ها، شیوه ها و مسیر استفاده از اینترنت را تغییر دهد و بستر مناسبی را برای استفاده تجاری، اقتصادی و علمی از آن فراهم کند.

  وی می افزاید: تحقق دولت الکترونیک نیاز به ایجاد این زیرساخت دارد و تمام بانک ها، ادارات دولتی و سازمان ها برای این که بتوانند مردم را سریع و همیشه به مراکز خود راه دهند، چاره ای جز این ندارند.علاءالدین با برشمردن مزیت های استفاده از اینترنت پرسرعت ADSL می گوید: این نوع دسترسی به اینترنت علاوه بر کاهش هزینه های کاربران، می تواند نیاز مردم را برای مراجعه مستقیم به ارگان ها و نهادها کاهش دهد و حتی در کنترل ترافیک شهری از این طریق مؤثر باشد.

  اینترنت به زبان فارسی می خواهیم

  سالاری، زمینه اطلاع رسانی و پردازش اطلاعات را در ایران بسیار ضعیف می داند و می گوید: اگر به سایت های سازمان های مختلف جامعه رجوع کنیم، خواهیم دید که هیچ محتوایی برای جلب عامه مردم ندارند.
وی معتقد است که تولید محتوا به زبان فارسی به صورتی که برای تمام جامعه قابل فهم باشد، تنها راه تقویت جایگاه ایران در دنیای اینترنت است. هرچند ایرانی ها بنیانگذار نخستین کتابخانه ها و دانشگاه های جهان هستند و بیشترین سهم را در این باره داشته اند و با وجود این که نخستین شبکه های ارتباطی بین المللی از سوی ایرانی ها ایجاد و ابداع شده است، ولی جایگاه مناسبی از لحاظ اطلاع رسانی و تولید محتوا نداریم.

  سالاری با تأکید بر این که مطالبی که به زبان انگلیسی در اینترنت عرضه می شود، نمی تواند مطالب فرهنگی و تاریخی ایرانیان را به خوبی منعکس کند، می گوید: در این انعکاس، اطلاعات جهت داری ارائه می شود که هدف از آن تخریب ایرانیان است. علاوه بر آن شمار زیادی از مردم ما زبان انگلیسی را به خوبی نمی دانند و از این اطلاعات حتی اگر مفید هم باشد، نمی توانند استفاده کنند.

  وی، سهل انگاری مسئولان را در تولید محتوا و ارائه اطلاعات به زبان فارسی، مورد انتقاد قرار می دهد و می گوید: اگر به سایت سازمان کنفرانس اسلامی مراجعه کنید، همه اطلاعات به تمام زبان ها وجود دارد، ولی این اطلاعات به زبان فارسی ارائه نشده است. این در حالی است که ایران از اعضای فعال این سازمان است. همچنین اطلاعات سازمان ملل به زبان همه کشورها عرضه می شود، ولی خبری از زبان فارسی نیست و این مستلزم همت مسئولان در این باره است. 

نشانی مطلب در وبگاه :
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=4.88.815.fa
برگشت به اصل مطلب