جزیره دانش‌آموزان- نام‌آوران ایران
انوشه انصاری: سفر به آن‌سوی آرزوها

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1385/9/17 |  نویسنده: آقاي حسن سالاری | 

AWT IMAGE

   آیا تا کنون آرزو کرده‌اید به فضا سفر کنید و از آن‌جا به کره‌ی زمین بنگرید؟ انوشه انصاری چنین آرزویی داشت و به آن دست یافت. او در بامداد 27 شهریور 1385 از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان با موشک سایوز به سوی ایستگاه فضایی رفت. او که نخستین ایرانی فضانورد به شمار می‌آید، سفر خود را از همان‌جایی آغاز کرد که نخستین فضانورد جهان، یوری‌گاگارین، نزدیک نیم سده پیش دروازه‌ی سفر به فضا را گشود.

  انوشه انصاری در سال 1346 خورشیدی در مشهد به دنیا آمد، اما در تهران پرورش یافت. هنگامی که 16 سال داشت همراه خانواده‌ی خود به ایالات متحده‌ی آمریکا رفت و در همان‌جا ماندگار شد. او دوره‌ی کارشناسی الکترونیک و علوم رایانه را در دانشگاه جرج میسون گذراند وکارشناسی ارشد مهندسی الکترونیک را در دانشگاه جرج واشینگتون با دریافت جایزه‌ی "دانش‌آموخته‌ی ممتاز" به پایان رساند. او پس از پایان این دوره‌ی آموزش، کار خود را در شرکت MCI آغاز کرد و در همان جا با همسر آینده‌ی خود، حمید انصاری، آشنا شد. آن‌ها در سال 1991 با هم ازدواج کردند.

  در سال 1994 میلادی، انوشه انصاری با همراهی همسر و برادر همسرش، امیر انصاری، شرکت فناوری تله‌کام( TTI ) را در تگزاس بنیان نهاد. کوشش‌های انصاری در‌ این شرکت باعث شد جایزه‌ی نخست کارآفرین ملی ایالات متحده‌ی آمریکا در سال 2000 به او داده شود و شرکت فناوری تله‌کام در فهرست 500 شرکت دارای رشد فزاینده جای گیرد. این شرکت پس از ثبت 3 طرح کلیدی در حالی که دارای 250 کارمند و رشد سالانه و پیوسته‌ی صد در صد از زمان بنیان‌گذاری بود، به شرکت دیگری واگذار شد.

  انصاری، که آروزی سفر به فضا را از کودکی در سر داشت، با بنیان‌گذاری شرکت پرودی( Prodea ) یک گام بزرگ به سوی آرزوی خود و هزاران انسان دیگر برداشت. این شرکت با همکاری شرکت ماجراجویی‌های فضایی و سازمان فضایی روسیه، طرحی را برای ساختن ناوگانی از فضاپیماهای پنج‌نفره برای فرستادن گردشگران به فضا در درست اجرا دارد. پیش از این، خانواده‌ی انصاری جایزه‌ای 10 میلیون دلاری " Ansari X-prize " را برای طرح فضاپیمایی در نظر گرفته بودند که بتواند از مدار زمین بیرون رود و در کمتر از دو هفته بار دیگر بتواند چنین سفری را انجام دهد.

  انصاری در سال 2005 میلادی با پرداخت 20 میلیون دلار برای سفر فضایی با کپسولی که موشک سایوز با خود به فضا می‌برد، نام‌نویسی کرد. او باید تا بهار 1386 در انتظار می‌ماند تا داوطلب دیگری پیش از او به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کند. اما دایسوکه انوموتو، داوطلب ژاپنی، نتوانست همه‌ی آزمون‌های پزشکی را پشت سر بگذارد و سازمان فضایی روسیه سفر انصاری را شش ماه جلو انداخت. با کوتاه شدن شش ماه از زمان انتظار، انصاری آزمایش‌ها و تمرین‌های ویژه‌ی فضانوردان را آغاز کرد تا خود را برای سفر به آن سوی آرزوهایش آماده کند.

  بامداد دوشنبه 27 شهریورماه 1385 ( 18 سپتامبر 2006 میلادی) روزی به یادماندنی برای خانم انوشه انصاری و همه‌ی ایرانیان است. در آن روز انصاری و دو فضانورد دیگر در کپسول کوچکی جای گرفتند که فقط گنجایش نشستن سه نفر را داشت. با روشن شدن موشک سایوز، انصاری به سوی آرزوی دیرین خود پرواز کرد و همان گونه که خود گفته است به همه‌ی جوانان سراسر جهان نشان داد که: "هیچ محدودیتی برای آنچه که می‌خواهند به دست بیاورند، وجود ندارد."

  برای آگاهی بیشتر از پایگاه انوشه انصاری بازدید کنید

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش‌آموزان:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=18.469.670.fa
برگشت به اصل مطلب