علوم زمین- زمین‌شناسان جهان
رنه ژوست آئویی: کانی‌شناس

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1384/10/26 |  نویسنده: آقاي احمد حسینی | 

AWT IMAGEرنه ژوست آئویی( Rene Just Hauy )

رنه ژوست آئویی(1822-1745 میلادی)، کانی‌شناس بزرگ فرانسوی، کار خود را با خوانندگی آغاز کرد. سپس کشیش شد و بعدها به لباس استاد زبان یونانی درآمد. او در ضمن آموزش زبان یونانی، به مطالعه‌ی کانی‌ها و جمع‌آوری نمونه‌ی بسیاری از آن‌ها پرداخت.

در زمان انقلاب فرانسه، مورد بدگمانی قرار گرفت و زندانی شد. بنا بر خواهش او، نمونه‌های کانی‌هایی که جمع‌آوری کرده بود، در اختیارش قرار گرفت و  مطاله‌ روی کانی‌ها را در زندان ادامه داد. هنگامی که می‌خواستند او را از زندان آزاد کند، چون کارش ناتمام مانده بود، در زندان ماند تا مطالعه‌ی خود درباره‌ی کانی‌ها و طبقه‌بندی آن‌ها را به پایان رساند.

بیش‌تر مطالعه‌ی آئویی در زندان، به پیدا کردن نظم در بلور‌های کانی‌ها صرف شد و سرانجام در پی رو‌یداد تصادفی ساده‌ای، به راز مهمی درباره‌ی ساختمان بلورها دست یافت. هنگام مطالعه‌ی یک بلور کلسیت با سطح‌های لوزی‌، این بلور از دستش افتاد و شکست. آئویی با شگفتی مشاهده کرد که قطعه‌ها‌ی به دست آمده از این رخ‌داد، هر چند اندازه‌ی گوناگونی دارند، اما شکل لوزی در همه‌ی آن‌ها وجود دارد.

لوئی پس از این روی‌داد، شکل‌ها دیگری از کلسیت را شکست و مشاهده کرد که قطعه‌های به دست آمده از شکستن، همگی شکل بلور آغازین را دارند.‌او با این آزمایش‌ها این حقیقت را ثابت کرد که هر چیز بلوری شکل ویژه‌ای دارد که همواره حفظ می‌شود؛ بلورهای کوچک یک بلور درشت، پهلو به پهلوی یکدیگر قرار گرفته‌اند و امتداد یال‌ها آن‌ها شبکه‌ی منظمی را به وجود می‌آورد وشکل بلورهایی که از یک چیز بلوری ممکن است به وجود آید، به چگونگی کنار هم قرار گرفتن بلورهای اولیه‌ی آن چیز بازمی‌گردد. همچنین، او قانون‌های مربوط به تقارن بلورها را کشف کرد.

آئویی برای نخستین‌بار 7 دستگاه یا 7 شبکه‌ی اصلی بلوری‌شدن را برای کانی‌ها در نظر گرفت که تا امروز مورد پذیرش همه‌ی زمین‌شناسان است. پژوهش‌ها جدید نیز وجود این شبکه‌ها را ثابت کرده‌اند. برای مثال، مطالعه‌ی بلورها با پرتوهای ایکس نشان داد اتم‌هایی که کانی‌های گوناگون را به وجود می‌آورند، روی گره‌های یکی ار هفت شبکه، که آن‌ها را شبکه‌ی اصلی می‌نامند، قرار گرفته‌اند.

آئویی در سال 1783 به عضویت فرهنگستان علوم فرانسه برگزیده شد و تا پایان زندگی در دانشگاه پاریس درس داد. او کتاب‌های زیادی درباره‌ی کانی‌ها نوشته است که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

ساختار بلورها، کانی‌شناسی(چهار جلد)، جدول مقایسه‌ی بلورها، سنگ‌های پربها، بلورشناسی و تجزیه‌ی شیمیایی و رده‌بندی کانی‌ها.

با همه‌ی کوشش‌هایی که آئوری در راه کانی‌شناسی انجام داد، بیش از یک قرن طول کشید تا نظریه‌های او درباره‌ی نظم ساختمان درونی بلورها از سوی دانشمندان دیگر پذیرفته شود. با وجود این، کانی شناسان نام یک کانی را به افتخار او، آئویین( Hauyne ) گذاشتند. هم‌چنین، نوعی بازالت، را که مقدار زیادی آئویین دارد، آئویینیت( Hauynite ) نام‌گذاری کردند.

Haüy, René Just, Abbé

Haüy, René Just, Abbé ( rənā' zhüst äbā' äüē' ) , 1743–1822, French mineralogist, an authority on crystals. He discovered the geometric law of crystallization and wrote many books and papers on crystallography. He was professor at the Museum of Natural History , Paris , from 1802.

نشانی مطلب در وبگاه علوم زمین:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=16.355.462.fa
برگشت به اصل مطلب