کتابخانه جزیره- تازه‌های نشر
ابن سینا شهریار پزشکان منتشر می‌شود

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1387/10/16 | 
ابن سینا

ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا، ‌که در اروپای سده‌های میانه به شهریار پزشکان مشهور شده بود، یکی از بزرگ‌ترین فیلسوفان و دانشمندان همه‌‌ی دوران‌ها به شمار می‌آید. هر چند کتاب سترگ قانون در پزشکی نام وی را به عنوان پزشکی بزرگ در یادها مانگار کرده، وی دستاوردهای مهمی در زمینه‌ی فلسفه و شاخه‌های گوناگون علوم طبیعی، از جمله زیست‌شناسی، زمین‌شناس، هواشناسی و مکانیک و حتی رشته‌های به ظاهر نویی چون زبان‌شناسی داشته است. از این رو، می‌توان او را اثرگذارترین شخصیت علمی هزاره‌ دوم میلادی نامید.

  با وجود پرآوازه بودن ابن سینا، کتاب‌های اندکی درباره‌ی‌‌ وی در سرزمین نیاکانش منتشر شده است. کتاب «پورسینا» نوشته‌ سعید نفیسی از شناخته‌شده‌ترین و ارزشمندترین آن‌هاست. اما بیش‌تر این کتاب‌ها برای خواننده‌‌ی بزرگسال مناسب است و کودکان و نوجوانان ایرانی به کتاب‌هایی در خور فهم خود درباره‌‌ی این دانشمند بزرگ، کم‌تر دسترسی دارند.

  اکنون انتشارات فاطمی به ترجمه‌ی‌‌ کتابی درباره‌ی‌ ابن سینا همت گمارده است که انتشارات «روزن سنترال» در سال 2006 میلادی منتشر کرد. این کتاب به معرفی زندگی و دستاوردهای علمی ابن سینا به عنوان شهریار پزشکان و فیلسوف بزرگ مسلمان می‌پردازد. این کتاب را حسن سالاری ترجمه کرده و یونس کرامتی، پژوهشگر تاریخ علم، ویرایش علمی آن را برعهده داشته است.

  مترجم با راهنمایی ویراستار علمی مطالب کوتاهی را درون کادرهایی جدا از متن به آن افزوده تا فهم مطالب کتاب برای خوانندگان نوجوان آسان‌تر شود. برای مثال، نویسنده‌‌ی‌ کتاب در جایی به نقش پزشکان گندی‌شاپوری (جندی‌شاپور) در پی‌ریزی پایه‌های پزشکی دوره‌‌ی اسلامی اشاره کرده است. مترجم با راهنمایی ویراستار کادری با عنوان «کهن‌ترین بیمارستان جهان» افزوده و در آن توضیح داده است که این بیمارستان چگونه پدید آمد و چه نقشی در پیشرفت دانش پزشکی داشت.

  متن اصلی کتاب «ابن سینا شهریار پزشکان» در 112 صفحه تنظیم شده و با تصویرهای رنگی همراه است که بر گیرایی محتوای آن می‌افزاید. نویسنده در مقدمه‌ی‌ این کتاب، فشرده و گذرا به معرفی ابن سینا می‌پردازد و در فصل یکم گزارشی از دوران طلایی تمدن اسلامی عرضه می‌کند. فصل‌های دوم، سوم، چهارم و پنجم کتاب آمیزه‌ای از شرح زندگی و دستاوردهای این پزشک و فیلسوف بزرگ و فصل ششم گزارشی از بازتاب ابن سینا در جهان غرب است.

  در مقدمه‌ کتاب «ابن سینا شهریار پزشکان» چنین آمده است: «ابن سینا بیش‌تر برای دستاوردهای پزشکی و سهمی که در پیشرفت این شاخه از دانش داشت، در یادها مانده است. کتاب ماندگار او به نام قانون در پزشکی بزرگ‌ترین کتاب پزشکی به شمار می‌آید که تا کنون نوشته شده است. این دانشنامه‌ی‌ یک میلیون واژه‌ای نه فقط به شیوه‌ای روشمند و سازمان‌یافته همه‌ی‌ دانش پزشکی شناخته شده تا روزگار نویسنده‌اش را در خود دارد، بلکه تجربه‌ها و کشف‌های خود ابن سینا به عنوان پزشکی آگاه و کارآزموده نیز در آن آمده است.»

  منبع:

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)

نشانی مطلب در وبگاه کتابخانه جزیره:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=14.204.973.fa
برگشت به اصل مطلب