کتابخانه جزیره- تازه‌های نشر
دانش‌ مردمان باستان در راه انتشار

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1386/11/21 | 

دانش مردمان باستانکتاب «دانش مردمان باستان» را انتشارات مدرسه با ترجمه حسن سالاری منتشر می‌کند.   مترجم این کتاب با اعلام این خبر به خبرنگار خبرگزاری کتاب (ایبنا)، در این باره گفت: این کتاب به دانش و فناوری تمدن‌های باستانی، از جمله سومر، یونان، روم، چین، ایران و حتی آزتک‌ها، وایکینگ‌ و قوم مایا پرداخته است.

حسن سالاری، با بیان این که این کتاب به روش «فعالیت محور» برای دانش‌آموزان طراحی شده است، افزود: دانش مردمان باستان، در قالب فعالیت‌های تجربی و سرگرم‌کننده، اطلاعاتی را درباره دانش‌ تمدن‌ها و فرهنگ‌های گوناگون به دانش‌آموزان ارائه می‌دهد. 

  این پژوهشگر تاریخ علم تصریح کرد: در این کتاب حدود 50 فعالیت پیش‌بینی شده است که دانش ‌آموزان با انجام آن‌ها مفاهیم علمی را به زبانی ساده و سرگرم‌کننده فرا می‌گیرند. دانش مردمان باستان با آزمایش‌های تجربی و بازسازی اختراعات، دانش‌آموزان را با مفاهیم علمی آشنا می‌کند و به آنان می‌آموزد که هر نوآوری‌ و پژوهش علمی را نخستین‌بار کدام ملت‌ها انجام داده‌اند.

  وی با بیان این که کتاب مذکور زمینه‌ پیوند تاریخ و علم را برای دانش‌آموز فراهم می‌کند، گفت: خواننده با مطالعه‌ی‌ این کتاب هم‌ مفاهیم بنیادی علوم و هم تاریخ را می‌آموزد و در واقع، تاریخ به عنوان یک ابزار کمک‌آموزشی در خدمت برنامه‌‌ی درسی دانش‌آموز قرار می‌گیرد.
  سرویراستار «فرهنگنامه‌ی‌ کلید دانش» در ادامه با اشاره به نبود اطلاعات کافی درباره‌ی‌ تمدن اسلامی و ایرانی در نسخه‌‌ی اصلی «دانش مردمان باستان» اظهارداشت‌: نویسنده‌ کتاب، با  این‌که در مقدمه‌ی کتاب اذعان می‌کند همه‌‌ی تمدن‌ها و فرهنگ‌ها و حتی انسان‌های پیش از تاریخ در پیشرفت‌های علمی سهم داشته‌اند، ولی به تمدن ایرانی و اسلامی که یکی از کهن‌‌ترین و درخشان‌ترین تمدن‌های جهان به شمار می‌آید، اشاره‌ای نکرده است. در حالی که حتی به پیشینه‌ی‌ علمی تمدن‌های پیش‌پاافتاده‌ای مانند وایکینگ‌ها نیز اشاره کرده است! 
وی تصریح کرد:‌ این کتاب در 200 صفحه تنظیم شده که 170 صفحه آن ترجمه‌ متن خارجی است، اما حدود 30 صفحه درباره‌ تمدن ایران و اسلام به آن افزوده شده است.  
  سالاری درباره‌ی‌ شیوه‌ی‌ کار خود در طراحی صفحه‌های مربوط به تمدن ایران و اسلام افزود: با توجه به این‌که این کتاب، به صورت فعالیت‌محور نوشته شده، باید چهارچوب کتاب را رعایت می‌کردیم. از این رو، پس از مطالعه‌ گسترده درباره‌ تمدن ایران و اسلام و بهره‌گیری از کتاب‌هایی مانند مقدمه‌ای بر تاریخ علم، دایره‌المعارف بزرک اسلامی، زندگی‌نامه‌ی علمی دانشوران، تاریخ فناوری در اسلام و کتاب‌های دیگری که درباره‌ی‌ تمدن ایران و اسلام نوشته شده است، 13 فعالیت ویژه‌ی تمدن ایران و اسلام طراحی و در دو فصل جداگانه به کتاب افزوده شد.
سالاری اظهارداشت: تا کنون کتاب‌های اندکی درباره‌ تاریخ علم ویژه‌ دانش‌آموزان و نوجوانان تألیف و ترجمه شده است و این کتاب با بسیاری از کتاب‌هایی که در این موضوع نوشته شده، تفاوت ساختاری دارد. دانش مردمان باستان تنها یک روایت صرف از تاریخ علم نیست، بلکه یک کتاب کمک آموزشی است که در زمینه‌ مفاهیم بنیادی علوم به دانش‌آموز کمک می‌کند. این کتاب به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا در کنار آشنایی با گذشتگان و نیاکان خود، موضوعات کتاب‌های درسی خود را نیز بهتر و جالب‌تر بیاموزند. 
 سالاری این کتاب را برای دانش‌آموزان پایه‌ پنجم ابتدایی تا دوره راهنمایی و متوسطه و همچنین افرادی که به موضوعات علمی و تاریخی علاقه‌ دارند، بسیار مناسب می‌داند.
دانش مردمان باستان ترجمه و بازپرداخت کتاب «Ancient science» نوشته «جیم وایس» است که انتشارات جان ویلی و پسران در سال 2003 در آمریکا منتشر کرده است.

منبع: خبرگزاری کتاب

نشانی مطلب در وبگاه کتابخانه جزیره:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=14.204.907.fa
برگشت به اصل مطلب