کتابخانه جزیره- تازه‌های نشر
پزشکان و داروشناسان بزرگ در نمایشگاه کتاب

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1391/1/30 | 
تازه‌ترین اثر حسن سالاری، نویسنده و مترجم کتاب‌های علمی برای کودکان و نوجوانان، با عنوان‌ «101 پرسش و پاسخ درباره‌ی‌ پزشکان و داروشناسان بزرگ» در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می‌شود. این کتاب نگاهی دارد به دستاوردهای علمی انسان از گذشته‌های دور تا به امروز در عرصه‌ی پزشکی و داروسازی.
    سالاری درباره‌ی محتوای کتاب به خبرنگار ایبنا گفت: «این کتاب در 101 پرسش و پاسخ به معرفی دستاوردهای پژشکان تمدن‌های کهن و دوران معاصر می‌پردازد. برای مثال به روش‌های درمانی انسان‌های نخستین، شیوه‌ی شناسایی گیاهان دارویی، دستاوردهای پزشکی تمدن های مختلف هم‌چون سومری‌ها، چینی‌ها، هندی‌ها، مصری‌ها و ایرانیان باستان اشاره می شود.»
    به گفته‌ی سالاری این کتاب چند ویژگی نوآورانه دارد. نخست، به تاریخ پزشکی جهان همراه با نگاه ویژه به تاریخ پزشکی ایران پرداخته است. دوم، پرسش‌های کتاب به ترتیب گاهشمارانه چیده شده‌اند، چنان‌که از تمدن‌های باستانی آغاز و گام به گام به دوران معاصر نزدیک می‌شود. سوم، فقط به معرفی پزشکان کهن ایران نپرداخته و برخی از بنیان‌گذاران پزشکی نوین ایران معرفی شده‌اند. چهارم، در کنار پرسش‌های اصلی به دانستی‌های طنزآمیز از تاریخ پزشکی اشاره شده که با تصویرگری‌های جذاب همراهی می‌شوند. پنجم، در نگارش کتاب به ساختار استاندارد کتاب‌های آموزشی توجه شده و کتاب دارای واژه‌نامه، گاه‌شمار و نمایه است.
    کتاب«101 پرسش و پاسخ درباره‌ی‌ پزشکان و داروشناسان بزرگ» نخستین جلد از مجموعه‌ی «505 پرسش و پاسخ درباره‌ی تاریخ علم» است. عنوان‌های دیگر این مجموعه عبارت‌اند از: «101 پرسش و پاسخ درباره‌ی تاریخ‌نگاران و باستان‌شناسان بزرگ»، «101 پرسش و پاسخ درباره‌ی ریاضی‌دانان و اخترشناسان بزرگ»، «101 پرسش و پاسخ درباره‌ی جهانگردان و جغرافی‌دانان بزرگ» و «101 پرسش و پاسخ درباره‌ی دانشمندان و مخترعان بزرگ». این کتاب‌ها را انتشارات محراب قلم در دست انتشار دارد و می‌خواهد پس از انتشار همه‌ی جلدهای این مجموعه، آن‌ها را در یک مجلد نیز به چاپ برساند.

AWT IMAGE
نمونه صفحات کتاب را ببینید

نشانی مطلب در وبگاه کتابخانه جزیره:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=14.204.1051.fa
برگشت به اصل مطلب