کتابخانه جزیره- تازه‌های نشر
دانش‌آموزان به کلاس درس دانشمندان ایرانی می‌روند

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1390/11/3 | 
نویسنده و مترجم کتاب‌های تاریخی ـ علمی، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: با این‌که دانشمندان ایران نقشی چشمگیر در پیشرفت علم داشته‌اند، نوجوانان ایرانی آشنایی اندکی با این ستاره‌های درخشان آسمان علم دارند. بخشی از این کم‌آگاهی به کمبود کتاب‌های مناسب در زمینه‌ معرفی این دانشمندان و دستاوردهای بزرگ ایشان باز می‌گردد. مجموعه کتاب‌های «درکلاس درس دانشمندان» می‌کوشد دانش‌آموزان (همچنین، معلمان و علاقه‌مندان تاریخ علم) را با روشی نو با دانشمندان ایران آشنا کند.
   وی درباره این‌که چطور طرح نگارش این کتاب شکل گرفت، گفت: من در همه کتاب‌های تاریخ علم که تا کنون کار کرده‌ام در پی آن بودم که دانش‌آموزان را با دستاوردهای دانشمندان آشنا کنم.‎ این که بگوییم «بیرونی» بزرگ است، «خوارزمی» بنیان‌گذار است یا ‎ «ابن سینا» نابغه است‎ دانش‌آموز را به دانشمند نزدیک نمی‌کند.‎ در کتاب‌های جدیدم که بازنویسی کتاب‌های دانشمندان است، می‌خواهم‎ دانش‌آموز خودش از اثر دانشمند به بزرگی او پی ببرد. برای مثال، دانش‌آموزان از دوره راهنمایی با جبر آشنا می‌شوند‎. به همین دلیل بخش‌هایی از کتاب خوارزمی را به صورت تمرین، بازنویسی کردم‎ تا دانش‌آموز بداند خوارزمی چگونه یک معادله جبری را حل می‌کرد. مهم‌تر این که‎ ما هنوز برخی معادله‌ها را به شیوه خوارزمی حل می‌کنیم یعنی دستاورد دانشمند تا امروز ماندگار شده است.
   سالاری درباره‌ این‌که این مجموعه تا کجا پیش رفته است، گفت: تا کنون یک جلد از این کتاب‌ها در انتشارات مدرسه صفحه‌آرایی شده است. جلدهای دیگر نیز درباره ابن سینا، بیرونی، ابن هیثم و بوزجانی است. در آینده شاید کتاب‌های دیگری هم بنویسم و در این‌صورت  این مجموعه به بیش از پنج عنوان برسد‎. او در پاسخ به این‌که در سایر کتاب‌هایش تا چه اندازه به دستاوردهای دانشمندان اشاره کرده است، گفت: در کتاب «100 دانشمند ایران و اسلام» دستاوردهای دانشمندان در یک یا دو صفحه معرفی شده است در کتاب «خوارزمی، بنیان‌گذار جبر» که برای انتشارات فاطمی ترجمه کردم ‎نیز خوارزمی و دستاودرهایش معرفی شده است.
   وی درباره تفاوت این کتاب با کتاب قبلی‌اش که آن نیز درباره خوارزمی بود توضیح داد: کتاب جدید را در دو بخش تنظیم کرده‌ام. بخش نخست معرفی خوارزمی است،‎ بخش دوم در هفت درس تنظیم شده است و خواننده با خواندن این درس‌ها و انجام تمرین‌ها‎، جبر را می‌آموزد‎ اما مثال‌ها از کتاب خوارزمی است گویی دانش‌آموز در کلاس درس خوارزمی حاضر است ‎و از خود استاد و بنیانگذار جبر، حساب جبر را می‌آموزد‎، از این نظر کتاب را بسیار نوآورانه می‌دانم‎. 
   پژوهش‌گر حوزه ادبیات کودک و نوجوان درباره این‌که آیا پیش از این تاثیرگذاری این طرح را امتحان کرده‌ است یا خیر؟ عنوان کرد: ‎در کتاب «دانش پیشنیان» که چند سال پیش انتشارات مدرسه منتشر کرد‎ و اکنون چاپ دوم آن منتشر شده است ‎بخش‌هایی از دستاوردهای دانشمندان را به صورت آزمایش و تمرین بازنویسی کرده‌ام. این کتاب برای برخی معلمان که با آن‌ها برخورد داشتم جالب بود.‎ زمینه کار جدیدم از همان جا فراهم شد. ‎در واقع‎ هر کار جدید من ریشه در کار پیشین من دارد و کار پیشین را چند گام به جلو می‌برم.
   وی در جواب این پرسش که چرا روش‌ خوارزمی را برای آموزش جبر انتخاب کرده است، گفت: یکی از روش‌ها که در کتاب درسی آمده همان روش خوارزمی است.‎ دانش جبر پیشرفت کرده و بهتر و ساده‌تر شده است اما هدف ما این نیست که دانش‌آموز شیوه‌های کهن را بیاموزد، تنها بخشی از آن را بازنویسی کرده‌ایم که بداند جبر چگونه آغاز شد‎ و چه بخش‌هایی از آن همچنان به همان صورت ماندگار شده است. آن چه در دبستان و دوره راهنمایی آموزش داده می‌شود‎ به ویژه در زمینه ریاضی،‎ بر پایه دانش پیشینیان است روش‌های پیچیده‌تر در دبیرستان و دانشگاه آموزش داده می‌شود.
   وی درباره همکاران خود در انجام این کار نوآورانه گفت: برای نگارش در کلاس درس خوارزمی از دو کتاب ارزشمند بهره برده‌ایم. یکی ترجمه متن اصلی کتاب به زبان فارسی است که به کوشش زنده‌یاد حسین خدیوجم انجام شده و دیگری، بازنویسی متن کتاب به زبان امروزی ریاضی است که یونس کرامتی انجام داده است. آقای کرامتی ویرایش علمی کتاب من را نیز انجام داده است و از یکی از دبیران ریاضی به عنوان مشاور کمک گرفته‌ام.
نشانی مطلب در وبگاه کتابخانه جزیره:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=14.204.1049.fa
برگشت به اصل مطلب