کتابخانه جزیره- تازه‌های نشر
100 دانشمند ایران و اسلام منتشر شد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1390/4/1 | 

ایبنا نوجوان: «مختصر و مفید» این، شاید بهترین صفت برای کتاب اخیر «حسن سالاری» باشد. این کتاب به معرفی دستاوردهای علمی بزرگ‌ترین دانشمندان دوره‌ی اسلامی می‌پردازد که بیش‌تر آن‌هاایرانی یا به گفته‌ی «ابن خلدون» از نظر «مهد تربیت و استادان» به فرهنگ ایرانی وابسته بوده‌اند. خوانندگان با مطالعه‌ی این کتاب از مهم‌ترین پیشرفت‌های علمی از سده‌ی یکم تا سده‌ی یازدهم هجری قمری(حدود 1000 سال) آگاهی می‌یابند. «100 دانشمند ایران و اسلام» در 156 صفحه‌، قطع وزیری با شمارگان 3300 نسخه با قیمت 14000 تومان به همت انتشارات «محراب قلم» در کتاب‌فروشی‌هاست.

    هر صفحه از کتاب «100 دانشمند ایران و اسلام» به معرفی یکی از این دانشمندان تاثیرگذار در فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی می‌پردازد و فقط چند دانشمند برجسته بیش از یک صفحه از کتاب را به خود اختصاص داده‌اند. البته در نگاه نخست، درمی‌یابیم که معرفی دانشمندان و فرهیختگانی چنین مؤثر، در یک صفحه، نه تنها شدنی نیست؛ بلکه نیاز اساسی مخاطبان نوجوان را پاسخ نمی‌دهد؛ اما نکته این‌جاست که در واقع، مؤلف ـ هوشمندانه ـ با نوشتن چنین کتابی عطش دانستن را در مخاطبان تحریک می‌کند تا او همچون فرد تشنه‌ای که طعم گوارای آب را چشیده است ـ جست‌وجوگرانه ـ به دنبال سرچشمه بگردد.

    نکته‌ی جالب‌توجه دیگر در این کتاب این‌که خوشبختانه آقای «سالاری» با تدبیری که به‌خرج داده‌ و دانشمندان را به ترتیب دوره‌ی فعالیت خود (نه به روال معمول دانش‌نامه‌ها به ترتیب حروف الفبا) معرفی کرده است، بنابراین، خوانندگان با مطالعه‌ی این کتاب از مهم‌ترین پیشرفت‌های علمی از سده‌ی یکم تا سده‌ی یازدهم هجری قمری(حدود 1000 سال) آگاهی می‌یابند. این ابتکار، با افزوده «گاه‌شمار دانش‌پیشینیان» کامل‌تر می‌شود و بالاخره از «واژه‌نامه»ی کتاب باید نام ببریم که واژه‌های کلیدی کتاب را توضیح می‌دهد. «حسن سالاری» در این کتاب از راهنمایی‌های «یونس کرامتی» نیز بهره گرفته است. «کرامتی» ویراستار علمی این کتاب نیز هست.
    سالاری متولد 1355، پژوهش‌گر، مترجم و مولف کتاب‌های علمی، تاریخی است که کتاب‌های زیادی برای نوجوانان نوشته است. از جمله‌ی کتاب‌های او می‌توان به مجموعه‌ی 5 جلدی «از پرنده‌ی دانا بپرس» (انتشارات فاطمی)، مجموعه‌ی «تاریخ علم برای نوجوانان» (علم در یونان باستان، علم در چین باستان، علم در روم باستان، علم در بین‌النهرین، علم در مصر باستان، علم در اسلام). ترجمه (محراب قلم، 1388)، «دانش‌نامه‌ی تصویری نوآموز» (ترجمه). انتشارات افق، 1389 ، و «بدن انسان، پیچیده‌ترین ماشین جهان: گوارش و دفع پسمان، اسکلت و ماهیچه، تنفس و گردش خون، تولیدمثل و ژنتیک، سلول بافت اندام، مغز و دستگاه عصبی» (ترجمه). انتشارات نوای مدرسه، 1389 او تاکنون جا یزه‌های زیادی برای کتاب‌هایش گرفته است.

نشانی مطلب در وبگاه کتابخانه جزیره:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=14.204.1037.fa
برگشت به اصل مطلب