کتابخانه جزیره- تازه‌های نشر
بدن انسان، پیچیده‌ترین ماشین جهان

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1388/12/19 | 

بدن انسانایبنا نوجوان: نوجوانانی که علاقه‌مندند با کار بدن بهتر و بیش‌تر آشنا شوند، می‌توانند به‌زودی مجموعه‌ی شش جلدی «بدن انسان، پیچیده‌ترین ماشین جهان» را بخوانند که حسن سالاری، ترجمه کرده است. 

  ریچارد و لوئیس اسپیلبوری، نویسندگان این کتاب‌ها کوشیده‌اند به زبان بسیار ساده‌ای کار بدن را توضیح دهند. آن‌ها با استفاده از تشبیه‌های جالب و مناسب، کار بدن را با ماشین‌های گوناگون مقایسه کرده‌اند تا خوانندگان کتاب بهتر بدانند که هر اندام چه کار می‌کند.  

  سالاری می‌گوید: «کتاب‌های بسیاری درباره‌ی بدن انسان برای کودکان و نوجوانان نوشته شده است، اما همین ویژگی کتاب، باعث برتری آن بر دیگر کتاب‌ها می‌شود. این کتاب برای فهمیدن مطلب، کار هر بخش از بدن را با یک ماشین مقایسه کرده است. مثلاً دستگاه گوارش را به یک دستگاه آبمیوه‌گیری تشبیه کرده که آب میوه‌ها را می‌گیرد و تفاله‌های آن را جدا می‌کند. این همان کاری است که بدن ما با غذاهایی که می‌خوریم، انجام می‌دهد.»

 

  عناوین این شش جلد کتاب از این قرار است :

  1. مغز و دستگاه عصبی

  2. سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌ها

  3. گوارش و دفع پسمان

  4. تنفس و گردش خون

  5. اسکلت و ماهیچه

  6. تولید مثل

 

  این کتاب‌ها سال گذشته، توسط ناشر انگلیسی «هاینه‌من» چاپ شده‌اند و هر کدام 32 صفحه دارند.

  سامان و مامان در راهند

  ایبنا نوجوان: «سامان و مامان»، نام یک مجموعه‌ی علمی چهار جلدی با ساختار داستانی است که ماجراهای آن بین یک مادر و پسر کوچک شکل می‌گیرد. حسن سالاری، این مجموعه‌ را برای انتشارات «نوای مدرسه» ترجمه کرده است. نویسنده‌ی کتاب‌ها کیت رُوان و تصویرگر آن‌ها کاترین مک‌ایوِن است و مجموعه توسط ناشر انگلیسی واکر منتشر شده است.  

  سامان، شخصیت پنج ـ شش ساله‌ی این کتاب‌ها، گفت‌وگوهایی با مادرش دارد. طی این گفت‌وگوهای علمی، خواننده نکته‌هایی را درباره‌ی دستگاه ایمنی بدن، بهداشت دهان و دندان، رشد و گوارش خود یاد می‌گیرد. در این کتاب‌های 32 صفحه‌ای، تصاویر زیادی وجود دارد و متن موجود در هر صفحه از چند سطر فراتر نمی‌رود.   

  

  عناوین این مجموعه از این قرار است:

  می‌دانم بدنم چگونه با میکروب‌ها می‌جنگد

  می‌دانم چرا باید مسواک بزنم

  می‌دانم چگونه رشد می‌کنم

  می‌دانم غذایی که می‌خورم به کجا می‌رود

  سامان و مامان

  نمونه‌ای از نثر کتاب

 مامان گفت: «خوب، جلویی‌ها را دندان‌های پیشین می‌گویند. آن‌ها مانند ساتور قصابی غذا را تکه‌تکه می‌کنند. دندان‌های نوک‌تیز کنار آن‌ها را دندان‌های نیش می‌گویند. آن‌ها برای پاره‌پاره کردن و گاز گرفتن خوب هستند. پس از آن‌ها دندان‌های بزرگ و پهنی به نام دندان‌های آسیا جای دارند. آن‌ها را برای جویدن و له‌کردن غذا به کار می‌بریم.» (ص 23، می‌دانم چرا باید مسواک بزنم ) 

نشانی مطلب در وبگاه کتابخانه جزیره:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=14.204.1021.fa
برگشت به اصل مطلب