کتابخانه جزیره- تازه‌های نشر
فلسفه در کلاس درس منتشر می‌شود

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1388/12/18 | 

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا): اندیشمندی گفته است: «در ارزش دانش همین بس که بسیاری با این‌که از آن بی‌بهره‌اند، بدان می‌بالند و در خواری نادانی همین بس که همگان خود را از آن به دور می‌دانند.»  اگر واژه‌ خرد یا فکر را به جای واژه‌ دانش در این سخن خردمندانه بگنجانیم، باز هم به سخنی درست می‌رسیم. یعنی همه‌ ما خردورزی و فکرکردن را دوست داریم و ارزشمند می‌دانیم. اما چگونه می‌توانیم خردورزی کنیم و روش درست فکر کردن چیست؟

    اگر می‌خواهید دانش‌آموزان اندیشمند پرورش دهید، کتاب فلسفه در کلاس درس به شما کمک می‌کند از کنجکاوی طبیعی آن‌ها برای بهبود توانایی‌ استدلال‌کردن بهره بگیرید و کیفیت فکرکردن درباره‌ موضوع‌های مهم را در آن‌ها بالا ببرید.  این کتاب شامل پانزده درس عملی است که به صورت گروهی اجرا می‌شود. هر درس با یکی از داستان‌های کوتاه اِزوپ آغاز و در پی آن، چند پرسش‌ اندیشه‌برانگیز مطرح می‌شود. معلم این پرسش‌ها را پیش می‌کشد و پاسخ آن‌ها را به دانش‌آموزان واگذار می‌کند. او فقط با اشاره به نکات کلیدی یا مرتبط با موضوع مورد بحث، یادگیرنده را راهنمایی می‌کند.

    این روش به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا اندیشه‌های خود را سازمان دهند. فراگیرنده فعالانه در آموزش خود درگیر می‌شود و تفکر نقادانه را در خود پرورش می‌دهد‍‌؛ همان تفکری که در بررسی موضوع‌های مهم اجتماعی به آن نیاز داریم. این روش شورانگیز و سرگرم‌کننده نیز هست و به بحث‌های کلاسی جالبی دامن می‌زند.

    نویسنده‌‌ی این کتاب، ران شاو، یک معلم باتجربه و نویسنده‌ بیش از 40 کتاب درباره‌ چگونگی پرورش مهارت‌های فکرکردن در دانش‌آموزان است. او دراین کتاب 15 داستان از داستان‌های کوتاه اِزوپ، را برگزیده و پرسش‌هایی مرتبط با موضوع هر داستان مطرح کرده است. همچنین از میان مَثل‌هایی که مردمان فرهنگ‌های گوناگون در گفتار یا نوشتار خود به کار می‌برند، گلچینی مرتبط با موضوع هر درس آورده است تا انگیزه‌ بیش‌تری برای اندیشیدن فراهم شود. بی‌گمان شما و شاگردانتان از این داستان‌ها و پرسش‌هایی که برای بحث در پایان هر داستان آمده است، چیزهای بسیار می‌آموزید و مزه‌ شیرین خردورزی را می‌چشید.  

  « فلسفه در کلاس درس» نخستین بار در سال 2003، در کانادا به چاپ رسیده است؛ اما ناشر آمریکایی آن راتلج، بار نخست در سال 2008 و اکنون در 2010 آن را تجدید چاپ کرده است. این کتاب مصور، 72 صفحه دارد. ترچمه‌ی فارسی این کتاب مجوز انتشار گرفته است و «طراحان ایماژ» مراحل آماده‌سازی آن را دنبال می‌کند. 

  چندی است که بحث آموزش فلسفه به کودکان در ایران نیز به بحث روز نظام آموزش و پرورش تبدیل شده است. مسوولان نظام آموزشی کشور و علاقه‌مندان تعلیم و تربیت امیدوارند با طرح این موضوع، نظام آموزشی ایران هر چه زودتر خود را از دست عادت بد حافظه‌محوری رها کند.  حسن سالاری که نوشته‌هایش اغلب رنگ‌وبوی علمی دارند، مدتی است که به موضوع «تفکر» علاقه‌مند شده است و ترجمه و تألیف سه کتاب دیگر را در این زمینه در دستور کار خود قرار داده است.

    یکی از داستان‌های این کتاب

  مردی دو دختر داشت. یکی از آن‌ها با یک باغبان و دیگری با یک سفالگر ازدواج کرده بود. یک روز پدر به دیدن دختری رفت که شوهرش باغبان بود و حالش را جویا شد و پرسید روزگارش چگونه می‌گذرد. دختر پاسخ داد : «همه چیز خوب است. فقط یک آرزو دارم، امیدوارم باران پاییزی فراوان ببارد تا گیاهان باغ ما خوب آبیاری شوند.» چند روز دیگر، پدر به دیدن دختری رفت که شوهرش سفالگر بود و از او هم پرسید که روزگارش چگونه می‌گذرد. دختر پاسخ داد: «من چیزی نمی‌خواهم. فقط یک آرزو دارم، می‌خواهم خورشید هم‌چنان داغ و درخشان بتابد تا آجرهای ما خوب خشک شوند.» مرد به دخترش گفت: «اگر خواهرت آرزوی باران داشته باشد و تو هوای آفتابی بخواهی، من با کدام یک از شما به آرزوهایم می‌رسم؟»

   نمونه‌ای از پرسش‌ها

  1. آیا می‌توانید بگویید چه چیزی شادی هر دو دختر این داستان را به همراه خواهد داشت؟

  2. آیا کسانی را در جامعه می‌شناسید که شغل آن‌ها به تصمیم‌گیری‌هایی نیاز دارد که فقط برخی از مردم از آن‌ها خشنود می‌شوند و دیگران از آن‌ها خشنود نمی‌شوند؟

  3. آیا تا کنون در موقعیتی قرار گرفته‌اید که نتوانید کسی را خشنود کنید؟

  4. اگر باید تصمیمی می‌گرفتید که کسی از آن خشنود نمی‌شد، چه کار می‌توانستید بکنید تا این موقعیت را بهتر می‌کردید؟

  5. آیا همیشه می‌کوشید تا جایی که می‌توانید بسیاری از مردم را از خودتان خشنود کنید؟

  6. کدام بهتر است، دروغ بگویید و کسی را خشنود کنید یا راست بگویید و کسی را خشنود نکنید؟

  7. دو تا از دوستان خود را در نظر بگیرید که شما را به یک اندازه دوست دارند، اما با خودشان چندان مهربان نیستند. آن‌ها شما را در یک زمان برای شب‌نشینی دعوت کرده‌اند. چه کار خواهید کرد و چه عامل‌هایی بر تصمیم‌گیری شما اثر می‌گذارند؟  

فایل کتاب فلسفه در کلاس درس را دریافت کنید

نشانی مطلب در وبگاه کتابخانه جزیره:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=14.204.1020.fa
برگشت به اصل مطلب