کتابخانه جزیره- تازه‌های نشر
کتاب‌هایی نو درباره‌ی انرژی‌های نو

حذف تصاویر و رنگ‌ها
انرژی‌های نوشدنیایبنا نوجوان: نیاز جهان به انرژی رو به افزایش است، بنا به پیش‌بینی دانشمندان مصرف انرژی در جهان، با گذشت هر 35 سال، دو برابر می‌شود. یعنی 35 سال دیگر دو برابر امروز به انرژی نیاز داریم.
    عمده‌ترین منابع انرژی ما، سوخت‌های فسیلی هستند که با سرعت تمام رو به اتمام‌اند. انرژی‌های نوشونده، منابعی قابل اطمینان و در عین حال سالم برای جایگزینی انرژی‌های فسیلی هستند. این منابع هیچ‌گاه پایان نمی‌پذیرند و آلودگی‌های انرژی‌های فسیلی را ندارند؛ اما نسبت به سوخت‌های فسیلی گران هستند و از این نظر نسل آینده باید با آگاهی و آمادگی ذهنی و از خود گذشتگی به سوی آن گام بردارد.
    در سال‌های اخیر، در ایران، مجموعه‌های گوناگونی درباره‌ی انرژی‌ها به چاپ رسیده است. تازه‌ترین آن‌ها یک مجموعه‌ی پنج جلدی است که
حسن سالاری آن را با عنوان کلی «انرژی در آینده» برای انتشارات مدرسه ترجمه کرده است.
    عناوین این مجموعه‌ی پنج جلدی از این قرارند:
انرژی آب و زمین‌گرمایی
انرژی باد
انرژی خورشیدی
انرژی هسته‌ای
سوخت‌های فسیلی و سوخت‌های زیستی

چهار کتاب از این مجموعه نوشته‌ی «الیزابت راوم» و کتاب انرژی خورشیدی، نوشته‌ی «کریس اوکسلاد» است.
    کتاب‌ها با مقدمه‌ی کوتاهی درباره‌ی نیاز ما به انرژی آغاز می‌شوند؛ سپس درباره‌ی انرژی‌های نو و نوشونده سخن گفته می‌شود و سپس صحبت از موضوع اختصاصی کتاب به میان می‌آید. در هر کتاب، درباره‌ی فایده‌های انرژی مزبور (و زیان‌های احتمالی آن) سخن می‌رود و مکان‌های مناسب و نحوه‌ی مهار و بهره گرفتن از آن را توضیح می‌دهد.
امتیاز این مجموعه
از ویژگی‌های ممتاز این کتاب‌ها، دخل و تصرف‌های جالب و مفید مترجم در برخی تصاویر کتاب و شرح آن‌هاست. به این معنی که در برخی از موارد، تصاویر مناسبی از کشورمان به جای تصاویر اصلی کتاب قرار داده شده است تا خواننده‌ی نوجوان، ولو خیلی کوتاه، از فعالیت‌هایی که در کشور خود ما جریان دارد، آگاهی یابد.
برای نمونه در کتاب
«انرژی هسته‌ای»، تصویری از نیروگاه بوشهر، نخستین نیروگاه هسته‌ای کشورمان دیده می‌شود.
در کتاب
«انرژی آب و زمین‌گرمایی»، ضمن دادن توضیحاتی درباره‌ی مکان‌های مناسب برای استفاده از انرژی زمین‌گرمایی در ایران، تصویری از نخستین نیروگاه زمین‌گرمایی ایران در نزدیکی مشکین‌شهر، و به مناسبت گفت‌وگو از نیروگاه‌های برق‌آبی، تصویری از سد بزرگ کارون 3 گنجانده شده است.
در کتاب
«انرژی باد» تصویر بسیار جالبی از آسیابادهای (آسیاب‌های بادی) کهن ایران، نصب نخستین توربین بادی در ایران و مزرعه‌ی بادی بزرگ بینالود در نیشابور می‌بینیم.
در کتاب
«انرژی خورشیدی» نیز تصویری از صفحات خورشیدی نصب شده بر پشت بام منازل روستائیان چوبدر در استان قزوین قرار داده شده است.
این کتاب‌ها  روی کاغذ‌ براق چاپ شده است و هر یک 1500 تومان قیمت دارد. خواندن این کتاب‌ها برای نوجوانان دوره‌ی راهنمایی مناسب است.
نشانی مطلب در وبگاه کتابخانه جزیره:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=14.204.1017.fa
برگشت به اصل مطلب