کتابخانه جزیره- تازه‌های نشر
دانش پیشینیان منتشر شد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1388/9/15 | 

آیا تا کنون از خود پرسیده‌اید «کاغذ نخستین بار چگونه ساخته شد؟»، «چه کسی نخستین نقشه را طراحی کرد؟» یا «چگونه مصریان باستان توانستند اهرام بزرگ را بسازند؟» آیا می‌خواهید برای خودتان ساعت آفتابی بسازید و یاد بگیرید که چگونه زمین‌لرزه را تشخیص دهید یا چگونه دوربین عکاسی بسازید؟ آیا می‌خواهید بدانید «چه ‌کسی نخستین بار دلیل علمی پدیدآمدن رنگین‌کمان را بیان کرد؟»، «چگونه ایرانیان از آب و باد برای انجام کارها بهره بردند؟» یا «چگونه خودتان می‌توانید بستنی درست کنید؟»

  اگر پاسختان مثبت است، می‌توانید کتاب «دانش پیشینیان» را ورق بزنید. چیزهای بسیاری در آن پیدا خواهید کرد که ممکن است برایتان بسیار جالب باشد. این کتاب ما را به روشی‌ جالب، با برخی از پیشرفت‌های علمی تمدن‌های کهن آشنا می‌کند؛ با روشی که خود دانشمندان کار می‌کنند.

  یک فصل برای هر تمدن

کتاب در اصل در هفت فصل نوشته شده است که به ترتیب گوشه‌هایی از دانش انسان‌های نخستین، تمدن‌های میان‌رودان (بین‌النهرین)، مصر، یونان، روم و چین باستان و بالاخره آمریکای کهن را نشان می‌دهد. با آن‌که نویسنده‌ی کتاب، جیم وایس، در مقدمه‌ی کتاب خود می‌گوید همه‌ی تمدن‌ها و فرهنگ‌ها و حتی انسان‌های نخستین، در پیشرفت‌های علمی سهم داشته‌اند، ولی به تمدن باشکوه ایران باستان و اسلام که از کهن‌ترین و درخشان‌ترین تمدن‌های جهان به‌شمار می‌آیند، اشاره‌ای نمی‌کند؛ در حالی‌که به قول مترجم کتاب، حتی به تمدن‌های پیش‌پا افتاده‌ای مانند وایکینگ‌ها نیز پرداخته است.

  به همین دلیل است که مترجم کتاب، حسن سالاری، دو فصل دیگر به آن افزوده است تا کامل شود: دانش در ایران باستان و دانش در تمدن اسلامی. گذشته از این، مترجم یک پیوست کوتاه نیز آورده است که خیلی گذرا برخی از نوآوری‌های دانشمندان دوره‌ی اسلامی را به خواننده معرفی می‌کند.  

  بازسازی کار دانشمندان

درست است که هدف کتاب آشنایی خوانندگان با دانش پیشینیان است؛ اما این تنها به معرفی دستاوردهای تمدن‌های گوناگون بسنده نمی‌کند؛ بلکه فعالیت‌هایی را ترتیب می‌دهد تا خواننده با انجام آن‌ها، خودش با این دستاورد آشنا شود.

   فعالیت‌های این کتاب را اغلب با وسایل ساده‌ای می‌توانید انجام دهید. پس از هر فعالیت، یک فعالیت تکمیلی هم برای بچه‌های علاقه‌مندتر پیشنهاد شده است تا بیش‌تر با موضوع آشنا شوند. پس از این کار، نویسنده توضیح می‌دهد که آن دانش‌ها و دستاوردها، در عمل چه اثری به جا می‌گذاشتند و چه کاربردهایی پیدا می‌کردند.

  این فعالیت‌‌های ساده، به ما یاد می‌دهد که پیشینیان ما چگونه به دانش‌های گوناگون دست می‌یافتند و چگونه از آن‌ها برای بهتر شدن زندگی کمک می‌گرفتند. فعالیت‌هایی که در این کتاب پیشنهاد می‌شود، در واقع تمرین‌هایی برای دانشمند شدن است. ما با انجام این فعالیت‌ها با روش علمی یعنی روش کار دانشمندان آشنا می‌شویم و برخی اصول پایه‌ای علوم را یاد می‌گیریم .

دانش پیشینیان

 این کتاب 230 صفحه‌ای، با قیمت 3000 تومان

از سوی انتشارات مدرسه روانه‌ی بازار کتاب

 شده است.

منبع: خبرگزاری کتاب

نشانی مطلب در وبگاه کتابخانه جزیره:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=14.204.1010.fa
برگشت به اصل مطلب