همکاران جزیره- حسن سالاری
حسن سالاری

حذف تصاویر و رنگ‌ها

ترویج علم ایران در سوگ، حسن سالاری درگذشت


حسن سالاری، مترجم، نویسنده، ویراستار، پژوهشگر آموزش و پرورش، مدیر پایگاه اینترنتی جزیره‌ی دانش و سرپرست بخش آموزش شرکت یکتاوب افزار شرق است. سالاری تا کنون سه بار برنده‌ی جایزه‌ی کتاب سال، سه بار برنده‌ی جایزه‌ی کتاب فصل و دو بار برنده‌ی جایزه‌ی جشنواره‌ی کتاب‌های آموزشی رشد، شده است. او جایزه‌ی قلم پرنده‌ی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را در سال 1388 دریافت کرد. با این همه، وی کتاب 100 دانشمند ایران و اسلام را برترین کار پژوهشی و نگارشی خود می داند. سالاری تا کنون بیش از 300 مقاله به صورت ترجمه یا تالیف در مجلات و روزنامه‌ها منتشر کرده است.

ز فرهنگ وز دانش آموختن    سزد گر دلت باید افروختن

سالارکتاب

با کتاب‌های سالاری آشنا شوید
 

مشخصات

نام: حسن سالاری

متولد: 1/3/1355

شماره‌ی شناسنامه: 25

صادره از: جاجرم (خراسان شمالی)

نشانی پست الکترونیک:

 AWT IMAGE

شماره‌ی تماس: 09128238450

حسن سالاری

تحصیلات

1. دیپلم علوم تجربی (دبیرستان دکتر شریعتی جاجرم)؛ پایان دوره، 1373

2.کارشناس زیست‌شناسی (دانشگاه بوعلی‌سینای همدان)؛ پایان دوره، 1378 

3.کارشناس ارشد زیست‌شیمی (دانشگاه علوم پزشکی تهران)؛ پایان دوره، 1382  

 مسوولیت‌ها

1. مدیر داخلی مجله‌ی رشد آموزش زیست‌شناسی از سال 1380 تا 1382

2. عضو شورای برنامه‌ریزی مجله‌ی رشد نوجوان از سال 1382 تا 1383

3. عضو شورای برنامه‌ریزی مجله‌ی رشد آموزش راهنمایی از سال 1383 تا 1384

4. داور پنجمین جشنوراه‌ی کتاب‌های آموزشی رشد، 1384

5. داور جشنواره‌ی کتاب‌های کودک و نوجوان کانون پرورش فکری، 1385

6. مدیر گروه علوم انتشارات مدرسه از سال 1384 

7. مدیر پایگاه اینترنتی جزیره دانش (برگزیده‌ی دهمین جایزه‌ ترویج علم) از سال 1383

8. کارشناس آموزش شرکت یکتاوب از سال 1389

کارهای آموزشی

1. آموزش زیست‌شناسی در دبیرستان صلحا از سال 1381 تا 1382

2. آموزش زیست‌شناسی در دبیرستان ادب از سال 1381 تا 1384

3. آموزش زیست‌شناسی در دبیرستان وحید از سال 1383 تا 1384

4. آموزش زیست‌شناسی در دبیرستان ادب از سال 1386 تا 1387

کارهای پژوهشی

1. بررسی میزان اتصال انسولین به گیرنده‌اش بر سطح گلبول‌های قرمز در بیماران دیابتی نوع 2 (پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد که با همکاری سازمان انرژی اتمی انجام شد).

2. بررسی مجله‌های کمک‌آموزشی برتر جهان، از جمله مجموعه مجله‌های تایم ویژه‌‌ی کودک و نوجوان (برای مرکز مطالعات راهبردی دفتر انتشارات کمک‌آموزشی).

3. تولید و نظارت بر محتوای مقاله‌های دانش‌نامه‌ی الکترونیک جزیره دانش (از فروردین‌ماه 1385 آغاز شده و هم‌چنان ادامه دارد).

4. بررسی دستاوردهای علمی و فن‌آورانه‌ی ایرانیان از روزگار باستان تا کنون که با عنوان نوآوری‌های ایرانی در حال کار است.

5. بررسی ساختار کتاب های علمی و آموزشی و فرایند نگارش و تولید این آثار همراه با برگزاری کارگاه نگارش علمی و آموزشی

زندگی‌نامه

حسن سالاری در یکم خردادماه 1355 در شهر جاجرم، در خراسان شمالی، چشم به جهان گشود. آموزش‌های آغازین را در همان شهر فراگرفت و همواره از کتابخانه‌ی همگانی آن شهر بهره می برد. خواندن کتاب‌ را با داستان‌هایی از جانوران آغاز کرد و سپس به خواندن کتاب‌های شخصیت‌های بزرگ تاریخی ماند ژان‌دارک، قهرمان ملی فرانسه، دلیران قلعه‌ی آخولقه، داستان‌هایی از زندگی امیرکبیر و کتاب‌های علمی روی آورد. او را از دانش‌آموزان پرکاری می‌دانستند که در کنار فراگیری آموزش‌های پایه‌ای به کارهای پرورشی و بیرون از کتاب درسی گرایش فراوان دارد.

    در دوره‌ی ابتدایی آرزوی باستان‌شناس شدن را در سر می‌پروراند و کتاب‌های تاریخ دانش‌آموزان پایه‌های بالاتر را می‌خواند. از آن‌جا که به پژوهش‌های تاریخی گرایش پیدا کرده بود، به گردآوری عکس برجستگان تاریخ ایران می‌پرداخت. او به جای آن که گنجینه‌ای از عکس‌های خود و دوستانش فراهم کند، برای به دست آوردن عکسی از ستارخان، باقرخان، میرزاکوچک‌خان، مدرس و بسیاری دیگر، در کتاب‌های دانش‌آموزان سال‌های بالاتر، مجله‌ها و روزنامه‌های گوناگون کاوش می‌کرد. دریغ آن که نه دلگرمی از سوی خانواده و نه راهنمایی از سوی گرداندگان مدرسه، پشتیبان او نشد و این گرایش اندکی کم‌فروغ شد.

    در دوره‌ی راهنمایی به پژوهش‌های زمین‌شناسی و گشت و گذار در طبیعت گرایش داشت و از آن‌جا که به گردآوری سنگ می‌پرداخت، همواره چند سنگ کوچک و بزرگ همراه خود داشت. او روزی را به یاد می‌آورد که در پی گم شدن چیز ارزشمندی از یکی از هم‌کلاسی‌هایش، آموزگار از دانش‌آموزان خواست آن چه را در کیف خود دارند، روی میز بگذارند و انبوهی از سنگ روی میز او و همنشینانش را پوشاند. دریغ آن که آموزگار تنها از او پرسید "این‌ها دیگه چیه با خودت داری؟!" و سخنی دلگرم‌کننده از او شنیده نشد، چه رسد به این که دانش‌آموز خود را برای آن همه شور به پژوهش و این سو و آن سو رفتن، در نزد دانش‌آموزان دیگر گرامی دارد و او را به راه درست رهنمون شود.

    هر چند پدر و مادرش را بسیار دوست دارد، اما دو روز کتک‌خوری را هرگز از یاد نمی‌برد. روزی که هنوز دانش‌آموز سال سوم ابتدایی بود و همراه دو نفر از دوستانش با دوچرخه‌های کوچکشان برای کاوش در پیرامون شهر رفته بودند. همین که از شهر دورتر می‌رفتند، با یکدیگر پیرامون آرزوی‌های ایران‌گردی و جهان‌گردی با دوچرخه سخن می‌گفتند و این که روز دیگر تا کجا پیش برویم و روز دیگر تا دامنه‌ی کدام کوه رکاب بزنیم. اما پدرش که از سفر او و دوستانش به بیرون شهر آگاه شده بود، ناگهان سر رسید و چنان او را پیش چشم دوستانش نواخت که آرزوها برای همیشه بر باد رفت.

    روز دیگر زمانی بود که در یک گلگشت برای گردآوری سنگ از پدر و مادر دور شده بود. هر چند آن روز با میانجی‌گری همراهان از کتک خوردن رهایی یافت، اما روز دیگر مادرش چنان کتک بی‌صدایی به او زد که هنوز از یادش نرفته است. زمانی که او در خانه نبود، مادر گنجینه‌ی سنگ‌های او را به ماشین زباله سپرده بود! شور و شوق کودکی را به یاد آورید که پس از مدرسه برای گردآوری چند تکه سنگ به این سو و آن سو زده و اکنون می‌بیند که همه‌ی هستی‌اش را از دست داده است!

    سنگ‌هایی که او گردآوری کرده بود، سنگ‌های ارزشمندی نبودند، ارزش در کوشش او بود که نه آموزگاران و نه پدر و مادر از ارزش آن آگاه نبودند. او از پدر و مادر گلایه ندارد، زیرا زمانی را به یاد دارد که برخی از سنگ‌هایش را به یک کارشناس معدن نشان داد. آن کارشناس همه‌ی سنگ‌های او را بی‌ارزش خواند و بی‌‌آن‌که از گردآورنده‌ی آن‌ها اجازه بخواهد، آن‌ها را در زباله‌دان ریخت! ارزش کوشش را نادیده گرفته بودند و دریغ آن‌که هیچ گاه او را با سنگ‌هایی که از نظر آنان ارزشمند بود، نیز آشنا نکردند.

    دوره‌ی دبیرستان به گرایش او به کارهای هنری همراه بود. اکنون او را بیش‌تر در گروه‌های نمایش و سرود می‌دیدند. صدای استاد محمدرضا شجریان او را به سوی حافظ، سعدی، مولانا و دیگر شاعران نامدار ایران زمین کشاند. از خواندن کتاب‌های علمی اندکی دور شده بود و کتاب‌های شعر و کتاب‌ها درسی و کنکور، زمان او را پر می‌کردند. در چند نمایش بزرگسالان نقش‌هایی بازی کرد و در جشنواره‌ی نمایش شمال خراسان شرکت داشت. مهم‌ترین رویداد زندگی‌اش در آن سال‌ها برگزیده شدن گروه سرودی که او از نوازندگان آن بود، در جشنوراه‌ی سرودهای دانش‌آموزی شمال خراسان در سال 1372 بود.

    سال 1373 آغاز تازه‌ای برای او بود. در آن سال در رشته‌ی زیست‌شناسی در دانشگاه بوعلی‌سینای همدان پذیرفته شد. آشنایی او با دکتر مرتضی عطری، استاد گیاه‌شناسی، سرآغاز دگرگونی شگرفی در زندگی او بود. به سفارش آن استاد بود که زمان زیادی را به فراگیری زبان انگلیسی پرداخت و پس از یک‌سال توانست از کتاب‌های شناخته‌شده‌ی جهانی بهره‌برداری کند. این گونه بود که با راهنمایی یک استاد و توانمند شدن در زبان انگلیسی به فراگیری بیش از پیش دانش زیست‌شناسی پرداخت و آرام‌آرام به ترجمه‌ی کتاب‌هایی در این زمینه روی آورد.

    پس از پایان دوره‌ی کارشناسی زیست‌شناسی، از سال 1378 در رشته‌ی کارشناسی ارشد زیست‌شیمی (بیوشیمی) در دانشگاه علوم ‌پزشکی تهران به فراگیری دانش پرداخت. آشنایی او به دکتر پروین پاسالار و سپس استاد ناصر ملک‌نیا بر شور و شوق او به فراگیری دانش افزود. سخنرانی‌های علمی او در گروه بیوشیمی و نشست‌های علمی‌اش با دکتر پروین پاسالار و استاد ناصر ملک‌نیا از رویداد‌های به یاد ماندنی آن سال‌های اوست.

    در همان سال‌ها بود که دکتر پاسالار او را با آقای حسین دانشفر و مجله‌ی آموزش زیست‌شناسی آشنا کرد. آن آشنایی به همکاری با آموزش و پرورش انجامید که هم‌چنان ادامه دارد. زمانی را مدیر داخلی مجله‌ی رشد آموزش زیست‌شناسی بود. سپس از نویسندگان و مترجمان مقاله برای مجله‌های رشد، از جمله رشد آموزش ابتدایی، رشد معلم، رشد نوجوان و رشد دانش‌آموز، شد و زمانی را نیز در مرکز مطالعات راهبردی دفتر انتشارات کمک‌آموزشی، ناشر مجله‌ها‌ی رشد، به پژوهش پیرامون مجله‌های کمک‌آموزشی جهان پرداخت.

    او بارها از کارشناسان آموزش و پرورش می شنید که دانش‌جویان توانمند بیش‌تر به سوی دانشگاه و مرکزهای صنعتی و پژوهشی گرایش دارند، حال آن‌که آموزش و پرورش ایران به کارشناسان برجسته و توانمندی نیاز دارد که نیروی خود را در راستای بهبود توان برنامه‌ریزی آموزش و پرورش به کار گیرند. پژوهش‌های او پیرامون نظام‌های آموزشی کشورهای پیشرفته نیز او را به همین نتیجه رساند که آموزش و پرورش کاری تخصصی و بسیار ارزشمند است و هر کشوری که رو به پیشرفت گذاشته است، نخست به دگرگونی در آموزش و پرورش پرداخته و در این راه افراد توانمندی را به کار گرفته است.

    او که به جایگاه آموزش و پرورش در پیشرفت کشورها بیش از پیش پی برده بود، پس از به پایان رساندن دوره‌ی کارشناسی ارشد زیست‌شیمی، از ادامه‌ی تحصیل در آن رشته کناره گرفت و از دانشگاه روی به مدرسه و سازمان‌های آموزش و پرورش آورد. با این همه، آموزش و پرورش چندان به او روی خوش نشان نداد و تا کنون چندان از نیروی جوانی و توان پژوهشی او بهره‌برداری نشده است. او همواره می‌شنود که او را نیرویی باسواد و پرکار و توانمند می‌دانند، اما شاید هنوز زمان به کارگیری چنین نیروهایی در آموزش و پرورش فرا نرسیده است.

    با این همه، نامهربانی‌ها از گرایش او به آموزش و پرورش نکاسته است و او با امید به لطف خداوند و همراهی دوست گرامی‌اش آقای علی‌رضا نعمتی در راه فراهم ساختن محتوای آموزشی سودمند و سازگار با فرهنگ و تمدن ایران اسلامی گام بر می‌دارد و پایگاه اینترنتی جزیره‌ی دانش نمونه‌ای از یک همکاری دوستانه میان دو جوان پرکار ایرانی است. جای بسی خرسندی است که در این راه از همراهی پیشگامان آموزش و پرورش، از جمله آقای اسفندیار معتمدی، محمود حکیمی، سیروس غفاریان، علی رئوف و حسین دانشفر، بهره‌مند شده‌ایم.

معلمان خوب من

1. پدرم. از او راست‌گویی و درست‌کاری و پرهیز از دو رنگی را آموختم.

2. مادرم. از او صرفه‌جویی و دلسوزی را آموختم.

3. آقای ناصر رزازپور. معلم دوره‌ی راهنمایی تحصیلی بود. نخست در کلاس حرفه و فن با او آشنا شدم. سپس هنگامی که معلم علوم به جبهه رفت، او را به کلاس علوم فرستادند. به نظر من از معلم علوم هم بهتر درس می‌داد. زمانی نیز به عنوان معلم ریاضی به کلاس ما آمد. باز هم ریاضی را از معلم ریاضی بهتر درس می‌داد. هیچ دانش‌آموزی را تنبیه بدنی نکرد، اما دانش‌آموزان درس‌نخوان را به نوشتن از روی درسی که خوب فرانگرفته بودند، وادار می‌کرد. در کلاس هیچ سخن بیهوده‌ای از او نشنیدم و درس را با کم‌ترین واژه‌ها و جمله‌ها به ما یاد می‌داد. همواره می‌خواستم این گونه باشم و در سخنان و نوشته‌هایم از واژه‌ها و جمله‌های زیادی، پرهیز کنم.

4. آقای داوود حسینی. با او در دوره‌ی دبیرستان آشنا شدم و با همراهی او به جشنواره‌ی سرود استان خراسان راه یافتیم و مورد توجه هم قرار گرفتیم.

5. آقای حبیب بخشعرب. در چند نمایشنامه، که او نویسنده و کارگردان آن‌ها بود، بازی کردم. طراح صحنه، گریم کننده، طراح و دوزنده‌ی لباس، خودش بود و همه را به‌خوبی نیز انجام می‌داد. بازی در آن نمایشنامه‌ها اعتماد به نفس من را افزایش می‌داد.

6. استاد محمدرضا شجریان. با صدای او با شاهکارهای ادبیات ایران آشنا شدم. در روزگار نوجوانی بیش‌ترین اثر را بر من داشته است.

7. دکتر مرتضی عطری. علمی بودن را از او آموختم. او بود که به من سفارش کرد در یادگیری زبان انگلیسی کوشش کنم و پیشرفت وکامیابی‌های علمی خود را از همین سفارش دارم. او برای من نمونه‌ی یک استاد و انسان فرهیخته بود و اگر بگویم شمس تبریز زندگی من بود، گزاف نگفته‌ام. 

8. استاد مرتضی مطهری. پایه‌های باورهای من را استوار کرد و شیوه‌ی پژوهش را به من آموخت. او به من آموخت هنگام پذیرفتن یا نقد سخنان دیگران، به سخنان و نظرهای آنان بیش از خود آنان توجه داشته باشم. خواندن کتابی از ایشان به نام «مقالات فلسفی» سرآغازی برای نگارش کتاب «شبیه‌سازی انسان» بود. شاید بیش‌ترین اثر را او بر من گذاشته باشد.

9. دکتر پروین پاسالار. جدا از کلاس‌های رسمی، سحرگاه روزهای چهارشنبه در نشستی علمی با حضور دانشجویان علاقه‌مند در اتاق ایشان در دانشگاه شرکت می‌کردم و هر چند همیشه دیر می‌رسیدم، اما برای من و دیگران بسیار سودمند بود. خواب‌های زیادی برای پیبشرفت من در دانش زیست‌شیمی دیده بود، ولی من ناامیدش کردم.

10. دکتر ناصر ملک‌نیا. روزهای پنج‌شنبه، خانه‌ی دکتر ملک‌نیا و نشست و گفت و گوی علمی، برنامه‌ی همیشگی من در دوران آموزش زیست‌شیمی بود که پس از آن نیز ادامه یافت. برای من بسیار جای شگفتی بود که یک استاد بازنشسته همواره از من می‌خواست تازه‌ترین مقاله‌های علمی را در اختیار او بگذارم، حال آن‌که استادان جوان‌تری را در دانشگاه می‌دیدیم که هنوز همان جزوه‌های پیشین خود را جابه‌جا می‌کنند. استاد ملک‌نیا هنوز هم از من می‌خواهد که او را از تازه‌ترین رویدادهای علمی آگاه سازم، چرا که دوست ندارد روزی احساس کند که به‌روز نیست.

11. حسین دانشفر. فرصتی فراهم کرد که نوشتن مقاله‌های علمی و آموزشی را تجربه کنم و در گرایش من به آموزش و پرورش و آموزش علوم بسیار نقش داشته است.

12. همسرم. چون نخستین فردی بود که مانند آینه بازتاب رفتارهای بد من را به‌خوبی به من نشان می‌داد، آرام آرام برخی از آن‌ها را کنار گذاشتم و پس از ازدواج با او به نظرم آدم بهتری شدم. بدون همکاری او جزیره دانش را به سختی می‌توانستم اداره کنم. بسیاری از مقاله‌ها را ایشان حرف‌نگاری کرده‌اند.

13. دخترم. از یک سالگی با رایانه ور می‌رفت و در سه سالگی بدون نیاز به دیگران با آن کار می‌کند. گاهی صدای رایانه را بی‌ آن که بخواهد، قطع می‌کرد و من نمی‌دانستم چه باید بکنم. به ناچار به دوستم آقای نعمتی زنگ می‌زدم و چاره‌ی کار را می‌پرسیدم. با این دسته‌گل‌های صبا، چیزهای بسیار درباره‌ی کار با رایانه آموختم. وبلاگ صبا را ببینید ...

14. و همه‌ی بزرگان و اندیشمندانی که برای سربلندی کشور ایران کوشیدند: امیرکبیر، محمد مصدق، علی‌اکبر دهخدا، غلام‌حسین مصاحب، ایرج جهانشاهی و بسیاری دیگر.

فهرست عنوان کتاب‌ها

1. زیست‌شناسی پیش دانشگاهی 1 و 2 (کتاب راهنما برای دانش‌آموزان). انتشارات ایران‌سنجش، 1380

2. شبیه‌سازی انسان (معرفی فن‌آوری شبیه‌سازی و بررسی جنبه‌های دینی و اخلاقی آن). نشر حکیمان، 1381 (تقدیر شده در دهمین جشنواره‌ی کتاب‌ سال دانشجویی، 1382)

3. دایره‌المعارف مدرسه (مترجم و ویراستار). انتشارات محراب قلم، 1384

4. فرهنگ‌نامه‌ی کلید دانش (مترجم، نویسنده و سرویراستار). نشر طلایی و پیام عدالت، 1385 (برنده‌ی بیست و پنجمین دوره‌ی کتاب سال، بهمن 1386) 

5. ویرایش مجموعه‌ی سه جلدی چرخه‌ها (نشر افق، 1383)

6. ویرایش جانوران شگفت‌انگیز (انتشارات مدرسه، 1385)

7. ویرایش مجموعه‌ی سه جلدی بازی می‌کنم یاد می‌گیرم (انتشارات مدرسه، 1386) 

8. کتاب کار علوم تجربی سال اول راهنمایی (انتشارات مدرسه، 1386)

9. کتاب کار علوم تجربی سال دوم راهنمایی (انتشارات مدرسه، 1386)

10. ویرایش مجموعه‌ی هشت جلدی علم در قرن بیست و یکم (نشر افق، 1387)

11. سلول، (ترجمه) از مجموعه‌ی مفاهیم پایه در علوم تجربی (انتشارات فاطمی، 1387)، برگزیده‌ی پنجمین جایزه‌ی کتاب فصل مهرماه 1387  و  برنده ی بیست و هفتمین دوره ی کتاب سال، بهمن 1388

12. گیاهان، (ترجمه) از مجموعه‌ی مفاهیم پایه در علوم تجربی (انتشارات فاطمی، 1388)

13. ژنتیک، (ترجمه) از مجموعه‌ی مفاهیم پایه در علوم تجربی (انتشارات فاطمی، 1388)

14. خوارزمی، بنیانگذار جبر. ترجمه (انتشارات فاطمی، 1388)

15. بیرونی، استاد اخترشناسی و جغرافیا. ترجمه (انتشارات فاطمی، 1388) برگزیده ی نهمین جشنواره‌ی کتاب‌های آموزشی رشد دی‌ماه 1390

16. ابن‌سینا، شهریار پزشکان. ترجمه (انتشارات فاطمی، 1388)

17. مجموعه‌ی تاریخ علم برای نوجوانان (علم در یونان باستان، علم در چین باستان، علم در روم باستان، علم در بین‌النهرین، علم در مصر باستان، علم در اسلام). ترجمه (محراب قلم، 1388) تقدیر شده در بیست و هشتمین دوره‌ی کتاب سال، بهمن 1389

18. علم در ایران باستان (از مجموعه‌ی تاریخ علم برای نوجوانان). پژوهش و نگارش (محراب قلم، 1388) تقدیرشده در نهمین دوره‌ی کتاب فصل، بهار 1388)

19. دانش پیشینیان. ترجمه و بازپرداخت. (انتشارات مدرسه، 1388) 

20. انرژی در آینده: انر‍ژی باد، انرژی خورشیدی، انرژی هسته‌ای، انرژی آب و زمین‌گرمایی، سوخت فسیلی و سوخت‌های زیستی (ترجمه). مدرسه، 1388

21. می‌دانی چرا خورشید هر صبح از آسمان بالا می آید؟ و پرسش‌هایی دیگر درباره‌ی زمان و فصل‌ها (ترجمه). مدرسه، 1388
22. می دانی چرا درختان برگ دارند؟ و پرسشهای دیگر درباره‌ی گیاهان (ترجمه). مدرسه، 1388

23. به کودک خود کمک کنید علم بیاموزد (ترجمه). انجمن اولیا و مربیان، 1388

24. به کودک خود کمک کنید برای رفتن به دبستان آماده شود (ترجمه). انجمن اولیا و مربیان، 1388
25.
بدن انسان، پیچیده‌ترین ماشین جهان: گوارش و دفع پسمان ، اسکلت و ماهیچه، تنفس و گردش خون، تولیدمثل و ژنتیک، سلول بافت اندام، مغز و دستگاه عصبی (ترجمه). نوای مدرسه، 1389

26. آموزش علوم همراه با رنگ‌آمیزی جانوران در سه جلد (ترجمه). نوای مدرسه، 1389

27. آغازیان و قارچ‌ها، از مجموعه‌ی مفاهیم پایه در علوم تجربی (ترجمه). انتشارات فاطمی، 1389

28. از پرنده‌ی دانا بپرس: درباره‌ی جانوران، درباره‌ی خزندگان، درباره‌ی بی‌مهرگان، درباره‌ی سیاره‌ی زمین، درباره‌ی آب‌وهوا (ترجمه). انتشارات فاطمی، 1389، تقدیر شده در  سیزدهمین  دوره ی کتاب فصل، پاییز 1389

29. دانش‌نامه‌ی تصویری نوآموز (ترجمه). انتشارات افق، 1388، تقدیر شده در هشتمین جشنوارهی کتاب های آموزشی رشد، 1389

30. فلسفه در کلاس درس (ترجمه). طراحان ایماژ، 1389

31. صد دانشمند ایران و اسلام (پژوهش و نگارش)، محراب قلم، 1390

32. آشنایی با بدن انسان برای کودکان (ترجمه)، نوای مدرسه، 1390

فهرست گزیده‌ای از مقاله‌ها

تا کنون بیش از 300 مقاله‌ی ترجمه‌ای و تالیفی از سالاری در مجله‌ها، روزنامه‌ها و پایگاه اینترنتی جزیره دانش منتشر شده است که فهرست گزیده‌ای از آن‌ها در پی می‌آید.

  الف) آموزش زیست‌شناسی

1. سالاری، حسن. سیالیت غشای سلول و عوامل موثر بر آن. رشد آموزش زیست‌شناسی. سال شانزدهم، شماره‌ی 48

2. سالاری، حسن. پادگان‌های درختی. رشد آموزش زیست‌شناسی، سال شانزدهم، شماره‌ی 49

3. استفاده از موجودات خیالی در رده‌بندی جانداران. ترجمه‌ی حسن سالاری. رشد آموزش زیست‌شناسی. سال هفدهم، شماره‌ی 53

4. برکوویتز، اری. ما و ژن‌های ما. ترجمه‌ی حسن سالاری. رشد آموزش زیست‌شناسی. سال شانزدهم، شماره‌ی 49

5. سالاری، حسن. هوش در گیاهان. رشد آموزش زیست‌شناسی، سال هجدهم، شماره‌ی 54 و 55

6. سالاری، حسن. چرا تکامل را آموزش می‌دهیم. رشد آموزش زیست‌شناسی، سال هجدهم، شماره‌ی 55

7. رینی، جان. برداشت‌های نادرست از تکامل. ترجمه‌ی حسن سالاری. رشد آموزش زیست‌شناسی، سال هجدهم، شماره‌ی 55

8. آموزش نحوه‌ی پاسخگویی به پرسش‌های چرایی در حیطه‌ی دانش زیست‌شناسی. رشد آموزش زیست‌شناسی، سال هفدهم، شماره‌ی 52

9. فعالیت: بررسی اثر دود سیگار بر شش‌ها. رشد آموزش زیست‌شناسی، سال هفدهم، شماره‌ی 52

10. سالاری، حسن. شبیه‌سازی، بیم‌ها و امیدها. رشد آموزش زیست‌شناسی، سال هفدهم، شماره‌ی 51

  ب) آموزش علوم

1. هوکر تاپینگ، دونا. فرهنگ خواندن و نوشتن در کلاس علوم. ترجمه‌ی حسن سالاری. رشد آموزش ابتدایی، سال هفتم شماره‌ی سوم

2. فیلد، جان. آموزش علوم با مدادهای شکسته. ترجمه‌ی حسن سالاری. رشد آموزش ابتدایی، سال هفتم شماره‌ی چهارم

3. شانان، ماری استین. آموزش علوم با نقاشی. ترجمه‌ی حسن سالاری. رشد آموزش ابتدایی، سال هفتم شماره‌ی پنجم

4. اسپورلین. کوئینسی. پاکت آموزش علوم. ترجمه‌ی حسن سالاری. رشد آموزش ابتدایی، سال هفتم شماره‌ی ششم

5. ماتیوس، کاترین. آموزش علوم با نیکلاس کوچولو. ترجمه‌ی حسن سالاری. رشد آموزش ابتدایی، سال هفتم شماره‌ی هفتم

6. تاباسوم، سمینا. آموزش علوم با هر آن‌چه در دست داریم. ترجمه‌ی حسن سالاری. رشد آموزش ابتدایی، سال هشتم شماره‌ی دوم

  ج) تاریخ علم

1. روی‌استون. آنجلا. مجموعه‌ی برگی از تاریخ پزشکی (20 مقاله) ترجمه‌ی حسن سالاری. روزنامه‌ی همشهری، از مهرماه تا دی‌ماه 1381 

2. مجموعه‌ی 9 کمیک‌استریب‌ تاریخ علم. رشد نوجوان، 1382 (تقدیر شده در سومین جشنوراه‌ی مجله‌های رشد در گرایش خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها)

3. سالاری، حسن. رنسانسی در کار نبود. رشد آموزش راهنمایی. رشد آموزش راهنمایی تحصیلی. دوره‌ی یازدهم، شماره‌ی 1، مهرماه 1384

4. سالاری. حسن. از پادگان نظامی تا پایگاه دانش: نگاهی به خاستگاه و بنیان‌گذاری دانشگاه در ایران. روزنامه‌ی شرق، شماره‌ی 586 (یکشنبه، 3 مهر 1384)

5. پروتر، روی. ماجرای کشف گردش خون. ترجمه‌ی حسن سالاری. رشد آموزش زیست‌شناسی، شماره‌ی 52

6. سالاری، حسن. تاریخ علم در آموزش زیست‌شناسی. رشد آموزش زیست‌شناسی، شماره‌ی 56

7. سالاری، حسن. فرهادیان، سلیمان. نگاهی به کشف‌های اتفاقی در علم. روزنامه‌ی شرق، شماره‌ی 328 (شنبه، 9 آبان 1383)

8.  سالاری، حسن. از رده‌بندی ارسطویی تا رده‌بندی ایرانی. روزنامه‌ی شرق، شماره‌ی 817 (سه‌شنبه، 3 مرداد 1385)

9. سالاری، حسن. دانشگاه گندی‌شاپور. جزیره دانش. 6/2/1385

10. سالاری. حسن. بیرونی، ابوریحان. جزیره دانش. 25/2/1385

11. سالاری. حسن. ابن خردادبه. جزیره دانش. 13/3/1385

12. سالاری حسن. تاریخ بانکداری در ایران و جهان. جزیره دانش. 2/1/1385

13. سالاری، حسن. تاریخ بیمه در ایران و جهان. جزیره دانش. 11/4/1385

14. سالاری، حسن. تاریخ کاغذسازی در ایران و جهان. جزیره دانش. 6/2/1385

15. سالاری، حسن. تاریخ دارالفنون. جزیره دانش. 17/1/1385

16. سالاری، حسن. چرا تاریخ علم مهم است. روزنامه‌ی اعتماد، شماره 1934 (شنبه، 5 اردیبهشت 1388)

17. دانش‌آموزان از تاریخ چه باید بیاموزند. کتاب ماه تاریخ و جغرافیا، شهریور 1390

  د) آموزش و پرورش ایران

1. سالاری، حسن. صدر، میرشهرام. نگاهی به وضعیت کتاب‌های کمک آموزشی. روزنامه‌ی شرق، سال دوم شماره‌ی351 (شنبه 7 آذر 1383)

2. سالاری، حسن. همتی، محبت الله. نگاهی به وضعیت کتاب‌های علمی کودک و نوجوان. کتاب ماه کودک و نوجوان، شهریور 1384

3. سالاری، حسن. گزارشی از همایش تجلیل از مولفان کتاب‌های درسی. روزنامه‌ی شرق، سال سوم شماره‌ی674 (شنبه 24 دی 1384)

4. سالاری، حسن. دارالفنون. جزیره دانش، 17/1/85

5. سالاری، حسن. راه دراز پیکار با بی‌سوادی. جزیره دانش، 5/10/1384

  ه) پیرامون شبیه‌سازی انسان

1. سالاری، حسن. کلون‌ها آن چیزی نیستند که تصور می‌رود. همشهری، شماره‌ی 2948 (یکشنبه 15 دی 1381)

2. سالاری، حسن. گفت و گو با آیت‌الله موسوی بجنوردی درباره‌ی شبیه‌سازی انسان. همشهری، شماره‌ی 2962 (یکشنبه 29 دی 1381)

3. سالاری، حسن. گفت و گو با دکتر ابوالقاسم گرجی درباره‌ی شبیه‌سازی انسان. همشهری، شماره‌ی 2984 (چهارشنبه 30 بهمن 1381)

4. سالاری، حسن. همه چیز دروغ بود: گزارشی از سیر شبیه‌سازی از دالی تا حوا. همشهری، شماره‌ی 3138 (شنبه 28 مرداد 1382)

5. سالاری، حسن. کلون‌سازی انسان. همشهری، شماره‌ی 2960 (جمعه 27 دی 1381)

6. سالاری، حسن. پیدا و پنهان شبیه‌سازی انسان. مجله‌ی پرسمان، شماره‌ی 13 (فروردین 1384)

  و) کودک و نوجوان

1. هوش در جانوران. رشد نوجوان، 1381

2. ضد یخ. رشد نوجوان، 1381

3. مجموعه‌ی کمیک‌استریب‌ تاریخ علم (9 شماره). رشد نوجوان، 1382 (تقدیر شده در سومین جشنوراه‌ی مجله‌های رشد در گرایش خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها)

4. چگونه می‌توان مخترع یا کاشف بزرگی شد. رشد نوجوان، 1383

5. مجموعه‌ی کمیک استریب‌ مغول‌ها (8 شماره). رشد دانش‌آموز، 1384

6. مجموعه‌ی نوآوری‌ها ایرانی (5 شماره). رشددانش آموز، 1384

7. مجموعه‌ی سفرهای دانی (7 شماره). رشد نوآموز، 1384

  ز) ترجمه‌های علمی در روزنامه‌ها

1. لاورنس کوهن، رابرت. علم در خدمت دموکراسی. همشهری، شماره ۳۲۰۹ (چهارشنبه ۷ آبان 1382 )

2. بال، جیم‌. کاربردهای تکامل در زندگی روزمره. شرق، شماره‌ی 620 (سه‌شنبه 17 آبان 1384)

3. کوهلان، اندی. هدیه‌ی جنین به مادر. شرق، شماره‌ی 578 (شنبه 26 شهریور 1384)

4. هازن، رابرت. چرا باید سواد علمی داشته‌ باشیم. شرق، شماره 5925 (سه‌شنبه 12 مهر 1384)

5. لورنز، لارف. آهن‌ربای مریخی. همشهری، شماره‌ی 264 (دوشنبه 26 اسفند 1381)

6. سمپل، یان. پول‌های جدید. همشهری، شماره‌ی 3210 (پنج‌شنبه 8 آبان 1382)

7. گارفیلد، سیمون. اختراعی که رنگ جهان را تغییر داد. همشهری، شماره‌ی 3207 (دوشنبه 5 آبان 1382)

8. سوامی، آنیل. هوش یا زیبایی: نگاهی علمی به انتخاب هوشمندانه‌ی نیاکان مونث انسان. همشهری، شماره‌ی 3200 (دوشنبه 28 مهر 1382)

نشانی مطلب در وبگاه همکاران جزیره:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=13.418.618.fa
برگشت به اصل مطلب