جزیره دانش- سخن تصویر
جهانی از رنگ زیر جهانی از آب

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1384/2/5 | 

 AWT IMAGE

قرمز، صورتی، زرد، نارنجی، بنفش و جهانی از رنگ‌های دیگر. این رنگ‌ها به پنهان شدن جانور لا به لای مرجان‌ها و جفت‌یابی آن‌ها کمک می‌کند. توجه داشته باشید، آن چه که ما از پنجره‌ی دوربین عکاس ماهر می‌بینیم با آن‌چه شکارچیان دریایی از فاصله‌های مختلف می‌بینند، تا حدود زیادی تفاوت دارد. دانشمندان تلاش می‌کنند به این واقعیت پی‌ببرند که چگونه طول موج نور( و  بنابراین رنگ) در فاصله‌های مختلف از خلال آب تغییر می‌کند؛ مهم‌تر از آن، ماهی‌ها چگونه رنگ را می‌بینند و با چه پیغام‌هایی با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

AWT IMAGE

انگل‌های مفید

این نوارهای سیاه و سفید در زمینه زرد، ماهی لب شکری (Plectorhinchus polytaenia) را از دید شکارچیان پنهان می‌دارد؛ دیدن این ماهی در محیط طبیعی از فاصله‌ی دور مشکل است. این ماهی انگل از تکه‌های گوشت لا به لای دندان‌‌های ماهی‌های دیگر تغذیه می‌کند. نوارهای رنگی روی بدن این انگل‌های مفید، ممکن است پیغامی باشد برای ماهی‌های دیگر که" من می‌خواهم دندان‌های شما را مسواک بزنم. مواظب باش من را نخوری!"

AWT IMAGE

ماهی جراح
این ماهی آبی رنگ بسیار زیبا (Paracanthurus hepatus) به خاطر لکه‌ی سیاهرنگ روی پوستش، که به تیغه‌ی چاقوی جراحی شباهت دارد، به ماهی جراح مشهور است. این ماهی باله‌ای استخوانی نزدیک دم خود دارد که جمع می‌شود. رنگ زرد روی این باله پیام هشدار دهنده ای به شکارچیان است که:" من مسلح هستم. به من نزدیک نشوید!"

AWT IMAGE

برگ برنده

این عقرب‌ماهی برگی شکل (Taenianotus triacanthus) مشغول دیدزنی بچه ماهییانی است که بالای سرش شنا می‌کنند. این شکارچی با حوصله می‌تواند رنگ خود را تغییر دهد و با محیط پیرامون خود هماهنگ شود. سپس منتظر می‌ماند تا شکار از کنار دهانش بگذرد. این انتظار ممکن است چند ساعت هم طول بکشد. سرانجام، دهانش در کمتر از ثانیه باز می‌شود و شکار از همه جا بی‌خبر را به کام مرگ می‌کشد.

AWT IMAGE

با کمال تاسف، دخالت‌های حساب نشده‌ی انسان در طبیعت مشکل‌های زیست محیطی زیادی برجای گذاشته است که نابودی صخره‌های مرجانی از جمله‌ی آن‌ها است. شاید در آینده جانوران زیبایی مانند آن چه در زیر می‌بینید، فقط در آلبوم عکس و مجله‌ها و کتاب‌ها دیده شوند. به علاوه، ممکن است شاهد جریان‌های اقیانوسی شدیدتری نیز باشیم، زیرا مرجان‌ها کاری مشابه درختان و بوته‌های خشکی را در دریا انجام می‌دهند.

AWT IMAGE 

برای اطلاعات بیشتر به پایگاه های اینترنتی زیر مراجعه کنید :

http://magma.nationalgeographic.com/ngm/0505/sights_n_sounds/index.html

www.barrierreefaustralia.com/reef-pics.htm

www.riverdeep.net/current/2001/11/111201_reefs.jhtml

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=1.492.180.fa
برگشت به اصل مطلب