جزیره دانش- سخن تصویر
گرما قاتل من است

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1383/6/22 |  نویسنده: آقاي حسن سالاری | 

 بیایید با تصویرهای زیبا و جذابی که نوربرت روزینگ تهیه کرده است، به سواحل شمالی کانادا( هودسون) سفر کنیم  و با زندگی خرس های قطبی آشنا شویم.

متاسفانه، ذوب شدن تدریجی یخ های  نواحی سردسیر  زندگی این خرس های سفید پوش را در معرض تهدید جدی قرار داده است.

AWT IMAGE

برج های قدرت

دو خرس نر با هم گلاویز شده اند. چند روز پس از این که آب یخ زد، صفحه جامدی برای خرس ها فراهم می شود تا به جست و جوی خوک های دریایی مشغول شوند. خرس ها در آب های یخ زده شکار می کنند در بهار روی یخ ها جفت گیری می کنند و وقتی برف ها به تدریج ذوب می شوند به ساحل مهاجرت می کنند. اگر روند گرم شدن جهانی ادامه یابد، ذوب شدن زود هنگام یخ ، شکار کردن را مورد تهدید جدی قرار می دهد.

AWT IMAGE

خنک خنک

پس از یک بازی یا مبارزه نفس گیر، خنک کردن بدن با برف لذت دیگری دارد. این خرس زیر بوته ای که شاخه هایش زیر سنگینی برف خم شده اند، دراز کشیده و مشغول خنک کردن خود است. او بوته را تکان می دهد تا برف های روی شاخه ها روی بدنش بریزد.

AWT IMAGE

درگیری پرفایده

دو خرس نر خسته از بازی و درگیری، در حال استراحت هستند. این درگیری ها، که به ندرت به صدمه جدی منجر می شوند، در پاییز بین نرها معمول است. آنها در تابستان که غذای اندکی در اختیار دارند تا حدود زیادی غیر فعال اند. به نظر می رسد وقتی هوا سرد می شود از این ورزش سود می برند. به علاوه، آنها با این درگیری ها قدرت خود را در برابر سایر خرس ها ارزیابی می کنند.

AWT IMAGE

سواری مجانی

یک خرس مادر به خاطر بچه اش هر چیزی را تحمل می کند، حتی ذره ای تنبلی! این توله سه ماهه آن قدر بزرگ شده است که بتواند راه برود. این دو لانه را ترک گفته اند و به سمت ساحل می روند تا پس از ماه ها بی غذایی با شکار خوک آبی انرژی مورد نیاز خود را به دست آورند.

AWT IMAGE

وقتی نور به ملاقات یخ می رود

پس از یک کولاک شدید، باد سردی میلیون ها بلور بسیار ریز برف را جارو می کند و در هوا به رقص در می آورد. این بلورها هنگام غروب آفتاب نور را می شکنند( آفتاب در حال غروب کردن در مرکز و نزدیک افق دیده می شود.) هاله گردی دور خورشید را احاطه می کند. درخشش های خورشید در لبه راست و چپ هاله دیده می شود.

AWT IMAGE

برای اطلاعات بیشتر به پایگاه های اینترنتی زیر مراجعه کنید :

http://magma.nationalgeographic.com/ngm/0402/sights_n_sounds/media1.html

   www.wwfcanada.org/en/PolarBearCentral/default.asp
www.churchillmb.net/~cnsc 

www.spaceforspecies.ca
www.polarbearsalive.org

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=1.492.174.fa
برگشت به اصل مطلب