جزیره دانش- فناوری و مهندسی
نانوذره‌های نقره‌ای برای نابودی باکتری‌‌ها

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1387/2/17 | 

  روشی نو در ساخت رنگ می‌تواند به‌زودی هر چیزی را ضد میکروب کند. پژوهشگران نانوذره‌های نقره را که توانایی کشتن باکتری‌ها و دیگر میکروب‌ها را دارند، در ترکیب رنگ جدیدی گنجانده‌اند و امیدوارند بیمارستان‌ها با پوشاندن سطح دیوارهایشان با این رنگ، گام بزرگی در جلوگیری از گسترش عفونت بردارند.

  برپایه‌ی گزارش مرکز مهار و پیشگیری بیماری ایالات متحده‌ی آمریکا (CDC) هر سال بیش از یک میلیون نفر در بیمارستان‌ها دچار عفونت‌های باکتریایی می‌شوند. نقره باکتری‌کش خوبی است و نانوذره‌هایش در نابودی میکروب‌ها توانمندترند. هم‌چنین، تا کنون هیچ‌گونه پی‌آمد ناگواری در انسان برای نقره گزارش نشده است.

  با وجود این، برخی از دانشمندان نگران هستند که مبادا نانوذره‌های نقره آن چنان که به نظر می‌رسد بی‌خطر نباشند. پژوهش‌های اندکی درباره‌ی پی‌آمدهای این نانوذره‌ها برای سلامتی و محیط زیست انجام شده است و این که نقره هم میکروب‌های خوب و هم میکروب‌های بد را می‌کشد.

  نانوذره‌های نقره خوشه‌هایی از اتم‌ها نقره به اندازه‌ای کمتر از 100 نانومتر(یعنی صد میلیاردیم متر) هستند. به دلیل همین اندازه‌ی کوچکشان آسان‌تر با محیط پیرامونشان واکنش می‌دهند و در رنگ حل می‌شوند. این رنگ را روی باکتری‌های Escherichia coli و Staphylococcus aureus آزمایش کردند و با این که شرایط مناسب را برای باکتری‌ها فراهم کرده بودند، هیچ کدام از دو گونه رشد نکردند.

  از آن‌جا که نانوذره‌های نقره به دیوار باکتری‌ها آسیب می‌زنند و باعث از هم پاشیدن ساختار سلولی آن‌ها می‌شوند، جورج جان، از سیتی‌کالج نیویورک که رهبری این پژوهش را داشته، بر این باور است که باکتری‌ها نمی‌توانند به این نانوذره‌ها مقاوم شوند، چنان‌که به بسیاری از پادزی‌ها مقاوم شده‌اند. لوسین لوشیا، استاد شیمی دانشگاه کارولینای شمالی نیز در این باره می‌گوید: « این از زیبایی نقره است که هیچ راهی برای مقاومت در برابر آن نیست! »

  گزارش این پژوهش در مجله‌ی Nature Materials چاپ شده است.

  منبع :

  www.sciam.com, A Silver Coating in the Fight against Microbes, By Monica Heger, Posted May 2, 2008

 

 

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=1.433.930.fa
برگشت به اصل مطلب