جزیره دانش- فناوری و مهندسی
باتری‌‌هایی که پرینت می‌‌شوند

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1386/8/26 | 

    پژوهشگران آمریکایی باتری‌‌هایی را به نمایش گذاشتند که می‌‌توان آن‌‌ها را با "جوهر نانولوله" بر سطحی پرینت کرد.

  این باتری‌‌ها از دو لایه از نانولوله‌‌های کربنی و برگه‌‌ای از فلز روی درست شده‌‌اند که روی هم کمتر از یک میلی‌‌متر ضخامت دارند. در این سه لایه شمار زیادی نانولوله‌‌ی کربنی می‌‌توان جای داد. آن‌‌ها شبکه‌‌ای از نانوله با آرایش گتره‌‌ای تشکیل می‌‌دهند که بار الکتریکی را با کارآمدی بیشتر هدایت می‌‌کند.

  جرج گرانر و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا برای ساختن این باتری نخست لایه‌ای از نانولوله را به صورت "جوهر نانولوله" روی سطحی ته‌نشست کردند. این لایه به صورت گردآورنده‌ی بار الکتریکی رفتار می‌کند و جریان را از باتری برداشت می‌کند. سپس لایه‌ای از جوهر نانولوله آمیخته با گرد اکسید منگنز و الکترولیت‌ها(که بار الکتریکی را درون باتری جابه‌جا می‌کنند) روی آن گذاشته شد. این لایه به صورت کاتد رفتار می‌کند. سرانجام، تکه‌ای از برگه‌ی روی به کار رفت که به صورت آند رفتار می‌کند.

  پژوهشگران با روش مشابهی به ساختن ابرخازن‌ پرداختند تا آن را با باتری ترکیب کنند و از این راه بر توان باتری بیفزایند. از آن‌جا که هم باتری و هم ابرخازن را در دمای اتاق می‌توان ساخت، تولید انبوه این باتری با روش‌های پرینت‌گری امکان پذیر است.

  گزارش کامل این پژوهش در مجله‌ی:

  Applied Physics Letters (DOI: 10.1063/1.2795328)

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=1.433.865.fa
برگشت به اصل مطلب