جزیره دانش- فناوری و مهندسی
تولید برق در نیروگاه میکروبی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1385/2/25 | 

میلیون‌ها میکروب بسیار کوچک در آبی که پس‌مانده‌های زندگی انسانی و جامعه را به خود می‌برد، به سر می‌برند. برخی از آن‌ها پیوسته مواد آلی را در جوهای فاضلاب می‌شکنند و طی این فرایند الکترون تولید می‌کنند. دانشمندان با به دام انداختن این الکترون‌ها، باتری‌های میکروبی درست کرده‌اند. پژوهش‌های تازه نشان می‌دهد که چگونه می‌توان این نیروگاه‌های زنده را کنار هم چید تا جریان کارآمدی از الکتریسیته فراهم شود.

وایلی ورستریت و همکارانش در دانشگاه گنت بلژیک این باتری‌ها را به صورت موازی، پشت سرهم و تک‌تک، آزمایش کرده‌اند. در دوره‌ای بیش از 200 روز، پژوهشگران میکروب‌ها را با رژیم غذایی از لجن هوازی و بی‌هوازی و نیز فاظلاب بیمارستان‌ها و کارخانه‌های پردازش سیب‌زمینی، تغذیه کردند. پس از پایان دوره‌ی آزمایش، میزان تولید برق به واحد جرم میکروب‌ها، سه برابر شد. این گروه دریافتند هنگامی که باتری‌های میکروبی را در آرایش موازی قرار می‌دهند، الکتریسیته‌ی بیش‌تری تولید می‌کنند و جریان قوی‌تر و پایدارتری فراهم می‌شود.

هم‌چنین آنان دریافتند که در آغاز آزمایش نیروگاه‌های بسیار ریز میکروبی از جامعه‌ی گوناگونی از میکروب‌ها، از جمله چند گونه از جنس‌ها Geobacter و Shewanella تشکیل شده بود که به طور ناکارآمدی الکتریسیته تولید می‌کردند. اما در انتهای آزمایش، زمانی که میزان تولید الکتریسیته در اوج خود بود، یک گونه(Brevibacillus agri) بیش‌ترین جمعیت میکروب‌های تولید کنده‌ی الکتریسته را تشکیل می‌داد. این تکامل میکروبی ما را به پژوهش بیش‌تر پیرامون ویژگی‌های تولید کننندگی الکتریسیته در گونه‌های مختلف میکروب‌ها و برهم‌کنش آن‌ها با هم فرامی‌خواند. متن کامل این پژوهش در مجله‌ی Environmental Science & Technology به چاپ رسیده است.

منبع:

www.sciam.com/May 10, 2006

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=1.433.582.fa
برگشت به اصل مطلب