جزیره دانش- فناوری و مهندسی
پوششی خودترمیم برای فضا‌پیماها

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1385/2/7 | 

ماده‌ای که به فضاپیماها توان ترمیم کردن سوراخ‌ها و درزها را می‌دهد در شرایط شبیه‌سازی شده‌ی فضا در زمین آزمایش شد. پوست ترمیم‌پذیر فضاپیما را یان بوند و ریچارد تراسک از دانشگاه بریستول انگلستان، به عنوان بخشی از طرح آژانس فضایی اروپا ساخته‌اند. این پژوهشگران از پوست انسان الهام گرفته‌اند که بریدگی‌های آن پس از قرار گرفتن خون در برخورد با هوا و لخته شدن خون و شکل‌گرفتن پوسته‌ی زخم، ترمیم می‌شود.

پژوهشگران بر آن شدند برای حفاظت از فضاپیماها چیزی مانند آن بسازند. آن‌ها چندسازه‌ای از میلیون‌ها رشته‌ی شیشه‌ای توخالی به پهنای 60 میکرون ساختند که فضایی به قطر 30 میکرون درون خود دارند. نیمی از لوله‌ها با بسپار اپوکسی یا رزین و نیم دیگر با عامل شیمیایی پر شده است که با بسپار واکنش می‌دهد و ماده‌ای سخت و پایدار پدید می‌آورد. رشته‌های شیشه‌ای به گونه‌ای ساخته شده‌اند تا هنگامی که چند سازه آسیب می‌بیند، به‌آسانی بشکنند و ماده‌ای درون آن‌ها آزاد شود. سپس در پی واکنش عامل شیمیایی، شکستگی یا سوراخ پدید آمده ترمیم می‌شود.

چنین ماده‌ای به‌خوبی می‌تواند از پس شرایط پر تنش فضا برآید. این ماده‌ی خودترمیم در اتاق خلاء آزمایش شد تا ببینند آیا در محیطی همانند فضا نیز کار می‌کند و نیز اثر گرانش را روی ویژگی‌های این پوست، هنگامی که سطح رویی و زیرین فضاپیما را می‌پوشاند، ببینند.

پژوهشگران اکنون می‌کوشند ماده‌ی سخت‌تری بسازند که دارای رشته‌های ترمیم کننده باشد و بتوانند آن را در شرایط سخت‌تری مانند دمای بالا بیازمایند. آنان امیدوارند بتوانند با این ماده فضاپیماها را در برابر سنگ‌ها آسمانی بسیارریز حفاظت کنند؛ سنگ‌هایی که تنها چند میلی‌متر اندازه دارند، اما با سرعت هزاران متر در ثانیه در مدار جابه‌جا می‌شوند و این سرعت می‌تواند به ماهواه یا فضا پیما آسیب برساند و باعث آسیب شدید شود.

این فناوری می‌تواند فضاپیماها را از نشتی حاصل از دمای شدید سفر فضایی نیز حفاظت کند. هم‌چنین می‌تواند آن را در برابر آسیب هنگام برخاستن از زمین و آغاز سفر نیز نگهداری کند؛ چیزی که پس از رویداد ناگوار فضاپیمای کلمبیا، نگرانی جدی برای ناسا پدید آورده است. چرا که جدا شدن یک تکه عایق از مخزن بیرونی آن فضاپیما طی برخاستن از زمین و برخورد آن به بال چپ، به آن رویداد ناگوار انجامید. با این همه، پژوهشگران هنوز خود را در آغاز راه می‌دانند و به نظر نمی‌رسد چنین پوستی به‌زودی بر تن فضاپیماها کشیده شود.

منبع:

 Will Knight, Spacecraft skin 'heals' itself, NewScientist.com news service

 18:26 23 January 2006

ارتباط با پژوهشگران

بخش مهندسی فضایی دانشگاه بریستول

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=1.433.571.fa
برگشت به اصل مطلب