جزیره دانش- فناوری و مهندسی
تفنگ هوشمند

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1384/10/23 |  نویسنده: Patrick Di Justo | 

AWT IMAGE

پژوهشگران بنیاد فناوری نیوجرسی( NJIT ) به پشتوانه‌ی 2 میلیون دلار بودجه‌ی فدرال، به کامل شدن نخستین تفنگ هوشمند قابل عرضه به بازار نزدیک می‌شوند. تپانچه‌ی نمونه‌ای که آنان ساخته‌اند، ماه گذشته به نمایش گذاشته شد. این تپانچه می‌تواند مشت فرد ویژه‌ای را تشخیص دهد. وقتی این تپانچه به دست فرد غیر مجازی( مانند یک کودک یا یک بزهکار) می‌افتد، سازوکار شلیک تفنگ قفل می‌شود.

اساس کار این تفنک بر شناسایی پویای مشت( DGR ) استوار است؛ فناوری بیومترکی که در دسته‌ی آن کار گذاشته شده است. حسگرها و ریزپردازشگرها برهم‌کنش استخوان‌ها و ماهیچه‌های درگیر در کشیدن ماشه را طی یک ثانیه، بررسی می‌کنند. دونالد سباستین، رهبر این گروه پژوهشی می‌گوید:" حالتی که تفنگ را نگه می‌دارید، انگشتتان را حلقه می‌کنید، ماهیچه‌تان را هنگام چکاندن ماشه منقبض می‌کنید، همگی معیارهای سنجشی بی‌همتایی هستند که از فردی به فرد دیگر تفاوت دارد."

این تفنگ می‌تواند 29 هزار مرگ ناشی از شلیک گلوله را، که هر سال در ایالات متحده‌ی آمریکا رخ می‌دهد، کاهش دهد. خطای این تفنگ یک در 100 شلیک است، اما پژوهشگران تلاش می‌کنند با افزایش حسگرهای مشت از 32 به صدها و افزایش کارآمدی نرم‌افزار شناساسی الگوی دست،آن را به یک در 10 هزار برسانند. اگر همه چیز به‌خوبی پیش برود، این تفنگ‌های هوشمند از سال 2008 به بازار راهی می شوند.

By Patrick Di Justo : A Smart Shooter? popsci.com, 4.21.2006

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=1.433.451.fa
برگشت به اصل مطلب