جزیره دانش- فناوری و مهندسی
پوست الکترونیک

حذف تصاویر و رنگ‌ها

روبات‌هایی که احساس داشته باشند، از فراورده‌های فیلم‌های علمی تخیلی و آروزی مقدس همه‌ی پژوهشگران هستند. اما ماشین‌هایی با نوعی دیگر از احساس، حس لامسه، ممکن است هدف دست‌یافتنی‌تری در آینده‌ای نزدیک باشند. به نظر می‌رسد نتیجه‌ی یک پژوهش تازه، پیشرفت مهمی به سوی آن هدف نهایی باشد. دانشمندان پوست مصنوعی انعطاف‌پذیری ساخته‌اند که می‌تواند فشار و دما را حس کند.

سال گذشته، تاکیو سومیا از دانشگاه توکیو و همکارانش عنوان کردند که آنان پوست مصنوعی الکترونیک( E-skin ) تولید کرده‌اند که می‌تواند فشار را تشخیص دهد. اما اختراع آنان توان تشخیص دما را نداشت و به اندازه‌ای انعطاف‌پذیر نبود که بتوان با آن سطح چیزهای سه‌بعدی مانند انگشتان روبات را پوشاند.

اکنون گروه سومیا با گنجاندن مدارهای آلی مبتنی بر ترانزیستورکه به فشار حساس‌ هستند و نیمه‌رساناهایی که به گرما حساس هستند در یک لایه پلاستیکی نازک، توانستند این کاستی‌ها را برطرف کنند. دستاورد تلاش آنان بستر شبکه مانندی است که پژوهشگران می‌توانند آن را به سطح یک تخم‌مرغ متصل کنند و می‌توانند به طور هم‌زمان هم فشار و هم دما را اندازه‌گیری کنند.

در نهایت، حساسیت پوست الکترونیک با گنجاندن حسگرهایی برای نور، رطوبت، کشیدگی و موج‌های فراصوت، می‌تواند از پوست انسان نیز پیش بیفتد. شرح کامل این یافته‌ی مهم در مجله‌ی Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=1.433.365.fa
برگشت به اصل مطلب