Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه‌ی اصلی
شاگردان دیروز
تاریخ علم
آزمایشگاه علوم
نام‌آوران ایران
جهان جانوران
دانش‌آموز نوآور
بدن انسان
پرسش‌های علوم
سرزمین من
آن‌چه پسندیده‌اید
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
آخرین مطالب بخش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
:: یوسف ثبوتی: بنیان‌گذار نخستین رصدخانه‌ی پژوهشی ایران
:: ابوالقاسم غفاری: هموارکننده‌ی راه آپولو
:: هفت‌سین چیست؟
:: آشنایی با پزشکان و داروشناسان بزرگ
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: ترویج علم با دانش‌نامه‌های الکترونیکی
سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید
:: خوش آمدید ::

AWT IMAGE

:: روزی که ماری کوری به دانشگاه شناور رفت ::
پدر ماریا همانند مادرش آموزگار بود و به اداره‌ی مدرسه خصوصی می‌پرداخت. در آن مدرسه شبانه‌روزی، به دختران لهستانی که قصد ادامه تحصیل داشتند، علوم و ادبیات می‌آموخت. در آن سال‌ها لهستان در اشغال روسیه بود و از آنجا که از سوی مقامات رسمی برای دختران، به‌ویژه دختران لهستانی، تحصیلات عالی در نظر گرفته نشده بود، از آنان کاری جز خانه‌داری و کدبانویی انتظار نمی‌رفت.
>
:: آشنایی با پزشکان و داروشناسان بزرگ ::
اگر به تاریخ علم و به ویژه تاریخ پزشکی علاقه‌مندید، کتاب 101 پرسش و پاسخ درباره‌ی پزشکان و داروسازان بزرگ می‌تواند به بسیاری از پرسش‌های شما در این زمینه پاسخ دهد. این کتاب به معرفی دستاوردهای پزشکان تمدن‌های کهن و دوران معاصر می‌پردازد. برای مثال به روش‌های درمانی انسان‌های نخستین، شیوه‌ی شناسایی گیاهان دارویی، دستاوردهای پزشکی تمدن‌های کهن مانند سومری‌ها، چینی‌ها، هندی‌ها، مصری‌ها و ایرانیان باستان اشاره دارد. برخی از پرسش‌های این کتاب را بخوانید.
>
:: هفت‌سین چیست؟ ::
 | تاریخ ارسال: 1391/12/27 | 

هفت‌سین از زیباترین آیین‌های نوروز است و کنار هم چیدن هفت چیز است که نام آن‌ها با حرف «س» آغاز می‌شود: سیب، سیاهدانه، سنجد، سماق، سیر، سرکه، سبزه. برای به دست‌آوردن سبزه، چند روز پیش از آغاز سال نو مقداری از دانه‌های گندم و مانند آن را در بشقابی می‌کارند تا سبز شوند. تاریخ‌نگاران نوشته‌اند که در دربار پادشاهان ساسانی چند روز پیش از فرارسیدن فروردین ستون‌های استوانه‌ای بر پای می‌داشتند و بر فراز هر یک از آن‌ها در میان خاک یک گونه از دانه‌ها را می‌کاشتند.

>
:: یوسف ثبوتی: بنیان‌گذار نخستین رصدخانه‌ی پژوهشی ایران ::
 | تاریخ ارسال: 1393/3/20 | 
دکترای اخترفیزیک را از دانشگاه شیکاگو در ایالات متحده‌ی آمریکا دریافت کرد. در دانشگاه‌های پرآوازه‌ی جهان مانند دانشگاه نیوکاسل انگلستان و دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا به تدریس پرداخت. برخی از بزرگ‌ترین پژوهشگاه‌های فیزیک و اخترشناسی جهان، مانند انستیتوی نجوم و اخترفیزیک آمستردام هلند پذیرای او بودند. با این همه، به ایران بازگشت، زیرا آرزوهایی بس بزرگ‌تر داشت. او می‌خواست نام اخترشناسان بزرگ ایرانی مانند ابوریحان بیرونی را دوباره زنده کند. 
>
:: مولکول DNA بسازید ::
 | تاریخ ارسال: 1386/5/5 | 
DNA ماده ژنتیکی سلول های ما و اغلب جانداران است. این مولکول از دو رشته بسیار دراز تشکیل شده است که به صورت مارپیچ دوتایی به دور هم پیچ خورده اند. رشته های DNA از واحد هایی به نام نوکلئوتید ساخته شده اند. هر نوکلوتید از یک باز آلی، قند پنج کربنی داکسی ریبوز و یک گروه فسفات تشکیل شده است. باز های آلی به صورت جفت یافت می شوند و پله های نردبان را می سازند. ستون های نردبان در واقع اسکلت مولکول است.
>
:: آیا می‌توان دانشمند شد؟ ::
 | تاریخ ارسال: 1386/12/6 | نویسنده: آقاي غلامحسين صدري افشار | 

بیش‌تر وقت‌ها درباره‌ی دانشمندان تصور درستی نداریم. گاه گمان می‌کنیم آن‌ها برحسب تصادف موفق شده‌اند. گاه آنان را افراد گیج و گولی می‌پنداریم که در دریای تفکراتشان غرق شده‌اند و با دنیای خارج کاری ندارند. البته، این گناه برخی از نویسندگان بازاری است که از دانش چندان چیزی نمی‌فهمند و به جای آن می‌کوشند مطالب "جالب و خواندنی" به خورد خوانندگان بدهند.

>
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟ ::
 | تاریخ ارسال: 1393/10/20 | 
همه می‌دانند که دخترها با پسرها تفاوت دارند. اما چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟ بدن دخترها و بدن پسرها از مواد یکسانی ساخته شده است، اما چهار تفاوت مهم با هم دارند. دانشمندان از سال‌های پیش روی تفاوت‌های میان مغز دختران و پسران پژوهش می‌کنند. مغز دختران از مغز پسران کوچک‌تر است (اما بدانید که این تفاوت اندازه با هوش ارتباط ندارد.) بلوغ مغز دختران زودتر از مغز پسران آغاز می‌شود. (اما وقتی زمان بلوغ مغز پسران برسد، مغز آن‌ها سریع‌تر بالغ می‌‍شود.)
>
:: وال‌ها، غول‌های دریاها ::
 | تاریخ ارسال: 1391/2/3 | 
وال‌ها شبیه ماهی‌ها به نظر می‌رسند، اما از پستانداران هستند. آن‌ها مانند دیگر پستانداران، بچه می‌زایند و به بچه‌های خود شیر می‌دهند. اغلب آن‌ها به صورت گروهی زندگی می‌کنند. گاه این گروه‌ها به دلایل ناشناخته در ساحل دریا به گل می‌نشینند و می‌میرند. همچنین، نسل بسیار از وال‌ها به دلیل شکار بی‌رویه در خطر نابودی است. وال کبود با 30 متر طول و 190 تُن وزن، بزرگ‌ترین جانور سیاره‌ی زمین است. طول آن به اندازه‌ی 18 بزرگسال است که پشت سر هم در یک ردیف شنا کنند.
>
:: کاغذ چگونه فراهم می‌شود؟ ::
 | تاریخ ارسال: 1388/10/27 | نویسنده: آقاي حسن سالاری | 
سلولز ملکولی نخ‌مانند و دراز است که پیکر گیاهان را می‌سازد. چوب درختان مقدار فراوان سلولز دارد. به این دلیل، کاغذ را از آن می‌سازند، برای این کار، درختان را می‌برند و به کمک ماشین ویژه‌ای، تنه‌ی آن‌ها را ریز ریز می‌کنند. سپس، این تکه‌های کوچک چوب را با مواد شیمیایی و مقدار فراوان آب داغ، مخلوط می‌کنند تا خمیری از رشته‌های سلولزی به دست می‌آید.
>
پیوندهای فوری
جزيره دانش
::
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار کاربران
:. کل کاربران ثبت شده: 1825
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 19
::
آمار بازدیدها
:. آمار بازدید‌های تمام پایگاه:
تمام بازدید‌ها: 24850691
بازدید 24 ساعت قبل: 4972
:.آمار بازدید‌های بخش جاری:
تمام بازدید‌ها: 1082800
بازدید 24 ساعت قبل: 283
::
Academic Web Tools
Persian site map - English site map - Created in 0.33 seconds with 137 queries by YEKTAWEB 4331