Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
سرمقاله
تازه‌ترین خبرها
در گذر زمان
مقاله‌های تخصصی
کاربر حرفه‌ای
آموزشگاه
روی شبکه
برترین‌های کافی‌نت
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: پایگاه اینترنتی مطالعات زبان‌های ایرانی
:: پایگاه ویژه‌ای برای معرفی استاد شادروان احمد تفضلی
:: زبان انگلیسی را از راه‌دور بیاموزید
:: سالنامه‌ی سنتی استاد مصباح‌زاده
اخبار فناوری اطلاعات
سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید

AWT IMAGE 

:: راهکارهای جستجو در اینترنت- قسمت اول ::
 | تاریخ ارسال: 1384/2/26 | نویسنده: آقاي حسن سالاری | 

AWT IMAGE

جست‌وجو در اینترنت برای یافتن مطلب مورد نظر، می‌تواند مانند پیدا کردن یک سوزن در کاهدانی بزرگ باشد. آیا

می‌دانید اینترنت چه قدر وسیع و گسترده است؟ در سال 2001، تعداد صفحات اینترنتی بیش از 5/4 میلیارد برآورد شد و در حال حاضر، روزانه 3/7 میلیون صفحه به آن افزوده می‌شود. حجم اطلاعاتی که در اینترنت وجود دارد، با حجم اطلاعات موجود در بزرگ‌ترین کتابخانه‌های دنیا برابری می‌کند.

شما با در نظر گرفتن این حجم از اطلاعات، ممکن است تصویر کنید که تهیه و تنظیم مقالات عالی و مناسب با استفاده از امکانات اینترنت، کار بسیار آسانی است. اما اینترنت نیز مانند سایر ابزارهای ساخت بشر است که برای کار با آن و دستیابی به بهترین نتایج باید مهارت‌های خاصی را آموخت.

این امر در مورد تهیه مطالب علمی نیز صادق است. اگر شما قصد دارید مقاله مناسبی در یکی از موضوعات علمی بنویسید، باید مهارت‌های جست‌وجو در اینترنت را بیاموزید. اگر این مهارت‌ها را فرا نگیرید، مثل این است که در کاهدان بسیار بزرگ اینترنت به دنبال سوزن بگردید!

پیش از آن که اینترنت یا کاوشگرهای اینترنتی را سرزنش کنیم، اجازه بدهید ریشه مسأله را بیابیم. شما چگونه می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود را از کاهدان بزرگ صفحات اینترنتی پیدا کنید؟ با فراگیری روش‌هایی که زمان جست‌وجو را کاهش می‌دهند، می‌توان به این هدف دست یافت. در این مقاله، راهکارهای ساده‌ای پیشنهاد می‌شوند تا جست‌وجوی شما در اینترنت آسان‌تر و پربارتر شود. پیش از مطالعه این پیشنهادها، بهتر است با مفهوم واژگان آشنا شوید:

 

کلید واژه : Keyword

یک واژه خاص از یک عنوان یا سند که برای نمایه سازی ( تهیه فهرست موضوعی) از آن استفاده می‌شود. مثلاً برای تهیه مطلبی پیرامون اصطکاک، واژه Friction کلید واژه اصلی است.

پایگاه : Site

چند صفحه اینترتی مرتبط با هم که آدرسی مشخصی دارند و پیرامون موضوع خاصی اطلاعات عرضه می‌کنند. این اطلاعات می‌تواند به صورت نوشته، فیلم، تصویر یا ترکیبی از آن‌ها باشند. برای مثال پایگاه « www.kidshealth.org »، درباره سلامت کودکان اطلاعاتی عرضه می‌کند.

موتور کاوش : Search engine

پایگاهی اینترنتی است که شیوه‌ای برای جست‌وجوی یک مطلب در اینترنت فراهم می‌سازد، این گونه پایگاه‌ها، اطلاعات تعداد زیادی پایگاه دیگر را جمع‌آوری و در قالب نمایه‌ای طبقه‌بندی می‌کنند. برای پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز، به راحتی می‌توان در چنین پایگاه‌هایی کاوش کرد.

برای مثال، پایگاه اینترنتی « www.yahoo.com » یک موتور کاوش است. وقتی شما کلید واژه Friction را در محل جست‌وجوی این پایگاه اینترتی وارد می‌کنید، این کاوشگر، تمام صفحات اینترنتی را که آن واژه در آن‌ها به کار رفته است، از نمایه خود روی صفحه نمایشگر رایانه شما قرار می‌دهد.

 

ابر کاوشگر : Mate search engine

پایگاهی اینترنتی است که سایر موتورهای کاوش را جست وجو می‌کند. این نوع پایگاه‌ها به شما امکان می دهند از طریق یک پایگاه، چندین کاوشگر را به طور همزمان جست‌و‌جو کنید. برای مثال پایگاه‌ « www.dogplie.com » بیش از ده موتور کاوش را به طور همزمان کاوش می‌کند.

 

انتخاب کلید واژه

انتخاب بهترین کلید واژه یا چند کلید واژه مناسب می‌تواند جست و جو در اینترنت را بسیار کارآمد سازد. همان طور که می‌آموزید از بهترین کلید واژه‌ها استفاده کنید، در می‌یابیم که جست و جوی اطلاعات آسان تر و مفید‌تر می‌شود.

1. وقتی کلید واژه‌ها را در «جایگاه جست و جو » تایپ می‌کنید، فقط خود کلید واژه‌ها را وارد کنید و از تایپ واژه‌های ارتباط دهنده‌ خودداری کنید.

• · برای مثال : اگر می‌خواهید پیرامون الگوهای آب و هوا در جنگل‌های بارانی بدانید، فقط کلید واژه‌های زیر را وارد کنید.

AWT IMAGE

2. اگر می‌خواهید راجع به موضوعی اطلاعات جمع‌آوری کنید که یک یا چند واژه در آن به کار رفته است، مانند عنوان یک کتاب، آن‌ها را داخل گیومه قرار دهید. در این حالت، صفحاتی که آن واژگان به طور مجزا در آن‌ها استفاده شده‌اند، روی صفحه نمایشگر رایانه خود شما قرار نمی‌گیرند.

• · برای مثال: اگر می‌خواهید پیرامون بنفشه‌های آفریقایی اطلاعاتی به دست آورید، کلید واژه‌های زیر راداخل گیومه قرار دهید.

AWT IMAGE

3. برای این که اطلاعات را به صورت اختصاصی‌تری دریافت کنید، تعداد واژه‌های کلیدی را افزایش دهید. اما اگر این کار را کردید و اطلاعات کمی در اختیار شما قرار گرفت، تعداد واژگان را کاهش دهید.

• · برای مثال: اگر با واژه Fish (ماهی) جست و جوی خود را آغاز کنید، به هزاران صفحه اینترنتی مرتبط می‌شوید. اگر از واژه‌های بیش‌تری استفاده کنید، تعداد صفحات‌ کم‌تر، اما اطلاعات اختصاصی‌تری به دست می‌آورید.

AWT IMAGE

4. با استفاده از کلمات ارتباط دهنده مناسب، می‌توانید جست و جوی خود را اختصاصی کنید. برای نمونه کلمات ارتباط دهنده زیر را معرفی می‌کنیم:

And : وقتی بین کلید واژه‌ها قرار گیرد، صفحاتی گزینشی می‌شوند که همه کلید واژه‌ها در آن‌ها به کار رفته‌اند.

• · برای مثال: با تایپ کردن عبارت cats and dogs در مکان جست و جو، فقط صفحاتی گزینش می‌‌شوند که هر دو واژه cats و dogs در آن به کار رفته باشند.

AWT IMAGE

Or : وقتی بین کلید واژه‌ها قرار گیرد، صفحاتی گزینش می‌شوند که در آن‌ها یکی از واژه‌هایا همه به کار رفته باشند.

AWT IMAGE

Not : وقتی بین دو کلید واژه قرار گیرد، تنها صفحاتی جست و جو می‌شوند که واژه نخست در آن به کار رفته است.

• · برای مثال: با تایپ کردن عبارت cats not kittens ، صفحاتی گزینش می‌شوند که واژه case در آن‌ها به کار رفته است، اما واژه kittens به معنای بچه گربه در آن‌ها به کار نرفته است.

AWT IMAGE

شما می‌توانید ترکیبی از کلمات ارتباط دهنده را نیز به کار ببرید.

• · برای مثال: عبارت cats and dogs not kittens صفحاتی را برای شما گزینش می‌کند که هر دو واژه cats و dogs در آن‌ها به کار رفته‌اند و واژه kittens در آن‌ها به کار نرفته است.

AWT IMAGE

به خاطر داشته باشید که این شیوه استفاده از کلید واژه‌ها بسیار اختصاصی است. واژه Kitten و Kittens دو واژه مجزا از هم در نظر گرفته می‌شوند. اگر شما بخواهید هر دو واژه از کاوش شما حذف شوند، باید قبل از هر دو واژه، not استفاده کنید.

• · برای مثال: cats and dogs not kittens not kitten برخی موتورهای کاوشگر از کلمات ارتباط دهنده به شیوه خاص خود استفاده می‌کنند. شما از طریق راهنما ( Help )، می‌توانید نحوه استفاده بهتر از هر کاوشگر را فراگیرد.

• · برای مثال: در کاوشگر Yahoo ، به جای And از نشانه «+» نیز می‌توانید استفاده کنید.

5. اگر بعد از استفاده از چند واژه کلیدی، تعداد زیادی صفحه اینترنتی در اختیار شما قرار گرفت، می‌توانید با تایپ عبارت allintitle ، پیش از واژه‌های کلیدی، به صفحاتی درست پیدا کنید که در عنوان آن‌ها همه واژه‌های مورد نظر به کار رفته باشند.

برای مثال : allintitle : cat dog kitten

                      و :

allintitle: weather pattern “Tropocal rainforest"

موتورهای کاوش

موتورهای کاوش بهترین ابزار برای جست و جوی اطلاعات دراینترنت هستند. برخی از این موتورها، برای پیدا کردن انواع خاصی از اطلاعات، از بقیه بهترند. برای مثال، موتور کاوش « yahooligans.com » فقط صفحات اینترنتی ویژه نوجوانان را گزینش می‌کند.

در این جا فهرستی از بهترین موتورهای کاوشگر ارائه می‌شود:

نام

خصوصیات

آدرس

Yahoo

پر طرفدارترین کاوشگر است؛ فهرست طبقه‌بندی شده از موتورهای کاوش که ویژه زبان‌های زنده دنیا طراحی شده‌اند؛ امکان ترجمه دارد؛ امکانات ویژه پست الکترونیک و امور تجاری دارد.

www.yahoo.com

Goolge

امکانات پست الکتروینک و امور تجاری ندارد، اما برای جست و جوی مطالب علمی بسیار مناسب است؛ امکانات ویژه‌ای برای جست و جوی تصویر دارد؛ امکان ترجمه دارد؛

- directory دارد.

www.google.com

PubMed

یک موتور کاوش برای جستجوی مقالات پزشکی (تخصصی) است.

www.pubmed.com

 

Ask

برای یافتن پاسخ پرسش‌ها، شما را به پایگاه‌های مورد نظر مرتبط می‌سازد؛ بخش‌ ویژه‌ای برای نوجوانان دارد.

www.ask.com

AlteVista

موتور کاوشی است که امکان ترجمه دارد. البته امکان ترجمه به فارسی و عربی را ندارد.

www.altavista.com

iranhoo

موتور کاوش ویژه پایگاه‌های فارسی، دارای فهرست موضوعی پایگاه‌های فارسی؛ حاوی مطالب علمی، ورزشی و اخبار به زبان فارسی است.

www.iranhoo.com

 

Dogpile

ابر کاوشگری است که موتورهای کاوشگر دیگر را جست و جو می‌کند. به علاوه، می‌توانید موتورهای کاوشگر مورد نظر خود را از میان کاوشگرهای آن انتخاب کنید.

www.dopile.com

برای پیدا کردن موتورهای کاوش دیگر از جمله موتورهای کاوش اختصاصی (مانند موتور کاوش ویژه‌ی مطالب علمی یا ورزشی) به پایگاه www.searchengineguide.com  مراجعه کنید.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 12529 بار   |   دفعات چاپ: 3374 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 134 بار   |   1 نظر
نظرات کاربران
نظر ارسال شده توسط h.najjarpour در تاریخ 1387/6/24
عالي بود.
کافی نت جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 64 queries by YEKTAWEB 4299