Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
احمد حسینی
محمود حکیمی
مرتضی خلخالی
حسین دانشفر
علی رووف
حسن سالاری
میرشهرام صدر
سیروس غفاریان
سلیمان فرهادیان
اسفندیار معتمدی
یونس کرامتی
::
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: میرشهرام صدر
:: یونس کرامتی
:: من و جزیره‌ی دانش
:: حسن سالاری
:: آقای محمود حکیمی
:: آقای اسفندیار معتمدی
:: آقای سیروس غفاریان
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید
:: آقای اسفندیار معتمدی ::
 | تاریخ ارسال: 1384/7/15 | نویسنده: نصيبه رحيميان | 

اسفندیار معتمدی در 28 بهمن 1317 شمسی در روستای سده‌ی لنجان اصفهان و در خانواده‌ای کشاورز چشم به جهان گشود. در سال 1324 هم‌زمان با بنیان‌گذاری دبستان چهار کلاسه در سده، تحصیلات ابتدایی خود را آغاز کرد و پس از گذراندن کلاس چهارم، برای ادامه تحصیل به اصفهان رفت. وی کلاس پنجم و ششم را در دبستان 15 بهمن اصفهان پشت سر گذاشت.

در مهرماه 1330 هم‌زمان با نخستین سال بنیان‌گذاری دبیرستان صائب، دوره‌ی سه ساله (سیکل اول) دبیرستان را در آن‌جا آغاز کرد و از درس دبیرانی بهره‌برد که پس از بنیان‌گذاری دانشگاه اصفهان به استادی دانشگاه برگزیده شدند. کلاس درس شادروانان سیدعلی خلدی‌نسب ( امام مسجد لبنان)، غلامحسین آهنی، رضاقلی نوری نکویی و دکتر خلیل رفاهی و رضا دایی جواد برایش بسیار آموزنده و جذاب بود.

دوره‌ی متوسطه را در دبیرستان هراتی که به همت و سرمایه محمد شیخ‌زاده هراتی یزدی ساخته شد در رشته‌ی ریاضی (1336) به پایان رساند. در همان سال در رشته‌ی فیزیک وارد دانش‌سرای عالی تهران شد. دوره‌ی سه‌ساله این مرکز علمی- تربیتی را در محضر آقایان دکتر جناب، دکتر روشن، دکتر تجرد، دکتر ایزدیان، دکتر محمودیان و دکتر منجمی و استادان علوم تربیتی گذراند و موفق به دریافت لیسانس آموزش فیزیک شد.

پس از پایان خدمت نظام وظیفه در اردیبهشت 1341 شمسی، خدمت در آموزش و پرورش را در شهرضای اصفهان آغاز کرد. چهار سال در شهرضا ماند که دو سال آخر مسئولیت ریاست دبیرستان سعدی را برعهده داشت. بسیاری از دانش‌آموزان او اکنون گرداننده چرخ‌های علمی، آموزشی، بهداشتی و صنعتی کشور هستند.

در سال 1345 شمسی به اصفهان منتقل شد و در دبیرستان‌های ادب، سعدی، نشاط، صائب، بهار و امین‌الدوله تدریس کرد. در سال 1348 با تأسیس دانش‌سرای راهنمایی به جمع مدرسان آن مرکز پیوست. درسال 1353 به دنبال موفقیتی که در امتحان دوره‌ی فوق‌لیسانس مدیریت دولتی به دست آورد به تهران آمد و در دانش‌سرای راهنمایی تهران به تدریس خود ادامه داد.

در سال 1355 شمسی ضمن ادامه کار در دانش‌سرای راهنمایی به سازمان کتاب‌های درسی ایران منتقل شد و تا زمان بازنشستگی در سمت کارشناس تهیه و تألیف کتاب‌های فیزیک در دفتر تألیف و تحقیق سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مشغول کار بود. پس از بازنشستگی نیز به طور مستمر با آن سازمان همکاری داشته و دارد. دوره‌ی خدمت در سازمان کتاب‌های درسی ایران برایش فرصت طلایی بود. این سازمان محیطی پویا برای تحقیقات تربیتی و برنامه‌ریزی و تولید مواد آموزشی به ویژه کتاب‌های درسی بود.

فعالیت‌های علمی و پژوهشی

از کارها و فعالیت‌های ایشان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

برنامه آموزش علوم : وی در سال 1369 شمسی به همراهی خانم‌ها طاهره رستگار، بتول فرنوش و آقایان حسین دانشفر، محمود امانی تهرانی، احمد حسینی و محمد‌علی پزش‌پور، کارشناسان آموزش علوم در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی، به دنبال برسی‌های همه جانبه و گسترده، طراحی و برنامه‌ریزی آموزش جدید علوم در ایران را آغاز کرد.

خوشبختانه این برنامه با وجود کافی نبودن آموزش آموزگاران و کمبودهای موجود باز هم ازموفقیت نسبی برخورداربوده و توانسته است در آموزش و پرورش کشور مؤثر باشد. برنامه‌ی جدید آموزش علوم بر فعالیت گروهی و مشارکت دانش‌آموزان در فرایند یادگیری تأکید دارد. در این برنامه آموزشی معلمان، روش تدریس،چگونگی ارزشیابی و تهیه مواد درسی پیش‌بینی شده که تا اندازه‌ای قابل قبول با فعالیت و همکاری صمیمانه گروه برنامه‌ریزی عملی شده است. در بخش تولید مواد آموزشی نوشتاری تعداد چهل کتاب برای آموزش معلمان و دانش‌افزایی آن‌ها در نظر گرفته شد که 8 عنوان از آن‌ها را آقای اسفندیار معتمدی نوشته است. چند حلقه فیلم آموزشی هم تهیه شد که نامبرده بخشی از مطالب آن را تهیه و اجرا کرده است.

فرهنگنامه کودکان و نوجوانان: یکی از سازمان‌های غیردولتی که همکاری بسیاری از علاقه‌مندان را جهت تهیه مطالب خواندنی درست و ساده و جذاب برای دانش‌آموزان ایرانی جلب کرده است، بنیاد فرهنگنامه کودکان و نوجوانان است. اکنون 10 جلد از این مجموعه 24 جلدی منتشر شده که ایشان در نوشتن بعضی از مقاله‌های علمی این مجموعه و ویرایش آن‌ها شرکت داشته است. وی درباره‌ی این بنیاد چنین می‌گوید: " نیرو بخش این جریان فرهنگی خانم توران میرهادی است که زندگیش سراسر عشق و مهر و آگاهی است و توانسته است جمعی را گرد آورد که هدف آن‌ها پیشرفت آموزش و پرورش کشور است."

کتاب‌های درسی: آقای معتمدی علاوه بر کتاب‌های دوره ابتدایی، هشت جلد کتاب فیزیک برای هنرستان‌ها و رشته‌های فنی و حرفه‌ای با همکاری آقای دکتر گلستانیان ، آقای دکتر بهار و آقای اصغر لطفی نوشته است. کتاب درسی فیزیک دانش‌سرای مقدماتی و دانش‌سرای راهنمایی تحصیلی را نیز در سال 1358 تألیف و منتشر کرده است. ایشان هم‌چنین کتاب تاریخ علوم را برای مراکز تربیت معلم نوشته است. در مجموع در نوشتن 17 کتاب درسی مشارکت داشته است.

زندگینامه دانشمندان: در مجموعه کتاب‌های زندگینامه علمی دانشمندان که زیر نظر استاد احمد بیرشک منتشر شده، همکاری کرده و مدتی را در گروه فیزیک دانشنامه بزرگ فارسی فعالیت داشته است. از این مجموعه که جایزه بهترین کتاب سال را به خود اختصاص داد، تاکنون 3 جلد منتشر شده است. از دیگر آثار ایشان کتاب ابوریحان و ریحانه می‌باشد که به زندگی ابوریحان بیرونی اختصاص دارد که انتشارات مدرسه آن را منتشر کرد. این کتاب برنده اول جایزه‌ی کتاب معلم سال 1383 شد. کتاب بنوموسی "پسران موسی شاکر خراسانی" هم نیز توسط انتشارات مدرسه چاپ شد. کتاب پرسش‌های ابوریحان و پاسخ‌های ابن‌سینا را به مناسبت همایش ابن‌سینا منتشر کرده و آن را به صورت سخنرانی ارائه داد و موفق به دریافت جایزه شد. نامدارن علم نیز اثر دیگری از ایشان درباره‌ی زندگی دانشمندان است.

برنامه مسابقه علمی: بیش از ده سال به همراهی آقایان کرامت‌الله مهربان، ابوالفضل مکی، منوچهر فره‌وشی در برنامه مسابقه علمی شرکت داشته است. تهیه پرسش‌های فیزیک این برنامه و اجرای آن‌ها برعهده او بود. یافتن پرسش‌هایی مربوط به تاریخ علم او بسیاری را به مطالعه‌ی زندگینامه‌ی علمی دانشمندان علاقه‌مند کرد، به طوری که اکنون مشغول نگارش تاریخ علم در ایران است. این مجموعه سه جلدی را نشر مهاجر منتشر می‌کند.

کتاب‌های کمک آموزشی: حدود 30 جلد کتاب برای دانش‌آموزان دوره راهنمایی و دوره دبیرستان ترجمه و یا نوشته است. فیزیک زنده، صدا، انرژی، گرما و ترمودینامیک، مخابرات و ارتباطات دوربرد و پایه‌گذاران آن‌ها و فیزیک و نام‌آوران آن، از جمله‌ی آن‌هاست.

مقاله‌های علمی و آموزشی: مقاله‌های ارزشمندی در مجله‌های پیک، گنجینه، دانشمند، رشد معلم، رشد تکنولوژی، رشد فیزیک، فرآیند، اولیاء و مربیان ، فصلنامه تاریخ معاصر ایران، میراث جاویدان و موزه نوشته است. برخی از آن‌ها عبارتند از:

کتاب‌شناسی اسفندیار معتمدی

1- آشنایی با تاریخ علوم( بخش فیزیک) سال دوم مراکز تربیت علم. رشته‌‌ی علوم تجربی، تهران وزارت آموزش و پرورش 1372 وزیری 241ص.

2- آموزش علوم( آزمایش‌های ساده در آموزش علوم)، ترجمه با دیگران. تهران، انتشارات مدرسه چاپ سوم 1379.وزیری 335 ص.

3- ابوریحان و ریحانه. تهران. انتشارات مدرسه، وزیری 130 ص.

4- الکتریسیته جاری. با همکاری محمد علی پزش‌پور. انتشارات فاطمی. 1379.وزیری 168 ص.

5- القای الکترومغناطیسی و جریان متناوب، با همکاری محمد علی پزش‌پور. انتشارات فاطمی. چاپ اول 1380.

6- امواج مکانیکی و الکترومغناطیسی. انتشارات فاطمی، چاپ اول، 1378، وزیری 140 ص.

7- اندازه‌گیری، با همکاری محمد علی پزش‌پور. تهران، محراب قلم. 1378، وزیری 120ص.

8- انرژی، نیرو و منابع انرژی. نوشته: گروه مؤلفان به سرپرستی دیوید جولاندز، ترجمه‌ی اسفندیار معتمدی، انتشارات مدرسه، رحلی. چاپ اول 1369، 68ص.

9- انرژی و منابع آن، انتشارات مدرسه 1382.

10- انرژی و منابع آن،‌انتشارات مدرسه، 1382.

11- بنوموسی، انتشارات مدرسه، 1382.

12- تست فیزیک مجموعه 8 جلدی با همکاری آقای اصغر لطفی و دیگران. وزارت آموزش و پرورش، چاپ اول 1374.

13- دینامیک، انتشارات محراب قلم. وزیری 1379.

14- زندگی‌نامه علی دانشوران، را به سرپرستی احمد بیرشک. ترجمه‌ی جمعی از مترجمان، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی . چاپ اول 1376، ده جلد. ( کتاب سال 1377، جمهوری اسلامی ایران).

15- شاره‌ها. تهران: محراب قلم، 1380.

16- صداها، انتشارات فاطمی، 1377 رحلی.

17- صوت و شنوایی، انتشارات مدرسه، چاپ اول 1381.

18- علوم تجربی، کتاب‌های درسی دوره‌ی ابتدایی با همکاری خانم طاهره رستگار و دیگران. وزارت آموزش و پرورش، آغاز چاپ از 1372، 5 جلد.

19- فرهنگنامه کودکان و نوجوانان. شرکت در تألیف مقاله‌های علمی و تاریخ علم، تهران. شورای کتاب کودک. از جلد 2 به بعد، چاپ اول 1361( کتاب سال 1379، جمهوری اسلامی ایران).

20- فیزیک. سال دانشسرای مقدماتی با همکاری آقای پرویز امین پور ، وزارت آموزش وپرورش . چاپ اول 1357.

21- فیزیک . سال اول دانشسرای راهنمایی تحصیلی، مؤلفان دکتر ضیاء طاهری. پرویز امین‌پو، محمد مهدی سلطان بیگی و اسفندیار معتمدی. وزارت آموزش و پرورش. چاپ اول 1357.

22- فیزیک فنی و حرفه‌ای. رشته کامپیوتر. تألیف دکتر محمود بهار، دکتر نعمت‌الله گلستانیان، اصغر لطفی و اسفندیار معتمدی. وزارت آموزش و پرورش. چاپ اول 1372 دو جلد.

23- فیزیک فنی و حرفه‌ای، گروه تحصیلی مکانیک، تألیف دکتر محمود بهار، دکتر نعمت‌الله گلستانیان، اصغر لطفی و اسفندیار معتمدی. وزارت آموزش و پرورش. چاپ اول 1372.

24- فیزیک فنی و حرفه‌ای. گروه تحصیلی مواد، تألیف دکتر محمود بهار، دکتر نعمت‌الله گلستانیان، اصغر لطفی و اسفندیار معتمدی. وزارت آموزش و پرورش. چاپ اول 1372.

25- فیزیک فنی و حرفه‌ای. رشته صنایع چوب. تألیف دکتر محمود بهار، دکتر نعمت‌الله گلستانیان، اصغر لطفی و اسفندیار معتمدی.

26- فیزیک و مکانیک، گروه تحصیلی علوم و فنون دریایی، تألیف دکتر محمود بهار، دکتر نعمت‌الله گلستانیان، اصغر لطفی و اسفندیار معتمدی. وزارت آموزش و پرورش. چاپ اول 1372.

27- فیزیک آزمایشگاهی، گروه تحصیلی کامپیوتر، تألیف دکتر محمود بهار، دکتر نعمت‌الله گلستانیان، اصغر لطفی و اسفندیار معتمدی. وزارت آموزش و پرورش. چاپ اول 1372.

28- فیزیک کمبریج، ترجمه : با همکاری آقای محمود امانی. انتشارات مدرسه. چاپ اول 1382.

29- فیزیک و آزمایشگاه 1. انتشارات رزمندگان، چاپ 1380.

30- فیزیک و آزمایشگاه 2. انتشارات رزمندگان، چاپ 1381.

31- فیزیک و آزمایشگاه 3. با همکاری سید محمد سهرابی، انتشارات رزمندگان، چاپ 1382 .

32- فیزیک پیش‌دانشگاهی در رشته‌های تجربی و ریاضی، با همکاری سید محمد بهرامی، انتشارات رزمندگان ، چاپ 1382.

33- فیزیک کار 1. با همکاری آقای پرویز امین‌پور. تهران، مهیار اندیشه 1376.

34- فیزیک کار 2. با همکاری آقای پرویز امین‌پور. تهران، مهیار اندیشه 1376.

35- فیزیک کار 3. با همکاری آقای پرویز امین‌پور. تهران، مهیار اندیشه 1376.

36- فیزیک کازنده. مؤلف: پیتر وارن. ترجمه اسفندیار معتمدی. انتشارات مدرسه، چاپ هفتم 1382.

37- فیزیک و مکانیک. با همکاری آقای محمد علی پزش‌پور. سازمان مکاتبه‌ای و دانشگاه‌ها، 1359. وزیری 512ص.

38- فیزیک و مکانیک. با همکاری احمد منتظری. انتشارات یکان، 1367. وزیری 295ص.

39- فیزیک و نام‌آوران. انتشارات فاطمی. چاپ سوم، 1379. وزیری 144ص.

40- فیزیک یکان. با همکاری آقای محمد علی پزش‌پور. یکان 1372، وزیری 605ص.

41- گرما و آثار آن. انتشارات فاطمی. چاپ سوم 1376.

42- گرما و ترمودینامیک. با همکاری آقای محمد‌ علی پزش‌پور. انتشارات فاطمی، چاپ دوم 1380 . وزیری 152ص.

43- گرما و دما. انتشارات مدرسه، چاپ اول 1382.

44- گرما و کار. انتشارات مدرسه، چاپ اول 1382.

45- ماوراء صوت. انتشارات مدرسه، چاپ پنجم 1376.

46- مخابرات و ارتباطات دوربرد و پایه‌گذاران آن‌ها، شرکت مخابرات ایران، با همکاری انتشارات مدرسه. چاپ اول 1376.

47- مفاهیم فیزیک 3، برای کلاس سوم دبیرستان. تهران، آینده‌سازان، با همکاری آقای پزش‌پور، چاپ اول 1369. وزیری 168ص.

48- مفاهیم فیزیک دانشگاهی. آینده‌سازان، با همکاری آقای علی پزش‌پور، چاپ اول 1380.

49- موج و صوت. تهران، انتشارات پژوهش، 1372. وزیری 175ص.

50- نامداران علم. تهران،‌انتشارات مهاجر، 1380 چاپ دوم.

51- نور هندسی. انتشارات فاطمی، چاپ سوم 1380.

52- وزارت پست و تلگراف و تلفن. انتشارات مدرسه، چاپ اول1376، 207 ص.

53- پرسش‌های ابوریحان و پاسخ‌های ابن‌سینا. انتشارات نغمه زندگی، 1383، 203 ص.

54- زندگی حکیم عمر خیام. با همکاری آقای دکتر حجت‌الحق حسینی، انتشارات نغمه‌ زندگی، 1383، 156ص.

مقاله‌های آقای معتمدی در جزیره دانش

علم در کجا پرورش می‌یابد

والدین و نگرش نو به آموزش علوم

سواد چیست و باسواد کیست

زندگی‌نامه‌ی دکتر ابوالقاسم قلمسیاه

زندگی‌نامه‌ی دکتر کمال الدین جناب

زندگی‌نامه‌ی هوشنگ شریف زاده

زندگی‌نامه‌ی دکتر محمود حسابی

زندگی‌نامه‌ی اصغر نوروزیان

نقش مدیران دانش آموخته فیزیک در توسعه تعلیم و تربیت

فیزیک و کاربردهای آن: آموزش

فیزیک و کاربردهای آن: پزشکی

گزارش‌های کاروان علم

فیزیک بازی بزرگان

تجربه‌های گذشته خود را به فراموشی سپردیم

اعتماد مسوولیت‌آور

مروری بر تاریخ آموزش و پرورش

کتاب‌های درسی در ایران

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 29725 بار   |   دفعات چاپ: 5145 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 288 بار   |   3 نظر
نظرات کاربران
نظر ارسال شده توسط نام يا پست الكترونيك در تاریخ 1389/8/11
م . دباغی
نظر ارسال شده توسط نام يا پست الكترونيك در تاریخ 1389/7/20
name asatidi hamchon shoma jenabe osatd motamedi baraye hamishe bar tareke in marzo boom hak shode va javdan mimanad
نظر ارسال شده توسط Anonymous در تاریخ 1385/5/13
be shoma va be khanevadeyetan be khatere in hame khobi be in marzo bom tabrik migoyam
همکاران جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 55 queries by YEKTAWEB 4331