Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
آموزش زیست‌شناسی::
صفحه‌ی اصلی::
بوم‌شناسی::
تاریخ زیست‌شناسی::
جانورشناسی::
دیرین‌شناسی و تکامل::
ژنتیک::
سلول و مولکول::
فناوری زیستی::
گیاه‌شناسی::
قارچ‌ها و جلبک‌ها::
میکروب‌شناسی::
برترین مقاله‌ها::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
دنیای DNA

AWT IMAGE

برترین عکس‌ها از طبیعت

AWT IMAGE

مرکز آموزش ژنتیک

AWT IMAGE

:: نقش نیاکان باستانی ما در تکامل جانوران ::
 | تاریخ ارسال: 1388/2/20 | 

نیاکان ما ممکن است درباره‌ی ژن‌ها و نظریه‌ی داروین چیزی نمی‌دانستند، اما می‌دانستند چگونه تکامل جانوران وحشی را در راستای برآوردن نیازهایشان به پیش برانند. پژوهش‌های بسیاری نشان داده‌اند که چگونه اهلی‌کردن به‌طور ناگهانی پوشش اسب‌ها را رنگارنگ کرد، به گاوها ژن‌های بیش‌تری برای تولید شیر و رویارویی با عفونت بخشید و شاخ‌های گوسفندها را کوتاه‌تر کرد.

  پژوهش‌های باستان‌شناسان نشان داده‌ بودند که گوسفند به احتمال بسیار نخستین جانوری بود که نزدیک 11 هزار سال پیش به دست انسان اهلی شد و سپس انسان‌ها توانستند گاو نیز پرورش دهند. نزدیک 5500 سال پیش، انسان‌ها توانستند اسب‌ها را رام کنندکه به سوارکاران توانایی بی‌مانندی در جنگاوری و سرعت بسیار در جابه‌جایی بخشید. اکنون بررسی‌های ژنتیکی از یافته‌های باستان‌شناسان پشتیبانی می‌کنند.

  به‌تازگی پژوهشگران آلمانی به رهبری آرنه لودویگ، شش ژن مرتبط با رنگ پوست را در 89 فسیل اسب بررسی کرده‌اند. این فسیل‌ها از 40 هزار سال پیش تا سده‌های میانه را شامل می‌شوند و از جاهای متفاوت از چین تا اسپانیا به دست آمده‌اند. بررسی‌های ژنتیکی نشان داد که پیش از 5500 سال پیش، رنگ پوست بیش‌تر اسب‌ها، سرخ-قهوه‌ای یا سیاه بوده است. سپس، در جایی که اکنون بخشی از خاک اکراین، رومانی و روسیه است، انفجاری از رنگ رخ داد و انسان‌هایی که به رام‌کردن اسب‌ها پرداختند، اسب‌هایی با رنگ پوست بلوطی تا کرم، سفید و خالدار پرورش دادند.

  اثرگذاری نیاکان ما بر تکامل گوسفندان کم‌ترین از این نبوده است. بر پایه‌ی پژوهشی به رهبری ماسیمو پالمارینی در دانشگاه گلاسکو در انگلستان،گوسفندها در دو موج اهلی شدند. نمونه‌هایی از موج یکم هنوز به صورت نژاد نیمه‌وحشی درجزیره‌های اسکاتلند وجود دارند. موج دوم نزدیک 6 هزار سال پیش به هنگامی آغاز شد که کشاورزانی در جایی که اکنون بخشی از خاک ایران و عراق است، به گزینش ویژگی‌هایی مانند پشم کم‌تر و شاخ‌های کوتاه‌تر دست زدند. همتایان باستانی‌تر و پرپشم‌تر این گوسفندان به گوشه‌ وکنار اروپا رانده شدند و بار دیگر نیمه‌وحشی شدند.

  بررسی ژنوم گاو نیز نشان داده که اهلی‌کردن این جانور باعث افزایش گوناگونی ژن‌ها مرتبط با تولید شیر، ماهیچه‌ها و ایمنی به عفونت‌های باکتریایی شده است. پژوهشی هریس لوین که رهبری پروژه‌ی تعیین توالی ژنوم گاو را در دانشگاه الینیوز به انجام رسانده است در این باره می‌گوید: «چند منطقه در ژنوم گاوهای گوشتی و گاوهای شیرده با هم بسیار تفاوت دارد.»

  منبع:

  Early domestic animals were surprisingly well bred, by Andy Coghlan and Ewen Callaway. NewScientist.com: 05 May 2009

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 8853 بار   |   دفعات چاپ: 2415 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 331 بار   |   0 نظر
زیست‌شناسی
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 62 queries by YEKTAWEB 4331