Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
اخترشناسی
فیزیک
زندگی انیشتین
فیزیکدان‌های مسلمان
فیزیک و زندگی
اخترشناسی
تاریخ فیزیک
تازه‌های فیزیک
دانش‌نامه‌ی فیزیک
آموزش فیزیک
معلمان برتر
فیزیک در شبکه
خبرها و نظرها
معرفی کتاب
برترین‌های این بخش
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: طرح سراسری دانش‌آموز پژوهنده برگزار می‌شود
:: خورشید کوچکتر است
:: نخستین آزمایش‌های فیزیک در تاریخ معاصر ایران
:: آسایشگاهی برای ستارگان پیر
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
:: ترویج علم با دانش‌نامه‌های الکترونیکی
بازی های آموزشی

AWT IMAGE

به سوی اینشتین شدن

AWT IMAGE

سالارکتاب
سالارکتاب
مکانیک در تمدن اسلامی

AWT IMAGE

:: طرح سراسری دانش‌آموز پژوهنده برگزار می‌شود ::
 | تاریخ ارسال: 1386/12/21 | 

دانش‌آموز پژوهنده

اتحادیه‌ انجمن‌های علمی‌آموزشی معلمان فیزیک ایران، طرح آموزش پژوهش‌محور، دانش‌اموز پژوهنده را با همکاری وزارت علوم، تحقیقان و فناوری و پژوهش‌سراهای دانش‌آموزش برگزار می‌کند. در این طرح دانش‌اموزآن پس از فراگیری چگونگی انجام یک پژوهش عملی و نگارش گزارش آن، موضوعی را برای پژوهش برمی‌گزینند و گزارش انجام آن را برای دبیرخانه‌ی طرح می‌فرستند.

  معرفی طرح

  پیشرفت و ترقی هر جامعه در گرو انجام مطالعه و پژوهش در بخش‌های مختلف جامعه است. به همین دلیل ترویج فرهنگ مطالعه و پژوهش به عنوان یکی از هدف‌های اصلی ستاد ملی برگزاری مراسم هفته‌ی پژوهش و فناوری در نظر گرفته شده است. در این راستا، آشنا کردن دانش‌آموزان با موضوع پژوهش به صورت علمی در قالب برگزاری مسابقه‌ای علمی در تقویم برنامه‌های ستاد ملی برگزاری مراسم هفته‌ی پژوهش و فناوری قرار گرفت. هدف از برگزاری این مسابقه، تشویق و ترغیب دانش‌آموزان به انجام تحقیق علمی، فعالیت گروهی و نگارش علمی است. اتحادیه‌ انجمن‌های علمی‌آموزشی معلمان فیزیک ایران،
آموزشی معلمان فیزیک ایران، ضمن معرفی کتاب آموزش پژوهش‌محور با همکاری بخش‌های مختلف وزارت آموزش و پرورش، مسئولیت اجرای این برنامه رابه عهده گرفته‌است.

  هدف:

  1. ایجاد انگیزه و علاقه در دانش‌آموزان برای آموختن مراحل پژوهش و تدوین گزارش پژوهشی و انتشار آن.

  2. آموزش و ترویج روش‌های پژوهشی در میان دانش‌آموزان راهنمایی و متوسطه در سراسر کشور

  3. انجام پژوهش، تدوین گزارش و عرضه‌ی یافته‌های پژوهشی دانش‌آموزان در گردهمایی‌ها و کنفرانس‌ها

  روش کار

  1. در آغاز کتاب آموزش پژوهش‌محور نوشته‌ی آقای اسفندیار معتمدی از انتشارات لوح زرین به سازمان آموزش و پرورش استان‌ها فرستاده می‌شود. کارشناس مسئول محترم پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی استان با همکاری نماینده‌ی محترم یکی از سرگروه‌های درسی علوم پایه و نماینده‌ی یکی از انجمن‌های علمی آموزشی معلمان استان، کمیته‌ی راهبری استان را تشکیل می‌دهند و راهبر طرح خواهند بود.

  2. انجام فعالیت‌های زیر در کمیته‌ی راهبری استان :

  الف) تعیین چگونگی توزیع کتاب‌ها، نام‌نویسی دانش‌آموزان و تشویق آن‌ها.

  ب) برگزاری نشست‌هایی برای دانش‌آموزان و راهنمایی و آموزش آن‌ها.

  پ) انتخاب مکان آزمون استانی و چگونگی برگزاری آزمون.

  3. پژوهش‌سرا از دانش‌آموزان علاقه‌مند نام‌نویسی می‌کند و کتاب را پس از تخفیف و یارانه با قیمت 3500 ریال در اختیار دانش‌آموزان می‌گذارد. این مبلغ برای آموزش و برگزاری آزمون هزینه می‌شود.

  4. در تاریخ(15/12/1386) آزمونی در پژوهش‌سراها با شرکت دانش‌آموزان نام‌نویسی شده برگزار و دو نفر از برترین‌های این آزمون به استان معرفی می‌شوند. پرسش‌های این آزمون به طور متمرکز از سوی دبیرخانه برای استان‌ها فرستاده. نفرهای برتر این مرحله باید موضوعی را انتخاب و براساس مراحل یک پژوهش علمی آن را اجرا و گزارش پژوهش انجام شده را در قالب یک مقاله برای شرکت در مرحله‌ی استانی بفرستند.

  5. در تاریخ(1/2/1387) آزمونی با شرکت نفرهای برتر پژوهش‌سراهای استان در یکی از پژوهش‌سراها برگزار می‌شود. پژوهش‌سرای میزبان با نظر کارشناس مسئول محترم پژوهش‌سراهای استان معین می‌شود. در این مرحله 50 درصد نمره به آزمون و 50 درصد دیگر، ‌به نمره‌ی گزارش طرح، اختصاص می‌یابد و دو نفر از هر استان برای شرکت در گردهمایی کشوری به دبیرخانه طرح معرفی می‌شوند. گزارش پژوهش دانش‌آموزان معرفی شده نیز پیوست معرفی‌نامه به دبیرخانه فرستاده شود.

  •  یادآور می‌شود گزارش‌های پژوهشی که مراحل علمی را طی نکرده و فقط خلاصه‌ی چند کتاب یا مطالب اینترنتی باشند به عنوان یک پژوهش علمی به شمار نمی‌آید. کمیته‌ی راهبری استان، نفرهای برتر استانی(دونفر) را تا تاریخ 6/2/1387 از طریق نمابر معرفی و نسخه‌ای از گزارش پژوهشی دانش‌آموزان برتر را به صورت کاغذی و هم چنین بر روی لوح فشرده به صورت پست سفارشی و یا پست الکترونیک به دبیرخانه بفرستند.

  •  در تاریخ 12/2/1387 کنفرانس یک روزه‌ای برای نفرات برتر استانی در سطح کشور(دو2 نفر از هر استان) برگزار می‌شود دانش‌آموزان برگزیده لازم است نسخه‌ای از گزارش پژوهشی خود را به همراه بیاورند. دبیرخانه طرح ساعت 14 روز 11/2/1387 آماده‌ی پذیرش از دانش‌آموزان برتر است.

  •  هر ساله دبیرخانه‌ی طرح، ‌دوره‌های آموزشی روش پژوهش را برای معلمان و دانش‌آموزان سراسر کشور به اجرا می‌گذارد. و طی یک فراخوان از دانش‌آموزان سراسر کشور خواسته‌می‌شود تا گزارش‌های پژوهشی خود را به دبیرخانه‌ی کنفرانس کشوری بفرستند و گروه داوران، پژوهش‌‌های برتر را انتخاب می‌کنند و این گزارش‌های پژوهشی در یک کنفرانس سه روزه مطرح می‌شوند.  

  آموزش پژوهش‌محور، راهنمای پژوهش دانش‌آموزی

  کتاب آموزش پژوهش‌محور هم‌چون دیگر کتاب‌هایی که آقای اسفندیار معتمدی نوشته‌‌اند، مانند تاریخ علم در ایران، ‌نامداران علم،‌ پرسش‌های ابوریحان و پاسخ‌های ابن سینا، ابوریحان و ریحانه، بیش از هر چیز خواننده را جذب سادگی کلام و شیوه‌ی داستانی خود می‌کند. این کتاب با همکاری وزارت علوم در هفته‌ی پژوهش و فناوری و پس از آن، در میان دانش‌آموزان توزیع شد تا مسابقه‌ای علمی برپایه‌ی آن برگزار شود. برگزیدگان این مسابقه می‌بایست موضوعی را انتخاب کنند و بر پایه‌ی مراحل یک پژوهش علمی، که در کتاب توضیح داده شده، مقاله‌ای پژوهشی به اتحادیه‌ی انجمن معلمان فیزیک بفرستند.

  انجام یک پژوهش علمی درست که همه‌ی مراحل پژوهش ااز انتخاب موضوع، ‌تعریف مسئله، تنظیم فرضیه،‌ جمع آوری اطلاعات،‌ طبقه‌بندی اطلاعات،‌ تجزیه و تحلیل اطلاعات، ‌تعیین اعتبار و نقد فرضیه، ‌نتیجه‌گیری و سرانجام نگارش و تدوین در آن لحاظ شده باشد، از کارهایی است که در سال‌های گذشته کمتر بدان ارزش گذاشته‌اند و از این رو بیش‌تر دانش‌آموزان، دانشجویان و حتی معلمان و استادان در انجام یا آموزش آن با دشواری روبه‌رو هستند.

  آموزش و پرورش کوشیده است با بنیان‌گذاری پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی می‌خواهد دانش‌اموزان را به پژوهش علمی تشویق کند. اما خود این کار به آموزش نظری و عملی نیاز دارد.کتاب آموزش پژوهش‌محور سعی دارد دانش‌آموزان را با مهارت‌های پژوهش کردن و رسیدن به این باور که می‌توانند از راه پژوهش مسایل زندگی فردی و اجتماعی را بهتر بشناسند و برای آن‌ها راه حل بیابند، آشنا سازد.

  کتاب آموزش پژوهش‌محور در پنج فصل نگاشته شده است. فصل نخست کتاب به گزارش یک پژوهش کتابخانه‌ای و میدانی می‌پردازد با رهبری خانم توران میرهادی، سرپرست فرهنگ‌نامه‌ی کودکان و نوجوانان، انجام گرفته است. فصل دوم به توضیح روش علمی و شیوه‌ی کار نام‌آورانی مانند گالیله دارد. در فصل سوم علم، ویژگی‌ها و اهداف آن تشریح شده و انواع پژوهش‌ به بیانی ساده نام برده شده‌اند. فصل چهارم به توضیح مراحل پژوهش می‌پردازد و فصل پنجم خواننده را برای تهیه‌ی گزارش پژوهش آماده می‌کند.

  این کتاب با همکاری ستاد برگزاری هفته‌ی پژوهش و فناوری معاونت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، انجمن ترویج علم ایران و اتحادیه‌ی انجمن‌های معلمان فیزیک کشور انتشار یافته است.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 10353 بار   |   دفعات چاپ: 3520 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 151 بار   |   0 نظر
سال جهانی فیزیک
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 67 queries by YEKTAWEB 4331