Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
آموزش زیست‌شناسی::
صفحه‌ی اصلی::
بوم‌شناسی::
تاریخ زیست‌شناسی::
جانورشناسی::
دیرین‌شناسی و تکامل::
ژنتیک::
سلول و مولکول::
فناوری زیستی::
گیاه‌شناسی::
قارچ‌ها و جلبک‌ها::
میکروب‌شناسی::
برترین مقاله‌ها::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
دنیای DNA

AWT IMAGE

برترین عکس‌ها از طبیعت

AWT IMAGE

مرکز آموزش ژنتیک

AWT IMAGE

:: ژن عامل سبزی نخودهای مندل شناسایی شد ::
 | تاریخ ارسال: 1385/10/18 | 

پس از 141 سال پژوهشگران گزارش کردند که سرانجام یکی از ژن‌هایی را که کشیش اتریشی گرگور مندل در آزمایش‌های پیشگامانه‌ی خود بررسی کرد، شناسایی کرده‌اند؛ همان آزمایش‌هایی که به بنیان‌گذاری قانون‌های بنیادی ژنتیک انجامید و ژن‌ تعیین‌کننده‌ی رنگ دانه‌ی نخود در آن‌ها اهمیت زیادی داشت.

یک گروه پژوهشی توالی ژنی را شناسایی کرده است که در چند گونه نخود مشترک است و باعث می‌شود که یک مولکول رنگیزه‌ای سبزرنگ تجزیه شود و دریافتند که این توالی با ژن مورد نظر مندل همخوانی دارد. این سومین ژن از هفت ژن مندل است که پژوهشگران از آغاز دهه‌ی 1990 میلادی، یعنی پیش از آغاز به کار طرح ژنوم جاندران، کار شناسایی آن‌ها را آغاز کردند.

اگر تا کنون در یک کلاس زیست‌شناسی بوده‌اید، ممکن است تصویر چهره‌ی مندل را نزدیک گیاهان نخود به یاد آورید که از نظر رنگ(سبز یا زرد) و شکل دانه(چروکیده یا صاف) و بلندی و کوتاهی ساقه با هم تفاوت دارند. او با محاسبه‌ی نسبت این صفت‌ها در چند نسل از گیاهان نخود دریافت که این ویژگی‌ها از عامل‌ها دوتایی بر می‌خیزد که اکنون آن‌ها را ژن می‌نامیم. همچنین، دریافت که این عامل‌ها دوتایی به طور تصادفی بین زادگان تقسیم می شوند و جورشدن آن‌ها از یکدیگر مستقل است.

اما پژوهشگران هرگز دراین اندیشه نبودند که توالی ژن مندلی رنگ دانه را روشن کنند، زیرا ژنوم نخود به اندازه‌ای بزرگ است که به چنگ آوردن این توالی بسیار دشوار است. پژوهشگران می‌خواستند توالی ژنی را شناسایی کنند که باعث می‌شود گونه‌ای از چمن(Festuca pratensis) در خشکی و دیگر شرایط نامساعد همچنان سبز بماند. آن‌ها دریافته بودند که این چمن به این دلیل سبز می‌ماند که توان شکستن رنگیزه‌ی سبز را ندارد.

خوشبختانه گیاه فستوکا و گیاه برنج از نظر ژنتیکی بسیار مانند هم هستند و ژنوم برنج نیز تعیین توالی شده است. از این رو، پژوهشگران با مقایسه‌ی ژنوم این دوگیاه توانستند قطعه‌ای از کروموزم فستوکا را شناسایی کنند که ژن مرتبط با تخریب نشدن رنگیزه‌ی سبز در آن است. هنگامی که آن‌ها این قطعه از ژنوم فستوکا را به گیاه آرابیدوپسیس(Arabidopsis thaliana) وارد کردند، دریافتند که این گیاه نیز سبزی خود را از دست نمی‌دهد. سپس، نشان دادند این قطعه از ژنوم با همان ژن مندلی سبزی دانه ارتباط دارد. گزارش این پژوهش در مجله‌ی Science چاپ شده است.

منبع:

ScientificAmerican.com, January 05, 2007

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 7685 بار   |   دفعات چاپ: 2183 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 271 بار   |   0 نظر
زیست‌شناسی
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 62 queries by YEKTAWEB 4299