Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه‌ی اصلی
شاگردان دیروز
تاریخ علم
آزمایشگاه علوم
نام‌آوران ایران
جهان جانوران
دانش‌آموز نوآور
بدن انسان
پرسش‌های علوم
سرزمین من
آن‌چه پسندیده‌اید
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
:: یوسف ثبوتی: بنیان‌گذار نخستین رصدخانه‌ی پژوهشی ایران
:: ابوالقاسم غفاری: هموارکننده‌ی راه آپولو
:: هفت‌سین چیست؟
:: آشنایی با پزشکان و داروشناسان بزرگ
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: ترویج علم با دانش‌نامه‌های الکترونیکی
سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید
:: روزی که فارادی از دریافت عنوان شوالیه امتناع کرد ::
 | تاریخ ارسال: 1385/11/24 | 

 مایکل فارادی، مخترع موتور الکتریکی و دینام، فرزند نعلبند فقیری بود که به سختی هزینه‌ی خانواده‌اش را فراهم می‌کرد. مایکل با وجود فقر و تنگدستی در خانواده‌ای شاد و پرمحبت بزرگ شد. این شادی و رضایت تا اندازه‌ای به ایمان و باورهای مذهبی خانواده مربوط می‌شد. باورهای مذهبی، آرامشی در قلب و روح مایکل به وجود آورده بود که توانایی مقاومت در برابر سختی‌های زندگی را در او افزایش می‌داد. همچنین ، ایمان وی را به فراگیری علم و دانش ترغیب می‌کرد. او معتقد بود فهم "کتاب هستی" به اندازه‌ی فهم "کتاب انجیل" اهمیت دارد.

  مایکل، تحصیلات بسیار ناچیز و کوتاهی داشت و فقط مقدمات خواندن و نوشتن و حساب را در مدرسه آموخت. او در 13 سالگی برای کمک به معاش خانواده، در یک کتاب‌فروشی مشغول کار شد. وظیفه ‌ی اصلی فارادی، تحویل روزنامه به مشتریان و سپس برگرداندن آن به مغازه بود. در آن زمان، برخی از مردم توانایی خرید روزنامه را نداشتند، اما می‌توانستند با پرداخت پول اندکی آن را قرض بگیرند.

  فارادی در مدتی که در کتاب ‌ فروشی کار می‌کرد، با دنیای کتاب آشنا شد و پس از یک سال به عنوان کارآموز، یادگیری صحافی را آغاز کرد. فارادی پیشه‌ی صحافی را به خوبی فرا گرفت. او کتاب‌هایی را که برای صحافی می‌آوردند، می‌خواند و از روی صفحه‌هایی که برایش جالب بود، به دقت رونویسی می‌کرد. وی پس از خواندن چند کتاب شیمی، به این موضوع علاقه‌مند شد و با وجود وضع مالی نامناسب، یک کتاب چهارجلدی پیرامون آشنایی با شیمی خرید و به دقت آن را مطالعه کرد.

  چندی گذشت تا این که جزوه هایی از دانش‌نامه‌ی بریتانیکا به دست فارادی رسید. او پس از مطالعه‌ی بخشی که مربوط به الکتریسیته بود، شیفته‌ی این مبحث شد. او علاوه بر مطالعه، با استفاده از وسایل معمولی، اسباب و ادواتی برای آزمایش می‌ساخت. به این ترتیب توانست در حالی که فقط ۱۸ سال داشت، در سخنرانی‌های انجمن علوم آن زمان شرکت کند. او از آنچه می‌شنید با دقت یادداشت بر می‌داشت. او از یادداشت‌هایش در نشست‌های علمی انجمن، چهار جلد کتاب تهیه کرد.

  مدیر کتاب فروشی که به استعداد و علاقه فارادی پی برده بود، از این که چنین فردی نزد وی کار می کند، به خود می‌بالید و آن کتاب‌ها را به مشتریان و دوستانش نشان می‌داد. یادداشت‌های فارادی توجه یکی از مشتریان را به خود جلب کرد و کارت شرکت در نشست‌های سخنرانی هامفری دیوی در موسسه سلطنتی را در اختیار او گذاشت. فارادی در موسسه سلطنتی نیز بنا بر عادت همیشگی‌اش، هر آنچه را که می‌شنید، با دقت می‌نوشت و تصویرها و نمودارهای دقیقی از آزمایش‌های دیوی تهیه ‌کرد. دیوی با مشاهده‌ی چند جلد کتابی که فارادی از سخنرانی‌هایش تهیه کرده بود، به میزان علاقه فارادی به علم پی برد و از او خواست به عنوان دستیار در آزمایشگاهش کار کند. 

  در سال ۱۸۲۰ میلادی یک دانشمند دانمارکی به نام هانس کریستیان اورستد پی برد که بین الکتریسیته و مغناطیس رابطه‌ای وجود دارد. او پی برد که اگر یک عقربه‌ی مغناطیسی در نزدیکی سیمی قرار گیرد که جریان الکتریسیته از آن می‌گذرد، از راستای خود منحرف می‌شود. او معتقد بود که علت این رخ‌داد، اثر میدان مغناطیسی است که در نتیجه‌ی جریان الکتریسیته از سیم در پیرامون آن به وجود می‌آید. فارادی با پژوهش بیشتر در این زمینه سرانجام توانست اصول اولیه موتورهای الکتریکی را کشف کند. به این ترتیب، ۶۰ سال بعد ترن‌های برقی در آلمان، انگلستان و ایالات متحده به حرکت درآمدند.

  فارادی پس از کشف اصول اولیه موتورهای الکتریکی، برای ده سال بیشتر وقت خود را صرف پژوهش و مطالعه در زمینه شیمی کرد. او برای نخستین بار توانست گاز کلر و چند گاز دیگر را به مایع تبدیل کند. همچنین، پژوهش‌های او در زمینه الکترو مغناطیس به کشف اساس کار دینام‌ها و ژنراتورهای امروزی انجامید. بنابراین، به جرات می‌توان ادعا کرد که همه‌ی صنایع برقی جهان بر پایه‌ی یافته‌های فارادی بنا شده‌اند.

  مایکل فارادی دانشمند بزرگی بود که هرگز به خود به دیده یک دانشمند نمی‌نگریست و همواره خود را خدمتگزار جامعه می‌دانست. او هرگز از اختراعاتش در جهت سودجویی و تجارت استفاده نکرد و فقط به پژوهش‌های علمی علاقه داشت. همچنین، باورهای دینی به او اجازه‌ی پذیرش مسئولیت های بزرگ و شغل‌های مهم را نمی‌داد. به همین جهت از دریافت عنوان شوالیه امتناع کرد و ریاست انجمن سلطنتی را نپذیرفت. او فقط می‌خواست مایکل فارادی باشد، نه بیشتر!

  نخستین زندگینامه فارادی را جان تیندال نوشته است که از همکاران وی بود. در این کتاب که در سال ۱۸۶۸ منتشر شد، آمده است: "در زیر چهره آرام و مهربان او، حرارت یک کوه آتشفشان نهفته بود. او طبعی تند و آتشین داشت، ولی با خویشتن داری به جای این که اجازه دهد آن آتش به صورت حرارتی بیهوده تلف شود، آن را به روشنایی و نور و انگیزه‌ای برای زندگی تبدیل می‌کرد."

  منبع:

  برگرفته از کتاب: فارادی در ۹۰ دقیقه، نوشته جان و مری گریبین، ترجمه‌ی همایون‌روز 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 7524 بار   |   دفعات چاپ: 2270 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 328 بار   |   0 نظر
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 55 queries by YEKTAWEB 4299