Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه‌ی اصلی::
آموزش‌های خانگی::
سرآشپز جزیره::
بهداشت خانواده::
آموزش جنسی::
کودک‌شناسی::
پسند شما::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: والدین و نگرش نو به آموزش علوم
:: بیست راهکار برای پرورش دانش آموزان موفق
:: آموزش علوم در جریان بازی
:: نقش خانواده در آموزش علوم
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
:: ترویج علم با دانش‌نامه‌های الکترونیکی
:: کتاب‌های اخترشناسی و فضا منتشر شد
:: پژوهشگر تاریخ علم چه کار می کند؟
سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید
:: ریاضی در زندگی روزانه ::
 | تاریخ ارسال: 1385/11/14 | مترجم: آقاي حسن سالاری | 

  جهانی از مفاهیم انتزاعی، فرمول‌هایی که باید به حافظه سپرد، تمرین‌ها و مهارت‌های خسته کننده و تکالیف منزلی که اغلب نامفهوم به نظر می‌رسند! برای پدران و مادرانی که چنین پیش‌زمینه‌ای از ریاضیات دارند، پیوند بین ریاضی و زندگی واقعی غیر ممکن به نظر میرسد. اما خوشبختانه برای فرزندان ما آموزش ریاضی به اندازه‌ی چشمگیری بهبود یافته است.

  امروزه ریاضیات با رویکرد عملی و کل‌نگر(مفهومی) آموزش داده می‌شود. برای مثال، دانش‌آموزان به جای آن که جدول ضرب را به حافظه بسپارند، با استفاده از چیزهایی که می‌توانند لمس کنند و حس کنند، شیوه‌های ضرب کردن را بررسی می‌کنند یا آنان می‌توانند با دوستانشان آزمایش‌هایی انجام دهند و ببینند سه کودک که هر کدام دو مداد در دست دارند، در مجموع شش عدد مداد به همراه دارند.

 ما پدران و مادران، پیوسته از آموزگاران و رسانه‌ها می‌شنویم که خواندن مطالب جالب برای فرزندانمان چه اندازه‌ی اهمیت دارد. با وجود این، هنگامی که به ریاضی می‌رسیم، بسیار کم سخن می گوییم. بنابراین، باید در پی راه‌هایی باشیم که آموزش ریاضیات را درمنزل بسط دهیم. ما باید ریاضیات را برای فرزندانمان واقعی سازیم. فعالیت‌های زیر می‌توانند به شما کمک کنند تا به کودکانتان نشان دهید که ریاضیات بخش زیادی از زندگی روزانه‌ی ما را تشکیل می‌دهد. 

  درختان، خودروها وچراغ ها را بشمارید  

  هنگامی که در خودرویی هستید، از فرزندتان بخواهید درختانی را که از آن‌ها می‌گذرید، بشمارد. همچنین، بپرسید چه تا خودروی قرمز رنگ می‌بیند یا چند چراغ راهنما را پشت سر گذاشته‌اید. شمارش معکوس نیز مهارت مهمی است که بچه‌ها را برای تفریق آماده می‌سازد. هنگامی که از پله‌ها پایین می‌آیید، از فرزندتان بخواهید به طور معکوس از عدد 10 شمارش کند.

  لباس‌ها را دسته بندی کنید 

  از فرزندتان دعوت کنید در شستن و اتو کشیدن لباس‌ها به شما کمک کند. از او بخواهید لباس‌ها را بر پایه‌ی رنگ، اندازه یا شخصی که آن‌ها را می‌پوشد، دسته‌بندی کند. جفت کردن جورب‌ها و پی بردن به این که در پایان کار، تعداد جفت جوراب‌ها نصف تعداد همه‌ی جوراب‌ها خواهد بود، به کودک کمک می‌کند یک مفهوم بنیادی ریاضی (عدد زوج و عدد فرد)را درک کند. 

  میز و صندلی را با هم بچینید 

   چیدن وسایل خانه فرصت خوبی برای آموزش الگوهاست. چیدن میز و صندلی‌ها را آغاز کنید و از کودکتان بخواهید بر پایه‌ی الگویی که شما آغاز کردید کار را پی بگیرد. 

  پول خود را حساب کنید  

  هنگامی که در مغازه و خواروبار فروشی فرزندتان از شما می‌خواهد برایش شکلات بخرید، بگویید در صورتی برایت می‌خرم که بگویی برای پرداختن مبلغ آن چند سکه باید بپردازیم. اگر درست به اندازه‌ی قیمت شکلات سکه ندارید، از او بخواهید بگوید فروشنده چقدر باید به آنان بازگرداند. 

  یک کیک را تقسیم کنید 

  از فرزندتان بخواهید بگوید چگونه یک کیک را می‌توان به چند بخش مساوی تقسیم کرد. اگر در پایان کار قطعه‌ای از کیک می‌ماند از او بپرسید چگونه می‌توان آن را به نصف، یک سوم یا یک چهارم تقسیم کرد تا به هر یک از اعضای خانواده مقدار مساوی از آن برسد. 

  مقدار لازم را سنجش کنید

  آشپزی فرصت مناسبی فراهم می‌سازد تا کودک شما اندازه‌گیری را تمرین کند و با واژه‌های اندازه گیری آشنا شود. هنگامی غذا پختن، از فرزندتان بخواهید مقدار کافی از مواد لازم را برای پخت غذا پیمانه کند؛ برای مثال، یک فنجان آب، نصف قاشق چای‌خوری نمک و یک چهارم فنجان روغن.  

  برای کمک به آموزش مفاهیم به فرزندتان لازم نیست شما یک متخصص ریاضی باشید. فقط کافی است همان گونه که شرح داده شد ریاضی را به طور خودمانی‌تر معرفی و تقویت کنید. دانش خود را از ریاضی توسعه دهید و به کودک کمک کنید ارتباط و نقش مهم ریاضیات را در زندگی روزانه درک کند. 

  منبع :

 www.discoveryschool.com  

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 9367 بار   |   دفعات چاپ: 2672 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 352 بار   |   0 نظر
For Family
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 52 queries by YEKTAWEB 4331