Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
سرمقاله
تازه‌ترین خبرها
در گذر زمان
مقاله‌های تخصصی
کاربر حرفه‌ای
آموزشگاه
روی شبکه
برترین‌های کافی‌نت
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: پایگاه اینترنتی مطالعات زبان‌های ایرانی
:: پایگاه ویژه‌ای برای معرفی استاد شادروان احمد تفضلی
:: زبان انگلیسی را از راه‌دور بیاموزید
:: سالنامه‌ی سنتی استاد مصباح‌زاده
اخبار فناوری اطلاعات
سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید

AWT IMAGE 

:: دانش مسلمانان در مجله‌ی نیچر ::
 | تاریخ ارسال: 1385/11/7 | 

  مجله‌ی علمی Nature (طبیعت)، که شناخته شده‌ترین مجله‌ی علمی جهان به شمار می‌آید، در ویژه‌نامه‌ای به وضعیت کنونی پژوهش علمی در کشورهای اسلامی پرداخته است. صفحه‌ی اصلی ویژه‌نامه را ببینید.

  بر پایه‌ی گزارش این مجله، کشور ایران از نظر شمار مقاله‌های منتشر شده در مجله‌های جهانی پس از کشور ترکیه در جایگاه دوم است و کشور مصر بسیار به آن نزدیک است. نمودار آماری را ببینید.

  بر پایه‌ی گزارش این مجله، هزینه‌ای در نظر گرفته شده برای پژوهش‌های علمی در کشورهای اسلامی به اندازه‌ای ناچیز است که نه تنها در آمارهای بانک جهانی، بلکه در آمارهای سازمان کنفرانس اسلامی هم بازتاب نداشته است. متن اصلی این گزارش را ببینید.

  نیچر به گوشه‌هایی از دستاوردهای دانشمندان مسلمان در دوه‌ی طلایی تمدن اسلامی نیز پرداخته است که ترجمه‌ی آن در ادامه می‌آید. متن اصلی این گزارش را ببینید.

  علم در دوره‌ی اسلامی

  1258- 750 میلادی، عباسیان خلافت اموی را سرنگون کردند و پایتخت خلافت را از دمشق به بغداد جابه‌جا کردند. خلافت عباسیان، دوره‌ی زایندگی دانش در تاریخ اسلام بود.

  813- 721 ، جابربن حیان

  کارهای منسوب به این شیمی‌دان، تا سده‌ی شانزدهم میلادی اثر ماندگاری بر اروپا داشت. واژه‌های بسیاری در شیمی ریشه‌ی عربی دارند؛ از جمله alkali (قلیا) و alcohol (الکل).

  1258- 830 ، بیت‌الحکمه(خانه‌ی دانش) در بغداد

  فعالیت‌های این کتابخانه و مرکز پژوهشی شامل ترجمه‌ی کارهای یونانیان به عربی به دست عالمان مسلمان و غیر مسلمان بود. سپس، کتابخانه‌های عمومی بسیاری در شهرهای دیگر ساخته شد.

  840- 780 ، خوارزمی

  ریاضی‌دانی که نامش در واژه‌ی الگوریتم ماندگار شده است. ترجمه‌های کتاب‌های او، اروپاییان را با جبر آشنا کرد.

  929-865 ، رازی

  دانشمند ایرانی که در زمینه‌ی پزشکی، شیمی و فلسفه کار کرد. او نخستین توصیف علمی را از آبله انجام داد که یونانیان باستان آن را با سرخک اشتباه می‌گرفتند.

  1039- 965 ، ابن هیثم

  این پژوهشگر اخترشناس، ریاضی‌دان و نورشناس در بصره به دنیا آمد و به ساختن اتاق تاریک کمک کرد. او نظریه‌ی یونانی‌ها را درباره‌ی دیدن نپذیرفت و نشان داد بینایی نتیجه‌ی اثر پرتوهای بازتابیده بر چشم است و پیشنهاد کرد که تصویرها در مغز شکل می‌گیرند. او توصیف بهتری نیز از ساختمان چشم عرضه کرد.

  1037- 980 ، ابن سینا

  پزشک و فیلسوف ایرانی که در بخارا به دنیا آمد . ترجمه‌ی لاتین کتاب "قانون در پزشکی" تا سده‌ی شانزدهم میلادی کتاب درسی بسیار مهمی در اروپا بود.

  1198-1126 ، ابن رشد

  فیلسوف اسلامی که در اسپانیا به دنیا آمد، کوشش کرد نظریه‌های ارسطو را که با مطالعه‌ی طبیعت از راه مشاهده و استدلال به دست آمده بود،با حقیقت دینی، سازگارکند. نوشته‌ها و ترجمه‌هایی که از آثار او شده است، اثر ژرفی بر اروپا داشت.

  1304- 1259 ، رصدخانه‌ی مراغه

  یکی از بزرگ‌ترین رصدخانه‌ای جهان اسلام که در مراغه(در ایران امروزی) ساخته شد. در دوره‌ی اسلامی اخترشناسی جایگاه ویژه‌ای داشت که بخشی به خاطر تعیین دقیق وقت نماز و ماه قمری اسلامی بود. مراغه کتابخانه‌ای با 400 هزار کتاب و آموزشگاه نیز اخترشناسی داشت.

  1274- 1201 ، نصیرالدین توسی

  اخترشناس، ریاضی‌دان و اختربین ایرانی که در رصدخانه‌ی مراغه کار می‌کرد. او " زوج توسی" را معرفی کرد که به عالمان مسلمان امکان داد مدل‌‌های بطلمیوسی را از حرکت سیاره‌ها به اندازه‌ی زیادی بهبود بخشید.

  1288- 1213 ، ابن نفیس

  پزشک مسلمان که در دمشق به دنیا آمد و در بیمارستان‌های قاهره کار کرد. او نخستین شرح را از گردش خون ششی عرضه کرد، اما این سازوکار تا زمانی که در آغاز سده‌ی هفدهم میلادی، ویلیام هاروی بار دیگر آن را پیشنهاد کرد، تا اندازه‌ای زیادی ناشناخته ماند.

  1923- 1281 ، دوران عثمانی

  امپراتوری عثمانی از آناتولی تا شمال آفریقا، آسیا، خاورمیانه و شرق و جنوب اروپا گسترش یافت.

  1284 ، بیمارستان المنصوری/قلاوان، قاهره

  بنیادهای تخصصی که بیماران را به رایگان درمان می‌کردند و پژوهش‌هایی انجام می‌دادند که در قانون اسلام ریشه داشت و بر کوشش‌های رومیان ساخته شده بود. بیمارستان‌های قاهره و بغداد برای بیماری‌های گوناگون ، بخش‌های ویژه داشتند. کارکنان بیمارستان گزارش‌های مشروحی از هر مورد(بیماری) می‌نوشتند که به صورت راهنمای آموزشی در آمد.

  1375-1304 ، ابن شاطر

  اخترشناس و ریاضی‌دان اسلامی که در دمشق به دنیا آمد. او مدل‌های تازه‌ای از حرکت ماه و سیاره‌ها پیشنهاد کرد که کاستی‌های مدل‌های یونانی را بر طرف کرد. شیوه‌ی کار او با آن چه که کوپرنیک انجام داد، یکسان است.

  1406- 1332 ، ابن خلدون

  تاریخ شناسی که در تونس زاده شد و یکی از نخستین جامعه‌شناسان به شمار می‌آید. کتاب او به نام "مقدمه" هنوز هم به چاپ می‌رسد. او در این کتاب کوشش کرده است توضیح دهد چرا جامعه‌ها و نظام‌های اقتصادی دگرگون می‌شوند. 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 5459 بار   |   دفعات چاپ: 2020 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 317 بار   |   0 نظر
کافی نت جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 63 queries by YEKTAWEB 4299