Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه‌ی اصلی
شاگردان دیروز
تاریخ علم
آزمایشگاه علوم
نام‌آوران ایران
جهان جانوران
دانش‌آموز نوآور
بدن انسان
پرسش‌های علوم
سرزمین من
آن‌چه پسندیده‌اید
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
:: یوسف ثبوتی: بنیان‌گذار نخستین رصدخانه‌ی پژوهشی ایران
:: ابوالقاسم غفاری: هموارکننده‌ی راه آپولو
:: هفت‌سین چیست؟
:: آشنایی با پزشکان و داروشناسان بزرگ
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: ترویج علم با دانش‌نامه‌های الکترونیکی
سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید
:: پزشکی چینی و درمان با سوزن ::
 | تاریخ ارسال: 1385/7/1 | 

AWT IMAGE

شاید نخستین بار که شنیدید با فرو کردن سوزن در پوست می‌توان برخی از بیماری‌ها را درمان کرد، به معتادان در ترک سیگار یاری رساند، یا بدون بهره‌گیری از بیهوش‌کننده‌ها، ‌عمل جراحی دردناکی را تحمل کرد، ‌شگفت‌زده شدید. با وجود این، باید بدانید طب سوزنی، طی هزاران سال در چین مرسوم بوده است.

چینی‌ها به جای باور به این که روح‌های پلید و شیطانی باعث بیماری می‌شوند، عامل بیماری را در درون بدن می‌جستند. به نظر  آنان هر فردی دو نیروی درونی مخالف به نام "یین" و "یانگ" دارد . یین نماینده‌ی زنانگی، رطوبت و تاریکی و یانگ نماینده‌ی مردانگی، خشکی و روشنی است.

در کتاب پزشکی چین باستان، که "نی‌چینگ" نام دارد، آمده است که یین و یانگ به کمک فرمان‌روایان و مدیران کارآزموده، کشور تن را اداره می کنند. این کشور 12 رودخانه دارد که نظام ارتباطی آن را می‌سازند. این رودخانه‌ها که تشمار آن‌ها با شمار رودخانه‌های بزرگ چین برابر است، به کانال‌های کوچک‌تری بخش می‌شوند. درون این کانال‌ها، خون و مایع دیگری جریان دارد که انرژی حیاتی بدن است.

کانال‌ها، اندام‌ها را به یکدیگر پیوند می‌دهند. برای نمونه، کلیه‌ها به گوش، شش‌ها به بینی و قلب به زبان پیوند می‌شوند. به نظر چینی‌های باستان، هنگامی که این کانال‌ها خوب کار می‌کند، بدن سالم است. اگر به هر دلیلی در کار این کانال‌ها اختلالی ایجاد شود، بدن بیمار می‌شود، زیرا، تعادل یین و یانگ به هم می‌خورد. آن‌گاه، پزشکان چینی با فرو کردن سوزن در جاهای ویژه‌ای از بدن، جریان حیاتی را به حالت اول بازمی‌گرداندند.

در هر گوش بیش از 100 جای ویژه‌ی طب سوزنی وجود دارد. بنا به باور چینی‌های باستان، این جاها در راستای کانال‌هایی هستند که اندام‌ها را به یکدیگر مرتبط می‌سازند. با فروکردن سوزن در جاهای ویژه‌ای در گوش بیرونی، ممکن است درد و بیماری در بخش‌های دیگر بدن، فروکش کند. البته، شما خود این کار را نکنید. طب سوزنی مهارت و تجربه زیادی می‌خواهد.

درآیین‌های چینی‌، کالبدشکافی ممنوع است. به این خاطر، پزشکی در روزگار باستان بر اساس این کانال‌ها بنا شده بود که به نظر پزشکان چینی بر همه‌ی بدن تاثیر می‌گذارند. امروزه، چنین باورهایی چندان پذیرفتنی نیستند. هر چند اساس طب سوزنی هنوز برای ما روشن نیست، به نظر می رسد سوزن‌ها از راهی بر اندام‌های بدن اثر می‌گذارند و باعث آرامش و فروکش کردن درد می شوند.

پزشکان چینی گیاهان دارویی را نیز به خوبی می‌شناختند. ریشه گیاه "جین سنگ" که کمی به بدن انسان شباهت دارد مورد توجه بیش‌تر پزشکان آن روزگار بود. علاوه بر گیاهان دارویی،‌ آنان برای درمان کم خونی از آهن و برای درمان برخی از بیماری‌ها از عاج فیل بهره می‌گرفتند.

چینی‌ها برای درمان زخم‌های پای خود، روی آن ها نان کپک‌زده می‌گذاشتند. امروزه می‌دانیم کپک‌ها منبع انواع پادزی‌ها(آنتی بیوتیک‌ها) هستند. به علاوه، آنان برای پیشگیری از آبله‌مرغان شدید، پودر زخم آبله را به صورت قرص درآورده بودند و آن را به افراد سالم می‌دادند تا در برابر آبله، واکسینه شوند. گاهی نیز ترشح‌های زخم‌های آبله را از خراشی به بدن افراد وارد می‌کردند.

منبع :

Royston Angela, 100 Greatest Medical Discoveries, Grolier Academic Reference, 1997

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 7838 بار   |   دفعات چاپ: 2186 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 312 بار   |   0 نظر
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 55 queries by YEKTAWEB 4299