Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
سرمقاله
پیشگامان آموزش
نخستین مدرسه ها
کتاب های درسی
محصولات کمک آموزشی
تاریخ آموزش
تصویرگران کتاب های درسی
شاعران کتاب‌های درسی
خبرهای آموزشی
برترین‌ مقاله‌ها
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: آینده‌ی ایران در دست معلمان با ایمان
:: سامانه‌‌ی یکپارچه‌ی پرورش خلاقیت در دانش‌آموزان
:: دانش‌آموزان از تاریخ چه باید بیاموزند؟
:: ویژگی‌های کتاب درسی
:: سپاس‌گذاری مردم سده از آموزگاران کهن‌ترین دبستان شهر
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
آموزش و پرورش ایران

ghatreh_in_jazireh

:: معرفی مجموعه مجله‌های تایم کودک و نوجوان ::
 | تاریخ ارسال: 1385/4/11 | نویسنده: آقاي حسن سالاری | 

AWT IMAGE

از انتشار نخستین مجله به مفهوم امروزی آن بیش از دو سده و نیم می گذرد. در آن مجله،که با نام Gentleman Magazine از سال 1731 تا آغاز سده‌ی بیستم منتشر می شد، مقاله ، داستان، شعر و مطالبی پیرامون سیاست چاپ می شد و سرگرم کردن مردم هدف اصلی گردانندگان آن بود. اما با گسترش و پیشرفت های چشمگیر صنعت چاپ، مجله های گوناگون با هدف‌هایی فراتر از سرگرم کردن مخاطبان منتشر شدند.

امروزه با طیف وسیعی از مجله‌های سیاسی، ورزشی، علمی، آموزشی و سرگرم کننده رو به رو هستیم که هر کدام گروه ویژه‌ای از مخاطبان عام و خاص را از گروه های سنی گوناگون به خود جلب کرده اند. در این میان، مجله‌هایی که ویژه کودکان و نوجوانان منتشر می شوند، سهم قابل ملاحظه ای را به خود اختصاص داده اند.

برخی از این مجلات با همان هدفی منتشر می‌شوند که نخستین مجله‌ی نوین جهان به آن توجه داشت. اما در دهه‌های اخیر با گسترش آموزش و پرورش و تاکید بر آموزش های غیر رسمی به عنوان مکمل آموزش‌های رسمی، برخی از این مجله‌ها هدف‌ها و برنامه‌های آموزشی را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده اند. شعار اصلی این گونه مجله‌ها،که در واقع مرامنامه و خط و مشی آن‌ها به شمار می‌آید، پربار کردن برنامه‌ی آموزشی و تقویت مهارت‌هایی است که برنامه آموزشی مورد نظر دارد. این گونه مجلات را به اصطلاح مجلات کمک آموزشی (Curriculum Supplement) می‌نامیم.

ویژگی‌های مجله‌های کمک آموزشی

چند ویژگی اصلی مجلات کمک آموزشی را از دیگر مجله‌ها جدا می‌سازند:

1. در یک مجله کمک آموزشی همانند سایر مجلات از تمامی شیوه های پرداخت موضوع و شگردهای جذب مخاطب استفاده می شود. اما تمامی این فعالیت ها در خدمت اهداف آموزشی است. به عبارت دیگر، در یک مجله کمک آموزشی مانند مجلات دیگر صفحه هایی به رویدادهای جالب، سرگرمی، جدول و بازی، ظنز و فکاهی، گفت و گو و گزارش اختصاص می یابد. اما طنز، سرگرمی ، بازی و جدول های مجله کمک آموزشی، ضمن سرگرم کردن مخاطب و جلب توجه او به مجله، مفاهیم عمیق آموزشی را نیز به او انتقال می دهند.

برای مثال، مخاطب یک مجله کمک آموزشی ضمن پیمودن یک ماز (مسیر مارپیچ) با ساختمان لانه مورچه ها آشنا می شود ، با طی کردن مراحل یک بازی قوانین راهنمایی و رانندگی را می آموزد و با رنگ آمیزی چند تصویر کارتونی به اهمیت میکروب هایی که زباله ها را تجزیه می کنند و مواد مفید آنها را به طبیعت باز می گردانند، پی می برد.

2. مجله کمک آموزشی جایگزین معلم نیست بلکه ابزار آموزشی قدرتمندی است که فضای معلم محور را تعدیل و دانش آموزان را در آموزش خودشان سهیم می کند. راهنمای معلم از بخش های جدا نشدنی این مجلات هستند. در این راهنما اطلاعات مکمل، طرح درس، نمونه تدریس، پایگاه های اینترنتی و کتاب های مرتبط با موضوع مطرح در هر شماره مجله، در اختیار معلم قرار می گیرد.

3. مجله کمک آموزشی فقط محتوا محور نیست و صفحاتی از آن به فعالیت های جالبی به صورت پرسش های مروری، کامل کردن یک نمودار، یک بازی آموزشی سرگرم کننده یا ساختن وسیله آموزشی اختصاص می یابد.

4. اغلب مجلات کمک آموزشی نقش مهمی برای والدین در آموزش فرزندان خود، به خصوص در مقطع پیش دبستانی و پایه اول، قائل هستند و با گنجاندن فعالیت هایی در مجله، که کودک به کمک والدین خود آنها را انجام می دهد یا تکمیل می کند، آنان را در روند آموزشی کودک سهیم می کنند.

5. مجله کمک آموزشی نثر روانی دارد. این مجلات به برنامه زبان آموزی کودک توجه دارند و هر شماره مجله را با واژگان و ترکیباتی می نویسند که کودک در دوره زمانی انتشار هر شماره آموخته است. واژه های جدید در راهنمای معلم فهرست می شوند و از معلم خواسته می شود آن واژه ها را همراه کودک در کلاس تکرار کند و نکات زبان آموزی آنها را یاد آوری کند. بنابر این، مجله کمک آموزشی به زبان آموزی کودک نیز کمک می کند.

6. در مجله کمک آموزشی تصویر سازی، عکس، جدول و نمودار بر جملات برتری دارند. در این مجلات تصویر بیش از جملات نقش انتقال مفهوم را بر عهده دارد. این ویژگی در مجلات کمک آموزشی پایه های نخستین بیشتر به چشم می آید. به علاوه، با توجه به این که تصویر سازی در انتقال مفهوم از عکس کارآمد تر عمل می کند و از جایگاه آموزشی برتری برخوردار است، حجم تصویر سازی های این مجلات بسیار زیاد است. البته ، بسیاری از عکس هایی که در این مجلات چاپ می شود بسیار جذاب و آموزنده اند..

تایم برای همه

هفته نامه تایم،که ازشناخته شده ترین مجلات جهان است، از مارس1923 منتشر می شود.. این مجله اکنون در سه ویرایش آمریکایی ، اروپایی و آسیایی عرضه می شود. از سال1995 مجموعه مجلات تایم ویژه کودک و نوجوان به فهرست مجموعه تایم افزوده شد. به این ترتیب، تایم مخاطبان خود را در همه گرو های سنی و همه کشورها و ملت ها پیدا کرد.

مجوعه مجلات Time for Kids ، که به اختصار TFK نامیده می شوند، یکی از مجلات کمک آموزشی بسیار جذابی است که در سه ویرایش مجزا برای پایه های آموزشی مختلف منتشر می شود:

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

Big Picture:

Grade 1

نمای بزرگ

(پیش دبستانی و پایه اول)

News Scoop:

Grades 2-3

پیمانه اخبار

(دوره ابتدایی)

World Report:

Grades 4-7

گزارش جهان

(راهنمایی)

ویژگی های TFK

•  TFK اخبار روز را به شیوه قابل فهم برای دانش‌آموزان و با رعایت استانداردهای آموزشی، عرضه می کند. این مجله به دانش‌آموزان کمک می کند جهان پیرامونشان و تحولاتی را که پیوسته در آن رخ می دهد، بهتر درک کنند.

برای مثال، شماره آوریل سال 2004 میلادی به تحولات عراق، و شماره مارس همین سال به انتخابات جاری آمریکا اختصاص یافته است.

نمونه صفحه‌های این شماره‌ها را مشاهده کنید:

•  TFK عکس های رنگی، نقشه، جدول و نمودارهایی دارد که نه تنها بچه ها را درگیر اخبار می کند، بلکه گفت وگو، مباحثه، تحقیق، تحلیل و مهارت های دیگری را که در جامعه با سواد مهم و ارزشمندند، تقویت می کند. این مجله خواندن اخبار را برای همیشه در دانش‌آموزان نهادینه می کند و آنان را شهروندان آگاهی می سازد.

 •  TFK مهارت های خواندن و نوشتن را تقویت می کند و دامنه واژگان را گسترش می دهد. این مجله هر دو هفته یک بار منتشر می شود و با لغاتی نوشته می شود که دانش‌آموزان طی آن دو هفته آموخته اند. موضوعات جذاب این مجله دانش‌آموزان را به خواندن ترغیب می کند. به علاوه، فعالیت های نوشتاری و تمرین های آوایی آن فرصت بازآموزی و آزمون آن چه را که پیشتر آموخته اند، فراهم می سازد.

•  TFK ارتباط خانه و مدرسه را تقویت می کند. دانش‌آموزان مجله را به خانه می برند و همراه والدین مطالعه می کنند، پیرامون آن گفت وگو می کنند و ارتباط خود را متسحکم تر می سازند. این مجله صفحه ویژه والدین نیز دارد که در آن دانش‌آموز فعالیتی را همراه والدین انجام می دهد. به علاوه، چون رویدادهای جاری در این مجله جایگاه ویژه ای دارد و والدین از طریق رسانه های خبری و تایم ویژه بزرگسالان با این رویدادها آشنا می شوند، گفت و گو های"سر میزشام"رونق می گیرد.

•  TFK راهنمای معلم دارد. در این راهنمای دو صفحه ای که در هر شماره چاپ می شود، معرفی موضوع کلی هر شماره و اهداف انتخاب آن، حقایق جالب درباره آن موضوع، مهارت های زبان آموزی که مدنظر بوده است، پیشنهاد و طرح درس (که یکی از معلمان برجسته نوشته است)، معرفی کتاب ها و پایگاه های اینترنتی مرتبط با موضوع، فهرست واژگان مهم و دشوار و فعالیت های اضافی گنجانده شده است. به علاوه، بیش از 40 کتابچه آموزشی طی سال در اختیار معلمان قرار می گیرد.

•  TFK ضمیمه‌های رایگان دارد. با مشترک شدن این مجله به هفت منبع با ارزش دست پیدا می‌کنید:

1.  کتاب مهارت های نقشه و نمودار؛ مجموعه ای از فعالیت هایی که مهارت های خواندن نقشه، نمودار و جدول و طراحی آن ها را تقویت می کنند.

2. جایزه معلمان؛ برای هر دانش‌آموز فقط 95/3 دلار هزینه کنید و یک سال مجله تایم بزرگسال را رایگان دریافت کنید.

3.  دست یابی به همه امکانات پایگاه اینترنتی؛ اخبار روز، بخش های تعاملی متنوع و بازی های جذاب.

4.  منابع معلمان؛ بیش از 40 کتابچه آموزشی در اختیار معلم قرار می گیرد.

5.  تردستی های نویسندگی؛ مجموعه ای از 36 کارت آموزشی که به دانش‌آموزان کمک می کند فرایند نویسندگی را بیاموزند و مهارت نوشتن متن های غیرداستانی، متقاعدکننده، گزارشی و تفسیری را تجربه کنند.

6.  کتابچه مطالعات اجتماعی ؛ منبعی 48 صفحه ای که بچه ها را به نوشتن، صحبت کردن، گوش دادن و خواندن دعوت می کند.

7.  با TFK به همه جا سفر کنید؛ برای هر دانش‌آموز فقط 95 سنت بپردازید و هر دو ماه یک بار ضمیمه جهان گردی TFK را دریافت کنید. در هر شماره به یکی از کشورهای جهان سفر می کنید. متن ماجراجویانه، نقشه و نمودار و عکس های جذاب، ضمن این که دانش‌آموز را با فرهنگ های دیگر آشنا می کند، جغرافیا، خواندن، ریاضی و علوم را با هم می آمیزد(آموزش تلفیقی).

•  TFK گران نیست و می تواند رایگان هم باشد. قیمت هر شماره مجله کم تر از 4 دلار است. با وجود این، اگر معلم برای آبنمان کلاسی اقدام کند می تواند از بودجه مواد کمک آموزشی، بودجه تحت اختیار کلاس، بودجه های ریاست جمهوری، بودجه هایی که به افزایش سواد علمی جامعه اختصاص یافته، اسپانسرهای برنامه های آموزشی و بودجه خانواده، استفاده کند.

افتخارات TFK

TFK در سال 2004 هفت جایزه انجمن ناشرات آموزشی (AEP) را به خود اختصاص داد.(پیش از این در سال 2002 به عنوان برترین مجله آموزشی انتخاب شده بود.)

Periodicals

News Feature for Children:“Hard at Work,” TIME For Kids, Jan 24, 2003

News Series for Children:Iraq War Coverage, TIME For Kids

Article Design for Children:“We Can Eat Smarter,” TIME For Kids, Oct 31, 2003

Sponsored Publications/Young Adult:HBO,s “Unchained Memories,” in TIME by TIME Learning

Sponsored Publications/children”Home Depot , s “Vote for Your Future,” TFK Extra by TIME For Kids

Technology

Best Informational Website:TFK Classroom (http://www.timeforkids.com/TFK/class/)  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 17473 بار   |   دفعات چاپ: 4550 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 335 بار   |   0 نظر
آموزش در ایران
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 61 queries by YEKTAWEB 4331