Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
احمد حسینی
محمود حکیمی
مرتضی خلخالی
حسین دانشفر
علی رووف
حسن سالاری
میرشهرام صدر
سیروس غفاریان
سلیمان فرهادیان
اسفندیار معتمدی
یونس کرامتی
::
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: میرشهرام صدر
:: یونس کرامتی
:: من و جزیره‌ی دانش
:: حسن سالاری
:: آقای محمود حکیمی
:: آقای اسفندیار معتمدی
:: آقای سیروس غفاریان
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید
:: آقای محمود حکیمی ::
 | تاریخ ارسال: 1385/1/23 | 

محمود حکیمی

مشخصات

نام: محمود حکیمی 

متولد: 9/6/1323

در شهر: تهران

شماره‌ی شناسنامه: 1617

صادره از: تهران

تحصیلات

1. دیپلم طبیعی (دبیرستان پهلوی)؛ پایان دوره، 1343

2.کارشناس زبان انگلیسی و آلمانی(دانشگاه تربیت معلم)؛ پایان دوره، 1352 

زندگی‌نامه

محمود حکیمی در نهم شهریورماه 1323 خورشیدی در تهران و در یک خانواده‌ی مذهبی به دنیا آمد. نخستین آموزه‌های دینی را در هیات‌های مذهبی و در نشست‌های دینی مسجد لرزاده آموخت و در پنج‌سالگی به مدرسه‌ی آمادگی برهان رفت که از سوی شیخ علی‌اکبر برهان، امام‌ جماعت مسجد لرزاده راه‌اندازی شده بود. آموزگاران آن مدرسه از میان افراد مذهبی برگزیده می‌شدند و شیوه‌ی آموزش آنان به همان روش مکتب‌خانه‌های دیرین بود. از این رو، حکیمی پس از یک‌سال و نیم تحصیل در مدرسه‌ی برهان و در حالی که الفبا را به درستی آموخته بود، به دبستان بندار رازی رفت و تا سال ششم تحصیل بارها به دلیل پیشرفت‌های آموزشی خود مورد تشویق قرار گرفت.

یک روز در سال چهارم دبستان بندار رازی، آموزگار مجله‌‌ای به نام دانش‌آموز را که وزارت و آموزش و پرورش آن را منتشر می‌کرد و اقبال یغمایی سردبیر آن بود، به او داد تا داستان‌هایی را از آن برای دانش‌آموزان بخواند. روزهای دیگر نیز معلم شماره‌های دیگر مجله را به کلاس آورد و خواندن داستان‌های آن مجله‌ی پربار، حکیمی را به خواندن مجله‌ها و کتاب‌های غیردرسی تشویق کرد. تشویق‌های معلم انشای سال پنجم دبستان، آقای غروی، نیز شوق نوشتن را در او بیدار کرد و معلم دیگر او، آقای بنکدار، با برپایی کتاب‌خانه‌ای در مدرسه و دعوت از دانش‌آموزان برای خواندن کتاب‌های غیردرسی، عشق خواندن و نوشت را در آو نهادینه کرد.

حکیمی آموزش‌های دوره‌ی دبیرستان را در دبیرستان پهلوی و سپس دبیرستان حافظ گذراند. او هنگام فراگیری دانش در دبیرستان حافظ، گاهی برای درس‌خواندن به پارک شهر می‌رفت. یک روز در آن‌جا با دانش‌آموزی آشنا شد  و آن آشنایی کم‌کم به دوستی تبدیل شد. آن دوست مهربان عقیده داشت که درس خواندن در کتاب‌خانه بسیار سودمندتر است. با راهنمایی او بود که حکیمی با کتاب‌خانه‌ی ملی آشنا شد و هر گاه فرصت می‌کرد به آن کتابخانه می‌رفت. به‌زودی با گنجینه‌ی مجله‌ها و روزنامه‌های آن کتاب‌خانه آشنا شد و با شوق فراوان به خواندن مجله‌هایی مانند اطلاعات هفتگی، صبا، خواندنی‌ها، سپید و سیاه، امید ایران، ترقی سخن، یغما و بسیاری از نشریه‌های دیگر روی آورد.

روزنامه‌های پیش از کودتای 28 مرداد 1332 او را نهضت ملی‌شدن صنعت نفت و دولت دکتر مصدق آشنا کرد و مقاله‌های روزنامه‌ی باختر، که به مدیریت سیدحسین فاطمی، وزیر امور خارجه‌ در دولت مصدق، منتشر می‌شد، برایش بسیار آموزنده بود. با این همه، در دوران پس از کودتای 28 مرداد، نه او و نه آموزگارانش نمی‌توانستند سخنی پیرامون نهضت ملی‌شدن صنعت نفت یا دکتر مصدق به میان آورند.

در دوران نخست‌وزیری دکتر علی امینی آزادی سیاسی محدودی در جامعه پدید آمده بود و جبهه‌ی ملی پس از چند سال انزوا و سکوت، نشریه‌هایی منتشر می‌کرد. حزب توده نیز پنهانی نشریه‌هایی منتشر می‌کرد. حکیمی به علت علاقه به مسائل سیاسی نشریه‌های هر دو گروه را به دست می‌آورد و می‌خواند. در آن زمان برخی از کسانی که زندگی‌ اقتصادی دشواری داشتند، به اندیشه‌های مارکسیستی گرایش پیدا کرده بودند و تصور می‌کردند تنها راه نجات ملت‌های محروم، گرایش به کمونیسم است. حکیمی با مطالعه‌ی نشریه‌ها و کتاب‌های گوناگون از آن چه در شوروی می‌گذشت و استبداد هولناکی که در پشت نقاب دفاع از طبقه‌ی کارگر بر پا شده بود آگاه شد.

به این ترتیب، گرایش حکیمی به گروه‌های مذهبی بیش از پیش افزایش یافت. او در جلسه‌های گروه‌های مذهبی شرکت می‌کرد و سخنان مرحوم آیت‌الله طالقانی در مسجد هدایت و جلسه‌های تفسیر قرآن مهندس مهدی بازرگان در انجمن اسلامی مهندسین، تاثیر زیادی بر او داشت. در آن زمان، گذشته از کتاب‌های کوچکی که از مرحوم بازرگان می‌خواند، به مطالعه‌ی نهج‌البلاغه علاقه‌مند شده بود و مطالعه‌ی متن‌های دینی از کارهای مورد توجه او بود.

حکیمی در کنار مطالعه‌های مذهبی به آثار ادبی نیز گرایش داشت. او پس از گرفتن دیپلم به عنوان یکی از عضوهای سپاه دانش به روستاهای کردستان رفت و در همان زمان نیز مقاله‌های ادبی مجله‌های نگین و فردوسی را می‌خواند و در برخی مجله‌ها، مانند کیهان بچه‌ها و امید ایران، داستان و مقاله می‌نوشت. او به خوندن مجله‌ی مکتب اسلام، که در قم زیر نظر آقای ناصر مکارم شیرازی منتشر می‌شد، نیز علاقه‌ی زیادی داشت و چند سال بعد از نویسندگان آن مجله شد.

حکیمی به عنوان معلم سپاه دانش به روستاهای کردستان رفت. بحث و گفت و گو با یک معلم پیرو مذهب اهل تسنن، که بسیار انسان‌دوست، بزرگوار و اهل مطالعه بود، باعث شد او برای یافتن پاسخ پرسش‌هایی که طی آن گفت و گوها پدید می‌آمد به مطالعه و پژوهش دینی عمیق دست بزند. از همان زمان بود که احساس کرد به آموزش مدون پیرامون اسلام و تشیع نیاز دارد. به این ترتیب، به تحصیل در حوزه‌ی علمیه‌ی قم علاقه‌مند شد و چند سال بعد از دانش‌آموختگان آن نهاد آموزشی شد.

حکیمی پس از پایان دوره‌ی سپاه دانش برای یک‌سال به نگارش و یاترجمه‌ی مقاله‌هایی برای برخی مجله‌ها و نشریه‌ها پرداخت. او از مهرماه 1346 به استخدام آموزش و پرورش درآمد، اما کار نگارش مقاله و داستان را در ساعت‌های فراغت از کار ادامه داد. فوت پدر و گرفتاری‌های مالی که برای خانواده پیش آمد، باعث شد که حکیمی بر حجم کارهای ترجمه‌ای خود بیفزاید و در همان دوران بود که یکی از ناشران از او خواست کتاب‌هایی به زبان ساده پیرامون زندگی پیامبران بنویسد. از این رو، حکیمی کار مطالعه پیرامون زندگی پیامبران را آغاز کرد و کتاب قصص قرآن، نوشته‌ی مرحوم صدرالدین بلاغی، مورد توجه او قرار گرفت. سپس به مطالعه‌ی قرآن و کتاب‌های تورات و انجیل پرداخت و پیرامون آیین‌هایی ماند بودایی، هندو و شینتو نیز مطالعه کرد. با مطالعه‌ی کتاب تاریخ تمدن ویل دورانت گرایش او به مطالعه‌ی تاریخ نیز بیش‌تر شد.

حکیمی از سال 1348 تا 1352 در دانشسرای عالی( دانشگاه تربیت معلم) به تحصیل در رشته‌ی آموزش زبان انگلیسی پرداخت. در آن زمان به مطالعه‌ی آثار آیت ‌الله طالقانی و مهندس بازرگان علاقه‌مند شد و در جلسه‌های مذهبی آنان شرکت می‌کرد. هر زمان که دکتر علی شریعتی در حسینیه‌ی ارشاد سخرانی می‌کرد، حکیمی از شنوندگان سخنان او بود. او هم‌چنان به پژوهش‌های مذهبی خود ادمه می‌داد تا این که تصمیم گرفت پس از پایان دوره‌ی کارشناسی زبان انگلیسی، به قم برود و در کنار تدریس زبان در دبیرستان‌های آن شهر، از درس برخی از استادان حوزه‌ی علمیه‌ی قم بهره‌مند شود و همین کار را نیز کرد.

حکیمی تحصیل در حوزه علمیه و استفاده از درس‌های حوزوی را یکی از  فرصت‌های پربار زندگی خود می‌داند. او پیوسته در جلسه‌های دینی گوناگون شرکت می‌کرد و بهره می‌برد. دسترسی به دو کتابخانه‌ی بزرگ آیت الله مرعشی و دارالتبلیغ اسلامی نیز فرصت مطالعه‌ی بیش‌تر را پیرامون تاریخ اسلام برایش فراهم کرد. او هر روز پس از پایان کار خود در دبیرستان پسرانه‌ی شهریار و دخترانه‌ی پروین اعتصامی و آذرمیدخت به آن کتابخانه‌ها می‌رفت و به مطالعه می‌پرداخت. در همان دوران بود که به پیشنهاد آیت‌ الله شهید بهشتی به آموزش زبان انگلیسی به طلبه‌ها در مدرسه‌ی فیضیه پرداخت و آن را تا دو سال ادامه داد.

در همان سال‌ها بود که یکی از ناشران از او خواست که تاریخ تمدنی ویژه‌ی نوجوانان و جوانان بنویسد که بر پایه‌ی نهضت پیامبران نیز باشد. حکیمی برای آماده‌سازی آن کتاب بیش از 4 سال به مطالعه و فیش‌برداری پرداخت و پیرامون‌ نخستین تمدن‌های بشری، سومر، بابل، مصر، یونان و روم باستان و دین‌ها و آیین‌های گوناگون مطالعه کرد. او آن پژوهش‌ها را حتی در سه سالی که در انگلیس و آلمان بود، ادامه داد. سرانجام، مجموعه تاریخ تمدن خود را کامل کرد و نخستین ویرایش آن به سال 1360 به چاپ رسید.

حکیمی از سال 1351 در مجله‌های مکتب اسلام، نسل جوان، نسل نو، مکتب تشیع و پیام شادی داستان‌هایی با مفاهیم دینی می‌نوشت که با استقبال نوجوانان رو به رو شد. داستان‌های سوگند مقدس، طاغوت، دلاوران عصر شب، سلحشوران علوی، شهدای فخ، سرودهای رهایی، نقاب‌داران جوان، وجدان، مسلمان شجاع و اشراف‌زاده‌ی قهرمان از آن جمله‌اند.

حکیمی پس از انقلاب اسلامی مدتی را در جایگاه معاونت دفتر انتشارات کمک آموزشی خدمت کرد و پس از شرکت در کلاس‌های آموزش ویراستاری انتشارات سمت، از سال 1362 تا 1365 به عنوان ویراستار کتاب‌های درسی علوم انسانی دفتر تالیف کتاب‌های درسی به کار پرداخت و نزدیک 62 کتاب درسی را ویرایش کرد. در این زمان ریاست کتابخانه‌ی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی را نیز بر عهده داشت. حکیمی از سال 1365 به سازمان آموزش کودکان و دانش‌آموزان استثنایی رفت و سرپرستی واحد مطالعات و انتشارات آن سازمان را بر عهده گرفت. او طی 2 سال فعالیت در آن سازمان علاوه بر ویرایش کتاب‌ها آن سازمان،  چند کتاب، از جمله دو کتاب برای کودکان و دانش‌آموزان استثنایی، ترجمه کردند.

حکیمی از سال 1366 در مدرسه‌ی نابینایان خزائلی به آموزش زبان انگلیسی، ادبیات و تاریخ پرداخت. از سال 1367 به تربیت معلم تهران رفت و به آموزش روش تحقیق و مرجع‌شناسی به دانشجویان مرکز تربیت معلم تهران پرداخت. او از سال 1375 به عنوان معلم اعزامی به امارات متحده‌ی عربی رفت و 2 سال را در مدرسه‌های ایرانیان در دبی و شارجه به آموزش پرداخت. او در مهرماه 1377 پس از بازگشت از امارات بازنشسته شدند و از آن زمان بر فعالیت‌های پژوهشی و نگارشی خود بیش از پیش افزودند.

پژوهش‌های پیوسته‌ی حکیمی در زمینه‌ی تاریخ اسلام و زندگانی حضرت محمد(ص) و خاندان پاکش باعث شد که او بتواند مقاله‌های بسیاری در این زمینه‌ها در نشریه‌های گوناگون به چاپ برساند. او در سال 1382 به خاطر نگارش ده‌ها مقاله و چاپ دو کتاب پیرامون زندگانی امام حسین(ع) و قیام عاشورا، به عنوان خادم فرهنگ عاشورا شناخته شد و لوح تقدیر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد. او در پنجمین جشنواره‌ی شهید رجایی نیز به عنوان پیشکسوت برگزیده‌ی ملی در محور هنری و ادبی شناخته شد و از ریاست جمهوری لوح تقدیر دریافت کرد.

 فهرست آثار

حکیمی از پرکارترین نویسندگان کتاب کودک و نوجوان است. برخی از آثار او، مانند مجموعه‌ی 22 جلدی تاریخ تمدن ویژه‌ی نوجوانان و داستان‌هایی از زندگانی امبرکبیر از شمارگان بالایی برخوردار شده‌اند.  کتاب پرواز به سوی سرزمین آزادی به عربی و کتاب وجدان به زبان بوسنیایی ترجمه شده است. گزیده‌ای از آثار تالیفی و ترجمه‌ای او فهرست شده است.

اسلام و تاریخ اسلام

1. سیره و شخصیت حضرت محمد(ص). شرکت سهامی انتشار، چاپ اول، 1361 

2. نگاهی زندگانی پیشوای آزادگان حضرت امام حسین(ع). انتشارات موسسه‌ی امیرالمومنین قم، چاپ چهاردهم، 1367

3. زندگانی حضرت زینب(س). انتشارات موسسه‌ی امیرالمومنین قم، چاپ دوزادهم، 1371

4. اسلام و مساله گرسنگی. نشر جهان‌آرا، چاپ اول، 1358، چاپ دوم، 1359

5. شهدای فخ. نشر جهان‌آرا، چاپ اول، 1353

6. سلحشوران علوی. دارالتبلیغ اسلامی، چاپ اول، 1357

7. داستان‌هایی از زندگی حضرت محمد(ص). نشر نامک، چاپ اول، 1374

8. داستان‌هایی از زندگی امام حسین(ع). نشر نامک، چاپ اول، 1381

9.. داستان‌هایی از زتندگی امام سجاد(ع). نشر نامک، چاپ اول، 1379

10. داستان‌هایی از زندگی امام علی(ع). نشر نامک، چاپ اول، 1375

11. داستان‌هایی از زندگی حضرت فاطمه(س). نشر نامک، چاپ اول،1380

12. علی(ع) انسان کامل. دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ دوم، 1380

داستان دینی

1. وجدان. دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول، 1368، چاپ هجدهم، 1378

2. به سوی ساحل. انتشارات امیرالمومنین، چاپ اول، 1362، چاپ هشتم، 1365 

3. داستان‌های آموزنده برای کودکان. انتشارات امید، چاپ اول، 1352، چاپ دوم، 1362 

4. پیام‌آور محبت. انجام کتاب، چاپ اول، 1365، چاپ دوم، 1367 

5. عبدالله دریایی و عبدالله زمینی. فرجام کتاب، چاپ اول، 1365، چاپ دوم، 1367 

6. طاغوت. انتشارات جهان‌آرا، چاپ اول، 1365، چاپ پنجم، 1362 

7. سروده‌های رهایی. انتشارات جهان‌آرا، چاپ اول، 1356، چاپ پنجم، 1362 

8. پیکار سرنوشت. انتشارات جهان‌آرا، چاپ اول، 1357، چاپ پنجم، 1362 

9. در سرزمین یخبندان. انتشارات امید، چاپ اول، 1353، چاپ پنجم، 1365 

10. فرار از ظلمت. انتشارات امید، چاپ اول، 1362، چاپ پنجم، 1365 

11. غرور و قدرت. انتشارات امید، چاپ اول، 1361، چاپ سوم، 1362 

12. فلسطین آزاد می‌شود. انتشارات شفق، چاپ اول، 1354، چاپ هفتم، 1365

13. سوگند مقدس. دارالتبلیغ اسلامی، چاپ اول، 1355، چاپ دوزادهم از انتشارات امید، 1367 

14. پرواز به سوی سیاره‌ی آزادی. انتشارات امید، چاپ اول، 1361، چاپ دوزادهم، 1365

15. قهرمان کیست. انتشرات شفق، چاپ اول، 1360، چاپ پنجم 1365

16. مسلمان شجاع. نشر جهان‌آرا، چاپ اول، 1358، چاپ دوم، 1361 

17. نقاب‌دار جوان. انتشارات قلم، چاپ اول، 1364، چاپ پنجم، 1365 

18. اشراف زاده‌ قهرمان. انتشارات انجام کتاب، چاپ اول، 1365، چاپ پنجم، 1363

تاریخی و سیاسی

1. تاریخ تمدن یا داستان زندگی انسان(مجموعه 22 جلدی تاریخ برای نوجوانان). شرکت سهامی انتشار، چاپ شانزدهم، 1383

2. همراه با سیاحان، جهان‌گردان و مسافران تاریخ. نشر آرون، چاپ اول، 1382

3. داستان‌هایی از زندگی امیرکبیر. دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ سی و هفتم، 1384

4. بحران‌های عصر ما(حوادث قرن 19 و 20 میلادی). انتشارات امیرکبیر، چاپ سوم 1377

5. ناپلئون بناپارت. انتشارات امیرکبیر، چاپ اول، 1367، چاپ سوم، 1377 

6. ایران در عصر ناصرالدین‌ شاه. شرکت انتشارات قلم، چاپ دوم، 1379

7. از تاریخ بیاموزیم. انتشارات خرم، چاپ اول، 1370، چاپ دوم، 1372 

8. هزار و یک حکایت تاریخی(4 جلدی). انتشارات قلم، چاپ ششم، 1379

9. داستان‌هایی از عصر رضاشاه. انتشارات قلم، چاپ اول، 1365، چاپ اسوم 1379

10. سیری در خاطرات سیاسی رجال ایران. نشر پیدایش، چاپ اول، 1371

11. کاشفان و سیاحان. انجام کتاب، چاپ اول، 1379

12. نگاهی به حوادث تاریخی جهان(دو جلد). انتشارات مفید، چاپ اول، 1356، چاپ دوم، 1361 

13. نهضت‌های آزادی‌بخش آفریقا. انتشارات نسل جوان قم، چاپ اول، 1358

14. ریشه‌های ما زنده‌اند: داستان مردم فلسطین(5 جلدی). انتشارات امید، چاپ اول، 1358، چاپ سوم، 1362 

15. غرب بیمار است. دارالتبلیغ اسلامی، چاپ اول، 1352

16. دیدنی‌های جهان. دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول، 1370

17. ماشین قدرت و اختناق. انتشارات امیرکبیر. چاپ اول، 1365 ، چاپ دوم، 1366

18.آشنایی با شخصیت شهید مدرس. انتشارات امید، چاپ اول، 1358

19. یادداشت‌هایی در بین راه. انتشارات امید، چاپ سوم، 1358

20. لطیفه‌های سیاسی. نشر خرم، چاپ اول، 1370، چاپ سوم، 1373

21. خودروشنفکربینی. نشر تبلیغ، چاپ اول، 1361، چاپ دوم، 1364 

22. زنجیرها. انجام کتاب، چاپ اول، 1358، چاپ پنجم، 1366 

23. با پیشگامان آزادی: دکتر مصدق. انتشارات قلم، چاپ دوم، 1383

24. با پیشگامان آزادی: علامه دهخدا. انتشارات قلم، چاپ اول، 1383

25. با پیشگامان آزادی: سید عبدالحسین لاری. انتشارات قلم، چاپ اول، 1383

26. رودخانه خروشان عشق: زندگی‌نامه دکتر فاطمی. انتشارات قلم، چاپ دوم، 1384

27. راه بازرگان. انتشارات قم، چاپ اول، 1383

علمی

1. انسان، میکروسکوپ‌ها، موجودات زنده. فرجام کتاب، چاپ اول، 1371، چاپ سوم، 1374 

2. شگفتی‌های جهان حیوانات. انجام کتاب، چاپ اول، 1369 

3. اختراعات بزرگ. دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول، 1370، چاپ سوم، 1373 

4. دانشمندان بزرگ. دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول، 1370، چاپ سوم، 1373  

5. انسان و الکترونیک. دارالتبلیغ اسلامی، چاپ اول، 1352

6. شگفتی‌های جهان پرندگان. دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول، 1369، چاپ سوم، 1373  

7. بدن انسان. دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول، 1379

8. هزار و یک پرسش و پاسخ علمی(دوره‌ی 6 جلدی). انتشارات قلم، چاپ اول، 1376، چاپ هشتم، 1381 

9. شناخت بیماری‌ها. دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول، 1371، چاپ پنجم، 1378 

10. حس ششم. نشر خرم، چاپ اول، 1371

11. شگفتی‌های جهان خلقت. انجام کتاب، چاپ اول، 1370، چاپ سوم، 1374 

12. هنر زندگی. انتشارات ولی عصر، چاپ اول، 1382، چاپ دوم، 1383 

13. زرافه. دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول، 1370

14. خزندگان. دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول، 1371

15. شگفتی‌های دریا. انجام کتاب، چاپ اول، 1374

16. شگفتی‌های آسمان. انجام کتاب، چاپ اول، 1374

کلیات و ادبیات

1. ماخذشناسی و روش تحقیق. تربیت معلم بلال حبشی، چاپ اول، 1379

2. دانش‌نامه نوین برای کودکان و نوجوانان(دوره‌ی چهار جلدی). دفتر نشر فرهنگ اسلامی. چاپ اول، 1370، چاپ سوم، 1374 

3. دانش‌نامه علوم و هنر(دوره‌ی 2 جلدی). نشر حریر، چاپ اول، 1382

4. جهان‌بینی و حکمت فردوسی. دفتر نشر فرهنگ اسلامی. چاپ اول، 1370، چاپ سوم، 1374 

5. مبانی ادبیات کودک و نوجوان(دوره‌ی 3 جلدی). نشر اردن، چاپ اول، 1382، چاپ سوم، 1384 

6. ادبیات کودک و نوجوان. دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول، 1363

7. در مدرسه‌ی مولانا. انتشارات قلم، چاپ سوم، 1383

8. در مدرسه‌ی حکیم توس. انتشارات قلم، چاپ سوم، 1383

9. در مدرسه‌ی پیر نیشابور. انتشارات قلم، چاپ دوم، 1382

10. در مدرسه‌ی سعدی شیرازی. انتشارات قلم، چاپ دوم، 1382

11. در مدرسه‌ی ناصر خسرو قبادیانی. انتشارات قلم، چاپ اول، 1383

12. در مدرسه‌ی علامه اقبال لاهوری. انتشارات قلم. چاپ اول، 1381

تعلیم و تربیت

1. آموزش و پرورش خودکامگان. شرکت سهامی انتشار، چاپ سوم، 1379 

2. آموزش کودکان نابینا. آموزشگاه خزائلی، 1368

3. کودک و نوجوان(مجموعه‌ی پنج جلدی). انتشارات انجام کتاب، چاپ اول، 1359، چاپ پنجم، 1363 

4. تعلیم و تربیت دبستان و قبل از دبستان. نشر مجد، چاپ اول، 1373

مقاله‌های حکیمی در جزیره‌ی دانش

1. محمد(ص) در دانش‌نامه‌ی جزیره

2. میرزا حسن رشدیه، بنیان‌گذار مدرسه‌های نوین در ایران

3. ناصرخسرو قبادیانی در دانش‌نامه‌ی جزیره

4. دکتر محمد مصدق در دانش‌نامه‌ی جزیره

مقاله‌های حکیمی در نشریه‌های دیگر

پس از انقلاب اسلامی مقاله‌ها و گفت و گوهای بسیاری از محمود حکیمی در نشریه‌های گوناگون در زمینه‌ی تاریخ اسلام، زندگانی ائمه‌ی اطهار، تعلیم و تربیت و علوم و هنر به چاپ رسیده است. برخی از آن نشریه‌ها عبارت اند از: ماهنامه‌ی آموزش و پرورش(مهر و اسفند 1358)، معلم و خانواده(آبان و دی 1358)، هفته‌نامه‌ی آیینه(29 خرداد 1375)، روزنامه‌ی خرداد(30 مرداد 1378)، فصلنامه‌ی ادبی شاهد(آذر 1375)، روزنامه‌ی همشهری(21 دی 1380)، کتاب هفته(29 خرداد 1375، 15 شهریور 1379، 29 خرداد 1380، 3 دی 1380، 28 اردیبهشت 1381، 25 آبان 1381، 23 اردیبهشت، 1382، 22 فروردین، 1383)، روزنامه‌ی جام جم، اعتماد ملی و همشهری در سال‌های 1384 و 1385 و بسیاری دیگر. برخی از نوشته‌های حکیمی و نوشته‌هایی که پیرامون شخصیت او در نشریه‌های گوناگون منتشر شده است:

1. حکیمی از نگاه محمدرضا سرشار

2. وزیر روزنامه‌نگار: نگاهی به تاریخ مطبوعات ایران

3. قیام تحریم تنباکو و مقدمات مشروطیت

4. پنج روحانی مشروطه‌خواه

5. محلاتی، چشم و چراغ حوزه میرزای شیرازی

6. روحانیون مشروطه‌خواه: آیت الله محمدکاظم خراسانی

7. نایینی، پرچمدار بزرگ آزادی و کرامت انسانی

8. دفاع از آبرو و اموال مسلمین از اهم واجبات است

9. شلیک بر ملت به منزله‌ی اطاعت از یزید است

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 25556 بار   |   دفعات چاپ: 4224 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 278 بار   |   0 نظر
همکاران جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 55 queries by YEKTAWEB 4299