Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
زمین‌شناسی
صفحه اصلی این بخش
دانش‌نامه‌ زمین‌
خبرهای زمین
پدیده‌های طبیعی
ایران زمین
تاریخ زمین‌شناسی
زمین‌شناسان ایران
برترین مقاله‌ها
زمین‌شناسان جهان
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: زمین‌لرزه‌ی اندونزی مرجان‌ها را تا حد مرگ بالا آورده است
:: سنگ
:: افزایش سرعت انباشته شدن دی‌اکسید کربن در جو
:: لری شهرهای استرالیا را ویران کرد
:: یخچال‌های گرینلند به سوی اقیانوس می‌شتابند
این هفته در زمین

AWT IMAGE

پایگاه ایرانی

• سازمان زمین‌شناسی ایران

• پایگاه داده‌های علوم زمین

• اطلاع‌رسانی زمین‌لرزه

• انجمن زمین‌شناسی ایران

• زمین‌شناسی شرق ایران

وبلاگ‌های زمین‌شناسی
شبیه‌سازی نیروهای طبیعت

AWT IMAGE

سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید
:: یخچال‌های گرینلند به سوی اقیانوس می‌شتابند ::
 | تاریخ ارسال: 1384/11/28 | 

AWT IMAGE

یخچال‌های جنوب گرینلند در حال ذوب شدن و جابه‌جایی هستنند. در حقیقت، یخ‌چال کانگردلاگسوک( Kangerdlugssuaq ) از سال 1996 تا 3ال 2005 حدود 14 کیلومتر در سال جابه‌جا شده است؛ یعنی تندترین اندازه‌ی جابه‌جایی برای یک یخ‌چال در جهان. بر اساس یک برسی تازه، همه‌ی یخچال‌های ساحلی گرینلند چنین سرعتی را تجربه کرده‌اند یا به زودی تجربه خواهند کرد. بنابراین، پیش‌بینی می‌شود که یخ‌های گرینلند بیش از آن‌چه انتظار می‌رود، در بالا آمدن آب دریا سهیم خواهند شد.

اریک رینگتون( Eric Rignot )، یخچال‌شناس یکی از آزمایشگاه‌های ناسا می‌گوید:" ساختن و ذوب کردن یک ورقه یخ، زمان زیادی می‌خواهد، اما یخ‌چال‌ها به تندی به تغییر دما پاسخ می‌دهند. از این رو، می‌توان انتظار داشت که گرینلند بیش از آن‌چه با مدل‌سازی‌های کنونی پیش‌بینی شده بود و با تندی بیش‌تری باعث افزایش سطح آب دریا خواهد شد."

رنگتون با همکاری پنییر کانگراتام( Pannir Kanagaratnam )، از دانشگاه کانزاس، روی داده‌های ماهواره‌ای یخچال‌های گرینلد کار می‌کنند. ماهواره‌های جدید و شیوه‌های پژوهشی جدید به آن دو امکان داده است تا نشان دهند که یخ‌چال‌ها با چه سرعتی جابه‌جا می‌شوند، چه اندازه نازک شده‌اند و سنگ بستر زیر آن‌ها چگونه است. پژوهشگران با برسی این داده‌ها دریافته‌اند که یخچال‌ها تندتر از آن‌چه پیش‌بینی شده بود، جابه‌جا می‌شوند.

هم‌چنین، آنان تعیین کرده‌اند تنها طی 10 سال اندازه‌ی آب شیرین از دست رفته از همه‌ی یخچال‌ها از 90 کیلومتر مربع در سال به 224 کیلومتر مربع رسیده است؛ یعنی بیش از دو برابر افزایش! رینگتون یادآور می‌شود که:" اندازه‌ی آب مصرف شده در لوس‌آنجلس طی سال حدود یک کیلومتر مربع است. بنابراین، 200 کیلومتر مربع، آب شیرین بسیار زیادی است که از دست می‌رود."

الگوهای اقلیمی کنونی جریان یخچال‌ها را در نظر نمی‌گیرند و بنابراین اثر ذوب شدن یخچال‌ها و را در برآوردهای خود چندان اهمیت نمی‌دهند. پژوهشگران یافته‌های خود را در مجله‌ی ساینس منتشر کرده‌اند. براساس داده‌های اقلیمی، دمای گرینلند طی 20 سال گذشته 3 درجه‌ی سانتی‌گراد افزایش یافته است. ذوب شدن جابه‌جایی یخچال را روی سنگ بستر تسهیل کند؛ درست مانند روغن که سطح چیزها را لغزنده می‌کند. پژوهشگران با در نظر داشتن سرع بالای ذوب شدن یخچال‌ها، محاسبه کردند که گرینلند عامل 17 درصد افزایش سطح آب دریا در هر سال از مجموع 3 میلی‌متر افزایش سالانه هستند.

اما گرینلند یک ورقه‌ی یخی دارد که 7.1 میلی‌متر مربع را پوشانده است؛ یعنی مساحتی به اندازه‌ی مکزیک و در جاهایی ضخامت آن به 3 کیلومتر می‌رسد. اگر همه‌ی آن ذوب شود آب اقیانوس‌ها را تا 7 متر بالا خواهدد آورد. البته این رویداد به زودی رخ نخواهد داد. با وجود این، رینگتون خاطر نشان می‌کند:"نیمه‌ی جنوبی گرینلند به آن‌چه که ما گرم‌شدن هوا می‌نامیم واکنش داده است. نیمه‌ی شمالی منتظر است، اما فکر نمی‌کنم انتظار آن چندان به درازا بکشد."

منبع:

David Biello,Greenland's Glaciers: Melting and On The Move, Scientific Amrerican, February 17, 2006

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 11470 بار   |   دفعات چاپ: 2922 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 466 بار   |   0 نظر
سال جهانی زمین
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 57 queries by YEKTAWEB 4312