Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
سرمقاله
پیشگامان آموزش
نخستین مدرسه ها
کتاب های درسی
محصولات کمک آموزشی
تاریخ آموزش
تصویرگران کتاب های درسی
شاعران کتاب‌های درسی
خبرهای آموزشی
برترین‌ مقاله‌ها
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: آینده‌ی ایران در دست معلمان با ایمان
:: سامانه‌‌ی یکپارچه‌ی پرورش خلاقیت در دانش‌آموزان
:: دانش‌آموزان از تاریخ چه باید بیاموزند؟
:: ویژگی‌های کتاب درسی
:: سپاس‌گذاری مردم سده از آموزگاران کهن‌ترین دبستان شهر
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
آموزش و پرورش ایران

ghatreh_in_jazireh

:: آرتور در خدمت آموزش ::
 | تاریخ ارسال: 1384/10/29 | نویسنده: آقاي حسن سالاری | 

AWT IMAGE

آرتور نام یک مجموعه‌ی کارتونی است که از سوی شبکه‌ی آموزشی پی‌.بی‌.اس( PBS ) برای بینندگان 4 تا 8 ساله پخش شده است. هدف اصلی این مجموعه کمک به رشد علاقه به خواندن و نوشتن و تقویت مهارت‌های اجتماعی است. این مجموعه‌ را صدا و سیمای جمهوری اسلامی ترجمه و چندی پیش پخش کرده است. بررسی هدف‌هایی که برای این مجموعه تعریف شده و شیوه‌ی دست‌یافتن به آن‌ها در چارچوب یک مجموعه‌ی گیرا و سرگرم کننده، می‌تواند راهنمای خوبی برای طراحی و ساختن مجموعه‌های آموزشی سازگار با فرهنگ ایرانی باشد.

آرتور بر اساس مجموعه کتابی به همین نام ساخته شده که مارک براون نوشته و تصویرگری کرده است. این مجموعه روی‌دادهای ماجراجویانه‌ی آرتور(نوعی مورچه‌خوار هشت ساله) را در چارچوب داستان‌های عاطفی و گیرا بیان می‌کند؛ روی‌دادهایی که کودکان در زندگی واقعی خود با آن روبه‌رو می‌شوند. این مجموعه، نوعی طنز است که داستان‌ها را از زاویه‌ی دید کودکان بیان می‌کند؛ بی‌آن‌که به وادی پندگویی رو در رو یا سخنرانی بیافتد. موقعیت‌های داستان‌های آرتور به شیوه‌ای واقعی به وجود می‌آیند و همیشه آن‌طور که ما، یا آرتور و دوستانش انتظار دارند، پیش نمی‌روند.

این مجموعه با بسته‌ی آموزشی، شامل منابعی برای معلمان و والدین، طرح درس و فعالیت‌های آموزشی، همراه است که بین کتاب‌خانه‌ها، معلمان، مرکزهای فرهنگی و خانواده‌ها پخش شده است. یک پایگاه اینترنتی نیز برای مجموعه راه‌اندازی شده که فعالیت‌هایی را هنگام ارتباط با شبکه‌ی اینترنت عرضه می‌کند و فعالیت‌هایی را نیز در اختیار می‌گذارد که پس از پایان ارتباط با شبکه می‌توان انجام داد. دانستنی‌های ما درباره‌ی این مجموعه نیز از همین پایگاه گردآوری شده است.

سازندگان این مجموعه امکاناتی فراهم کردند تا بینندگان دارای ناتوانی‌ها جسمی، شامل کودکان ناشنوا، کم‌شنوا، نابینا و کم‌بینا، نیز بتوانند از این برنامه‌ی روزانه بهره ببرند. در واقع، مجموعه‌ی آرتور نخستین مجموعه‌ای است که با چنین امکاناتی عرضه شده است. البته، این تلاش‌ها همراه با ویژگی‌های چشم‌گیر خود مجموعه، توانستند چند جایزه را برای سازندگان آرتور، یعنی شرکت WGBH ، به ارمغان بیاورند. به علاوه، آرتور در سال 2002 میلادی به عنوان یکی از 50 شخصیت کارتونی همه‌ی زمان‌ها برگزیده شد.

پدیدآورنده‌ی آرتور

AWT IMAGE

مارک براون، که به عنوان پدیدآورنده، نویسنده و تصویرگر آرتور شهرت یافته است، بیش از 25 سال با این آردوارک دوست‌أاشتنی زندگی کرده است. این جانور مورچه‌خوار یک شب که براون هنگام خوابیدن برای پسرش داستان می‌گفت، به دنیا آمد و نخستین‌بار در کتاب بینی آرتور( Arthur's Nose )، که در سال 1976 منتشر شد، خود را نشان داد. از آن زمان، براون بیش از 30 کتاب درباره‌ی آرتور نوشته و تصویرگری کرده است. او کتاب‌های بسیار دیگری نیز تصویرگری کرده که یکی از آن‌ها را به همکاری همسر نویسنده، تصویرگر و روانشناسش، اوری کرینزی براون، انجام داده است.

براون در سال 1946 در اری، در پنسیلوانیا، به دنیا آمد. دلبستگی‌ او به طراحی، در سن 6 سالگی با تاثیر از توجه عاشقانه‌ی مادربزرگش به او و کارهایش برانگیخته شد. مادربزرگ کارهای هنری او را در کشو میز کارش نگه می‌داشت و به نظر براون این کار تاثیر ویژه‌ای بر او داشت، زیرا که مادربزگ چیزهایی زیادی را نگه نمی‌داشت. مادربزرگ علاوه بر تشویق کردن او به انجام دادن کار هنری، با گفتن داستان برای نوه‌‌اش، داستان‌پردازی خیالی را برای او به ارث گذاشت. باز هم مادربزرگش بود که هزینهی رفتن او به مدرسه‌ی هنری را پرداخت؛ جایی که براون از 1964 تا 1969 در آن‌جا آموزش دید.

بروان پیش از آن‌که مجموعه کتاب آرتور را بیافریند، کارهای گوناگونی انجام داده است، از جمله رانندگی‌ کامیون، آش‌پزی غذای سرپایی، استاد دانشگاه، مدیر هنری تلویزیون و تصویرگر کتاب‌های کودکان. براون علاوه بر همکاری با شرکت WGBH برای تولید مجوعه‌ی آرتور، به تولید کتاب‌های جدید نیز ادامه می‌دهد.

براون همراه همسر و دختر جوانش در ماساچوست زندگی می‌کند. او دو پسر بزرگ نیز دارد. دوران بچگی براون و تجربه‌هایش از سه فرزندش، الهام‌بخش اصلی در آفرینش مجموعه‌ی آرتور بوده است.

ویژگی‌های مجموعه

آرتور نمایش رشد کردن و بزرگ‌شدن، کند و کاو در جهان پیرامون و پیدا کردن جایگاه خود در این جهان است. آرتور یک آردوارک 8 ساله است؛ جانوری مورچه‌خوار که به خوک شباهت دارد. آرتور و دوستانش موقعیت‌هایی را تجربه می‌کنند که کودکان واقعی هر روز با آن‌ها رو به رو می‌شوند. آموزش چگونگی برخورد با این موقعیت‌ها، هدف اصلی مجموعه است.

آرتور 6 مفهوم پایه‌ای را آموزش می‌دهد:

1. لذت‌بخش بودن خواندن

AWT IMAGE

در این مجموعه، خواندن و یادگیری به عنوان تجربه‌های مثبت نشان داده می‌شود.

2. حل‌کردن خلاقانه‌ی مساله‌

AWT IMAGE

آرتور و دوستانش می‌کوشند مساله‌هایشان را با دقت و عادلانه حل کند.

3. دوست خوبی بودن

AWT IMAGE

اگرچه برخی موقعیت‌های دشوار پیش می‌آید، شخصیت‌ها می‌کوشند باهم هم‌کاری داشته باشند، به سخن یک‌دیگر گوش دهند و به هم کمک کنند.

4. ارتباط مناسب با خانواده

AWT IMAGE

کودکان در این فیلم می‌آموزند که با برادر و خواهر، پدر و مادر و پدربزرگ و مادر بزرگشان ارتباط داشته باشند.

5. پذیرش گوناگونی

AWT IMAGE

این مجموعه با نشان دادن گوناگونی در دیدگاه‌های فرهنگی، اقتصادی و ساختار خانواده‌ها، اهمیت توجه به نظر دیگران را نشان می‌دهد.

6. سرگرمی و خوشی‌ داشتن

AWT IMAGE

آرتور و دوستانش از همان حس شادی که همه‌ی کودکان دارند، بهره‌مند هستند.

بسته‌ی آموزشی آرتور

آرتور در واقع یک بسته‌ی آموزشی شامل یک مجموعه کتاب، فیلم، راهنمای معلم و والدین، فعالیت‌های برهم‌کنشی، طرح درس، منابع است که برخی از آن‌ها در کتاب‌فورشی‌ها و کتاب‌خانه‌ها عرضه شده و برخی روی پایگاه اینترنتی آرتور منتشر شده است. این بسته‌ی آموزشی با هدف بهبود مهارت‌های خواندن ونوشتن طراحی شده است.

فعالیت‌ها و طرح درس‌های عرضه شده در پایگاه آرتور بر اساس هر قسمت از این مجموعه تنظیم شده و هر کدام را به صورت مستقل نیز می‌توان به کارگرفت. این فعالیت‌ها و طرح درس‌ها در زمینه‌های هنر، تفکر خلاقانه و حل مساله، زبان و سوادآموزی، مهارت‌های زندگی، ریاضیات، موسیقی، علوم و بهداشت، مهارت‌های اجتماعی و احساسی، تنظیم شده‌اند.

برای آشنایی بیش‌تر با این بسته‌ی آموزشی، نمونه‌ی یکی از طرح درس‌ها و فعالیت‌های این مجموعه آورده می‌شود. (به زودی ...)

از پایگاه اینترنتی آرتور بازدید کنید

AWT IMAGE 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 9649 بار   |   دفعات چاپ: 3056 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 228 بار   |   1 نظر
نظرات کاربران
نظر ارسال شده توسط نام يا پست الکترونيک در تاریخ 1386/12/16
دوسش دارم يه عالمه هر چي بگم بازم كمه
آموزش در ایران
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 61 queries by YEKTAWEB 4299