Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
زمین‌شناسی
صفحه اصلی این بخش
دانش‌نامه‌ زمین‌
خبرهای زمین
پدیده‌های طبیعی
ایران زمین
تاریخ زمین‌شناسی
زمین‌شناسان ایران
برترین مقاله‌ها
زمین‌شناسان جهان
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: زمین‌لرزه‌ی اندونزی مرجان‌ها را تا حد مرگ بالا آورده است
:: سنگ
:: افزایش سرعت انباشته شدن دی‌اکسید کربن در جو
:: لری شهرهای استرالیا را ویران کرد
:: یخچال‌های گرینلند به سوی اقیانوس می‌شتابند
این هفته در زمین

AWT IMAGE

پایگاه ایرانی

• سازمان زمین‌شناسی ایران

• پایگاه داده‌های علوم زمین

• اطلاع‌رسانی زمین‌لرزه

• انجمن زمین‌شناسی ایران

• زمین‌شناسی شرق ایران

وبلاگ‌های زمین‌شناسی
شبیه‌سازی نیروهای طبیعت

AWT IMAGE

سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید
:: بیست‌راهکار برای رویارویی با زمین‌لرزه ::
 | تاریخ ارسال: 1384/10/25 | نویسنده: آقاي احمد حسینی | 

AWT IMAGE

& nbsp;

از نظر زمین‌شناسان، کره‌ی زمین سیاره‌ای پویا و زنده است. آنان علت زنده بودن کره‌ی زمین را تغییر شکل همیشگی سطح آن می‌دانند. این تغییر شکل پیوسته‌ی زمین، پیامد برهم‌کنش دو دسته از فرایندهایی است که یکی باعث خراب‌شدن و دیگری سبب ساخته‌شدن سطح زمین می‌شود. فرایندهای تخریبی یا فرایندهای بیرونی، از جمله فعالیت‌های گوناگون آب، باد، یخ و نیروی گرانش، که انرژی خود را از خورشید می‌گیرند، پیوسته در حال خراب کردن بخش‌های بالا آمده از سطح زمین می‌شوند و مواد به دست آمده از فرسایش را در فرورفتگی‌های زمین ته‌نشین می‌کنند.


هدف نهایی این فرایندها، هموار و مسطح کردن سطح زمین است. اگر این فرایندهای بیرونی تنها فرایندهای فعال در سطح زمین بودند، در گذشته‌های بسیار دور، زمین به کره‌ای با سطحی هموار تبدیل می‌شد و آب همه‌ی سطح زمین را فرا می‌گرفت. اما فرایندهای سازنده یا فرایندهای درونی، از جمله فعالیت‌های آتش‌فشان‌ها و زمین‌لرزه، که انرژی خود را از گرمای درون زمین می‌گیرند، در سوی مخالف فرایندهای خراب‌کننده کار می‌کنند و سبب بالا آمدن و ساختن دوباره‌ی پوسته‌ی زمین می‌شوند. بنابراین، تا کشمکش خستگی‌ناپذیر بین فرایندهای خراب‌کننده و سازنده وجود دارد، کره‌ی زمین همچنان پویا خواهد بود.


پیامدهای ناشی از فرایندهای سازنده و خراب‌کننده، مانند خارج شدن مواد مذاب، تکان‌های شدید زمین، سیل، توفان، رعد و برق، رانش زمین، موج‌های سهمگین و پیش‌روی آب دریاها، از گذشته‌های دور باعث ترس آدمیان می‌شده است. اما توانایی ذهنی بسیار چشم‌گیر آدمی، شرایطی را به وجود آورده است که نه تنها دیگر توفان و آذرخش نمی‌توانند در دل او ترس به وجود آورند، بلکه او انرژی سرکش آتش‌فشان‌ها را به خدمت می‌گیرد، انرژی سیل و سرکشی رودها را مهار می‌کند، جلوی پیش‌روی آب دریاها را می‌گیرد و زمین‌ها پست کناره‌ی دریاها را برای بهره‌برداری آماده می‌کند.


گرچه آدمیان نتوانسته‌اند از تکان خوردن زمین جلوگیری کنند، اما با به کار گیری دانش و فن روز، ترس از زمین‌لرزه را کاسته‌اند و با پیشرفت‌های روز افزون، ترس از آن را، که ناشی از پیامدهای ناگوار آن است، به کم‌ترین اندازه‌ی خود می‌رسانند . برای مثال، زمین‌لرزه‌ی سال 1923 میلادی در ژاپن، جان 140 هزار نفر را گرفت، اما انسان‌ها آگاه آن دیار، با مدیریت کارآمد و نیز با ساختن‌های مناسب و آموزش مسوولان و مردم، توانسته‌اند رفته‌رفته از تعداد کشته‌شدگان و آسیب‌دیدگان ناشی از زمین‌لرزه‌های پس از آن، تا اندازه‌ی چشم‌گیری بکاهند. چنان‌که چند روز پیش از زمین‌لرزه‌ی بم، در استان کرمان، زلزله‌ای با انرژی بیش‌تر از آن زمین‌لرزه، تنها جان یک نفر را گرفت. بنابراین، رخ‌داد زمین‌لرزه، یک پدیده‌ی طبیعی است و این ما هستیم که از آن برای خود فاجعه می‌سازیم.


اکنون به این گفته خوب توجه کنید:


در سال‌های اخیر، کشتار زمین‌لرزه در ایران بیش از هر کشور دیگری در جهان بوده است. اگر دولت ایران، مانند دیگر دولت‌های جهان، کاری فوری برای مبارزه با پیامدهای زمین‌لرزه انجام ندهد، باید هم‌چنان در انتظار کشتار زمین‌لرزه در ایران بود.


آیا فکر می‌کنید این جمله‌ها را یکی از بازماندگان زمین‌لرزه‌ی بم یا یکی از مسوولان و یا شاید یکی از استادان دانشگاه پس از دیدن فاجعه‌ی بم به زبان آورده است. متاسفانه باید گفت خیر! چرا متاسفانه؟ این جمله‌ها در روزنامه‌ی اطلاعات، 13 شهریور سال 1341، پس از رخ‌دادن زمین‌لرزه‌ی بوئین زهرا، که باعث مرگ 12 هزار نفر از هم‌وطنان ما شد و خسارت سنگینی به روستاهای پیرامون وارد کرد، به چاپ رسیده است. مشابه این جمله‌ها را شاید بارها و بارها در زمین‌لرزه‌های کاخک، دشت بیاض، گناباد، فردوس، زرند، طبس، بندرعباس، سیه‌چشمه، قائن، خواف، سیرج، شهداد، ممسنی، گچساران، گلباف، رودبار، اردبیل، زنجان، قزوین، رزن و دیگر زمین‌لرزه‌هایی که در سال‌های اخیر رخ داده است، شنیده باشید.


به‌راستی چه باید کرد؟ برای کاستن از خسارت‌های مادی و معنوی و پیامدهای ناگوار زمین‌لرزه چه باید کرد؟ در پاسخ باید گفت، باید از دیگران آموخت. باید سازمانی برای مدیریت بحران به وجود آورد؛ قانون وضع کرد؛ بودجه اختصاص داد؛ دستورها را اجرا کرد، مسوولیت‌ها را تقسیم کرد؛ متعهد شد؛ جریمه و مجازات کرد؛ هشدار داد و آگاه کرد. باید:


1. از تجربه‌ها و دستاوردهای کشورهایی که توانسته‌اند از شدت پیامدهای ناگوار زمین‌لرزه بکاهند، بهره ‌بگیریم.


2. سازمان‌های دولتی و غیردولتی ویژه‌ی مدیریت روی‌دادهای ناگهانی و کمک‌رسانی به وجود آوریم و توان مدیریت بحران را پیوسته افزایش دهیم.


3. رشته‌های تخصصی لرزه‌شناسی و مهندسی زمین‌لرزه و به‌ویژه آموزش مدیریت بحران را در دانشگاه‌ها به وجود آوریم و گسترش بدهیم.


4. از مهندسان شهرساز بخواهیم از جای گسل‌های فعال کشور آگاه شوند و از ساختن سازه‌های مهم ملی ماند سد، تونل، پل، نیروگاه، مرکز آموزشی، خوابگاه و شهر و شهرک در نزدیکی آن‌ها پرهیز کنند.


5. توانایی مهندسان ناظر شهرداری‌ها را در نظارت بر ساختن بناها بر اساس قانون و رعایت شاخص‌های ایمنی افزایش دهیم.


6. راه‌ها نظارت همیشگی بر کیفیت مصالح ساختمانی را به تولید‌کنندگان یادآور شویم و بیاموزیم.


7. آگاهی سرمایه‌گذاران خصوصی و دولتی را در بخش مسکن و عمران افزایش دهیم که برای اجرا کردن سازه‌های مهم، از مشاوران زمین‌شناس بهره‌گیرند تا سرمایه‌ی خود و ملت را هدر ندهند.


8. به مسوولان وزارت مسکن و شهرسازی یادآوری کنیم که امکانان مالی و فنی روستاییان و بخش زیادی از شهرنشینان بسیار محدود است و آنان به تنهایی نمی‌توانند به بازسازی و مقاوم‌سازی مسکن خود بپردازند و به کمک نیاز دارند.


9. از نمایندگان مردم در مجلس خواست برای وضع قانون‌ و اختصاص دادن بودجه برای این کار مهم، پشتکار و سرعت هزینه کنند و برای آنان که قانون را برنمی‌تابند، جریمه و مجازات مناسب در نظر بگیرند.


10. به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یاداوری کرد، هزینه‌ی پیش‌گیری از زیان، از هزینه‌ی بازسازی بسیار کم‌تر است. البته، غم از دست دادن عزیزان هم وجود دارد که اهمیت اختصاص دادن بودجه به این کار را صدچندان می‌کند.


11. به کمیته‌ی کاهش بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه و ستادهای بحران یادآوری کرد که داشتن آمادگی و فراهم کردن امکانان نجات، از جمله جرثقیل، لودر، سگ، و دستگاه‌های زنده‌یاب، ژنراتور و بال‌گرد، از نیازهای رویارویی کارآمد با رویدادهایی این چنین است.


12. به مدیران بحران آموخت و یادآوری کرد که هماهنگی در کار کمک‌رسانی، در ساعت‌های آغازین روی‌داد، بسیار مهم و کارساز است و گرنه نوشدارو پس از مرگ سهراب می‌شود.


13. به شهرداران شهرها و منطقه ها آموخت و یادآوری کرد که زمین باز و مسطح در هر محله، نسبت به تراکم جمعیت، هنگام خطر می‌تواند بسیار چاره‌ساز باشد.


14. به سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌هایی ماند انرژی هسته‌ای و صنعت و معدن هشدار داد، آزاد شدن مواد رادیواکتیو و مواد شیمیایی و سمی و آتش‌زا، بلایی بالاتر از زمین‌لرزه در پی خواهد داشت. مرکزهای که با این مواد کار دارند، باید به بیرون از منطقه‌های مسکونی جابه‌جا شوند.


15. به نیروی انتظامی یادآوری کرد، نظم رفت و آمد و برقراری امنیت در منطقه‌های نزدیک فاجعه، کمک شایانی به امدادگران و آسیب‌دیدگان می‌کند.


16. به وزارت راه و ترابری یادآوری کرد، کیفیت و مقاومت راه‌ها، پل‌ها و برج‌های مراقبت پرواز، در کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان بسیار مهم است.


17. به مردم آموزش داد در برنامه‌های آموزش رویارویی با زمین‌لرزه شرکت کنند و از وظیفه‌ی خود پیش، هنگام و پس از زمین‌لرزه آگاه شوند و بر این آگاهی بیفزایند.


18. به مسوولان و رسانه‌های عمومی آموخت و یادآوری کرد که در زمان کنونی پیش‌بینی زمان، مکان و اندازه‌ی انرژی آزاد شده در زمین‌لرزه‌ی بعدی، حتی در کشورهای پیشرفته، امکان‌پذیر نیست. پس با بیان درصد خرابی‌ها و تعداد کشته‌شدگان زمین‌لرزه‌ی بعدی، که نشانه‌ی ناآگاهی یا کم‌آگاهی از پدیده‌ی زمین‌لرزه است، به روحیه‌ی مردم آسیب نرسانند.


19. به معلمان اخلاق هشدار داد، برای برنامه‌ریزی و اجرای آن‌چه گفته شد، انسان‌های متعهد نیاز داریم. پس در شیوه‌ی آموزش و برنامه‌های اخلاقی خود بازنگری داشته باشند.


20. آن‌چه گفته شد را پیوسته یادآوری کنیم و برای به انجام رسیدن آن‌ها برنامه‌ریزی داشته باشیم.

AWT IMAGE

& nbsp;

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 9298 بار   |   دفعات چاپ: 2661 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 440 بار   |   0 نظر
سال جهانی زمین
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 59 queries by YEKTAWEB 4331