Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
ایرانی کیست
ایران باستان
دوران اسلامی
ایران معاصر
دانش ایرانیان
نوآوری‌های ایرانی
نام آوران ایران
در پایگاه‌های دیگر
پیرامون شاهنامه
معرفی کتاب
یادگارهای باستانی
بازتاب تمدن ایرانی
ایران‌نامه
برترین‌های تالار ایران
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرا میان آتن و ایران جنگ درگرفت؟
:: آنچه ابن‌سینا از ایران باستان آموخت
:: نه شرقی نه غربی نه تازی
:: ابران را چرا باید دوست داشت
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
:: ترویج علم با دانش‌نامه‌های الکترونیکی
بازسازی تخت جمشید

AWT IMAGE

آشنایی با سیستان

AWT IMAGE

جاهای باستانی ایران

• تخت جمشید

• زیگورات چغازنبیل

• بیستون

• تخت سلیمان

• گنبد سلطانیه

• هفت تپه

• ارگ بم

• شهر آیاپیر

• شهر سوخته

موزه‌های ایران

موزه‌ی ملی ایران

موزه‌ی کاخ سعدآباد

موزه‌ی فرش ایران

موزه‌ی رضا عباسی

موزه‌ی شیشه سرامیک

موزه‌ی کاخ نیاوران

موزه‌ی کاخ گلستان

موزه‌ی آستان قدس

موزه‌ی قرآن

موزه‌ی هنرهای معاصر

سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید
:: آموزش اسرائیلی‌ها در قزوین ::
 | تاریخ ارسال: 1384/10/16 | 

میراث خبر:  اسرائیلی‌ها درسال 1357 در دشت قزوین روش آبیاری کوزه‌ای را دیدند و با استفاده از این روش، آبیاری قطره‌ای را ابداع کردند و توسعه دادند.
جواد صفی‌نژاد استاد مردم شناسی دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران در چهارمین جلسه‌ی نمایش فیلم مردم نگارانه، از سلسله جلسه‌های نمایش فیلم انجمن‌انسان شناسی ایران، که یکشنبه 11 دی در سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد، سخن گفت. در این جلسه فیلم مستند " آبیاری سنتی" به کارگردانی محمد رضا مقدسیان نمایش داده شد که چگونگی بهره‌گیری از قنات، شیوه‌ی لایروبی از قنات و به ویژه سازمان اجتماعی حاکم بر قنات را در منطقه‌ی خور و بیابانک مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.
این فیلم نشان می دهد شرایط اقلیمی حاکم بر ایران و محدودیت منابع آبی ایران به ویژه در کویر، ایرانیان را به سمت استفاده از شیوه های منحصر بفرد آبیاری –قنات - هدایت کرده است. بر اساس  آنچه در فیلم نشان داده شد و مورد تاکید قرار گرفت، کویرنشینان ایران با ابداع قنات راه زراعت و آبادی در کویر را یافته‌اند. مادر چاه قنات را در کوهپایه حفر می کنند و راه آب زیرزمینی قنات،ُ آب شیرین را بی آن‌که فرصتی برای حل نمک بیابد به حاشیه کویر می‌رساند. یعنی جایی که هزاران سال سیلاب‌های تند وسریع خاک کوه‌ها و کوهپایه‌ها را در آن رسوب داده است. این رسوبات صرف نظر از شوری برای کشاورزی مناسب است.
جواد صفی‌نژاد در باره‌ی برخی ویژگی‌های منحصر به فرد آبیاری سنتی ایران و پیشینه‌ی تاریخی و درخشان این نوع آبیاری در نقاط مختلف کشور به نکته‌های قابل توجهی اشاره کرد. «قناتی در جنوب میمه‌ی اصفهان وجود دارد که در داخل قنات در 16 متری عمق زمین سدی به ارتفاع 9 متر ساخته شده که آب زیر زمینی را ذخیره می‌کند.تمام مسیر قنات طبق مشاهده خود وی در سنگ تراشیده شده و در زیر زمین جاده به دو مسیر تقسیم می شود یک مسیر به پشت سد می رود و مسیر دیگر به قسمت جلوی سد هدایت می شود. به گفته وی باستان شناسان از بررسی نحوه سنگ چینی دیوارها، تشخیص داده اند که نحوه سنگ چینی متعلق به عصر هخامنشیان است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا در دوره کنونی که شیوه‌های نوین آبیاری وجود دارند، استفاده از قنات به عنوان یک شیوه آبیاری منطقی است یا خیر، پاسخ داد: ُهنگامی که باران می‌بارد آب باران به عمق می رود تا جایی که دیگر خاک اجازه‌ی نفوذ بیش‌تر نمی‌دهد می‌ماند و سفره زیرزمینی تشکیل می‌شود. هنر ایرانیان در این بوده که شیوه‌های منحصر بفرد و بدیعی را شناخته‌اند و مورد استفاده قرار داده اند تا بتوانند از این سفره‌های زیرزمینی بیش‌ترین استفاده را بکنند. در جاهایی که زمین شیب طبیعی داشت از این شیب استفاده می‌کردند و آب را به سطح زمین می آوردند. نکته اصلی اهمیت قنات در این جا نهفته است که در کویر گاه 5 سال یکبار هم باران نمی‌آید تا بشود با شیوه‌های جدید از آب‌ها و سفرهای زیرزمینی استفاده کرد. چون در چنین مناطقی سفره زیر وجود ندارد.
صفی‌نژاد آبیاری کوزه‌ای یکی دیگر از نوآوری‌های ایرانیان می‌داند. بر اساس این روش، که برای کشت صیفی‌جات مناسب است، کوزه‌ها را پر از آب می‌کردند و در یک ردیف قرار می‌دادند. سپس در نزدیکی کوزه‌ها دانه‌های صیفی‌جات را می‌کاشتند و کود کمی هم می‌ریختند و دانه‌ها از آب کوزه‌ها سیرآب می‌شدند و رشد می‌کردند. به گفته وی در سال‌های پیش از 1357،  اسرائیلی‌ها در دشت قزوین این روش را آموختند و با استفاده از این روش، آبیاری قطره‌ای را ابداع کردند و توسعه دادند.متن کامل این خبر را در پایگاه میراث خبر بخوانید

 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 7056 بار   |   دفعات چاپ: 2292 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 213 بار   |   0 نظر
تالار ایران
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 71 queries by YEKTAWEB 4331