Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
ایرانی کیست
ایران باستان
دوران اسلامی
ایران معاصر
دانش ایرانیان
نوآوری‌های ایرانی
نام آوران ایران
در پایگاه‌های دیگر
پیرامون شاهنامه
معرفی کتاب
یادگارهای باستانی
بازتاب تمدن ایرانی
ایران‌نامه
برترین‌های تالار ایران
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرا میان آتن و ایران جنگ درگرفت؟
:: آنچه ابن‌سینا از ایران باستان آموخت
:: نه شرقی نه غربی نه تازی
:: ابران را چرا باید دوست داشت
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
:: ترویج علم با دانش‌نامه‌های الکترونیکی
بازسازی تخت جمشید

AWT IMAGE

آشنایی با سیستان

AWT IMAGE

جاهای باستانی ایران

• تخت جمشید

• زیگورات چغازنبیل

• بیستون

• تخت سلیمان

• گنبد سلطانیه

• هفت تپه

• ارگ بم

• شهر آیاپیر

• شهر سوخته

موزه‌های ایران

موزه‌ی ملی ایران

موزه‌ی کاخ سعدآباد

موزه‌ی فرش ایران

موزه‌ی رضا عباسی

موزه‌ی شیشه سرامیک

موزه‌ی کاخ نیاوران

موزه‌ی کاخ گلستان

موزه‌ی آستان قدس

موزه‌ی قرآن

موزه‌ی هنرهای معاصر

سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید
:: آریایی‌ها از شمال نیامدند ::
 | تاریخ ارسال: 1384/9/26 | 

روزنامه ی شرق: تاریخ روز به روز پیش می رود و ثبت می شود و دانش و توانایی بشر نمی تواند حرکت تاریخی را برخلاف روال معمول کند و یا بر سرعت آن بیفزاید. اما در این میان نظریه ای منتشر می شود که تحولی عظیم در گذشته تاریخی یک قوم ایجاد می کند و می گوید نشانه هایی وجود دارد که قدمت حضور قوم آریایی به هزاره سوم پیش از میلاد بازمی گردد. نظریه رایج این زمان را هزاره دوم پیش از میلاد می داند ولی تحقیقات پانزده ساله دکتر جهانشاه درخشانی این باور رایج را نقض می کند.

 پانزده سال پژوهش برای اینکه باوری غلط از متون علمی و تاریخی زدوده و ثابت شود که آریایی ها اقوام سرزمین های شمالی و مهاجر به فلات ایران نبودند، بلکه خاستگاه این قوم و تمدن از ابتدا خاک همین سرزمین بوده است. دشواری گفت وگو گاهی اوقات به طرف گفت وگو بازنمی گردد که حاصل موضوع گفت وگوست. پژوهشگری بیش از یک دهه با تمرکز بر موضوعی خاص و بدیع در اثبات نظریه خود کوشیده و شما قرار است در زمانی کوتاه به کندوکاو در آن نظریه بپردازید. پایه و اساس اطلاعات شما هم متون و آرا و عقایدی است که رساله جدید آنها را رد کرده است، بنابراین از شما کار چندانی برنمی آید. پس بهتر آن است که راوی صادقی باشید.
دکتر جهانشاه درخشانی متولد ۱۳۲۳ خورشیدی در تهران، معماری و شهرسازی را تا مقطع فوق لیسانس در دانشگاه اشتوتگارت آلمان خوانده است. بیش از بیست سال است که به پژوهش های تاریخی و زبانشناسی در آلمان پرداخته و در این میان مدرک دکترای خود را در رشته تاریخ و با تمرکز بر تاریخ خاور باستان از دانشگاه دولتی ایروان گرفته. درخشانی کتاب ها و مقالاتی در رشته خاورشناسی و به ویژه تاریخ کهن ایرانیان نوشته و منتشر کرده که آخرین این پژوهش ها حدود پنج سال پیش به زبان آلمانی منتشر شد که بازگوکننده همین نظریه مهاجر نبودن اقوام آریایی به فلات ایران است.

درخشانی بر این باور است که دلایلی که برای این مهاجرت آریایی ها عنوان می شود پایه و اساس علمی ندارد. مثلاً عنوان می شود که در متن های آشوری نام قوم ماد و پارس اولین بار در قرن هشتم و نهم قبل از میلاد ذکر می شود، پس پنداشته می شود که این دو قوم باید کمی زودتر از آن به ایران مهاجرت کرده باشند. این نظریه در این کتاب رد می شود. شواهدی هست که حتی همین دو قوم ماد و پارس در دوران بسیار کهن، یعنی از هزاره سوم ق م در ایران حضور داشته اند. این ایده مهاجرت در آغاز و در حقیقت برگرفته از اندیشه فاشیسم اروپایی است که در اواخر قرن نوزدهم رواج پیدا کرده و مدعیست که خاستگاه آریایی ها شمال اروپا بوده است، یعنی نژادی سفید پوست، زردمو و بور که از آنجا به کشورهای شرقی مثل ایران و هندوستان مهاجرت کرده اند. ولی تا به حال هیچ مدرک منسجمی که نشان دهد آریاییان از اروپا به ایران آمده باشند عرضه نشده است و حتی خود اروپاییان هم دیگر به این مسئله اعتقاد ندارند و در منابع جدیدتر خاستگاه های دیگری نظیر آسیای میانه، جنوب روسیه و آسیای صغیر یا حتی بین النهرین برای آریایی ها در نظر گرفته می شود و فقط فلات ایران است که تا کنون در این مورد مطرح نبوده است.
در این مورد باید شواهد مختلفی بررسی شود. چون یک شاهد علمی مثل زبانشناسی یا باستان شناسی به تنهایی پاسخگو نیست. در این کتاب از روش خاصی برای انباشت شواهد بهره گرفته شده و از بخش های مختلف دانش به ویژه دانش دیرینه شناسی از جمله دانش هواشناسی، کان شناسی، اسطوره شناسی و البته زبانشناسی و متن شناسی استفاده شده است. مجموع این شواهد یک ایده و فکر را القا می کند که به هر حال این اقوام در پایان دوره یخبندان که حدود ۱۰ هزار سال قبل از میلاد بوده، در ایران می زیسته اند. با توجه به اینکه هر چه به گذشته برگردیم هوا سردتر بوده بنابراین، این خاستگاه می بایستی در جنوب ایران بوده باشد که هوا گرم تر بوده است و به تدریج با گرم تر شدن هوا این مردم به سوی شمال مهاجرت کرده و به مرکز فلات ایران رسیده اند و سپس به علت گرمای بسیار زیاد در میانه هزاره پنجم ق م به مناطق شمالی تا شمال اروپا مهاجرت کرده اند.

 شواهد علمی و تاریخی بسیاری وجود دارد که این اندیشه درست است. چرا که با تعقیب شواهد زبانشناسی و اسطوره شناسی مشخص می شود که کهن ترین ریشه های زبان آریایی که هنوز در زبان های ایرانی موجودند، در زبان های شمال اروپا یافت می شوند. اسطوره های ایرانی که شباهت بسیاری با اسطوره های هندی دارند، در بخش های آغازین بسیار نزدیک به اسطوره های اروپا هستند. از سویی تمامی اقوامی که به صورت پراکنده در جاهای دیگر حضور داشته اند تنها در ایران متمرکز بوده اند. به این ترتیب منابع کهن تایید می کنند که برای مردم آریایی خاستگاهی جز فلات ایران نمی توان متصور شد ولی در آغاز تمدن پراکندگی آریاییان به سمت شرق و غرب آغاز می شود. در فاصله کوتاهی این اقوام تا فلسطین، سوریه و بین النهرین پیش می روند. از طرف شرق هم تا فلات پامیر و حتی تا نزدیکی سرزمین کره پیش می روند. در دوران بعد در راستای غرب به شمال اروپا تا مرز فنلاند و از سوی دیگر تا شمال آفریقا پیش می روند.


گفت و گوی امیرحسین رسائل را با دکتر جهانشاه درخشانی در پایگاه اینترنتی روزنامه شرق بخوانید:

• آریایی ها از شمال نیامدند

• تمدنی که از نو باید شناخت

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 10331 بار   |   دفعات چاپ: 2996 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 200 بار   |   0 نظر
تالار ایران
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 71 queries by YEKTAWEB 4331