Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
سرمقاله
تازه‌ترین خبرها
در گذر زمان
مقاله‌های تخصصی
کاربر حرفه‌ای
آموزشگاه
روی شبکه
برترین‌های کافی‌نت
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: پایگاه اینترنتی مطالعات زبان‌های ایرانی
:: پایگاه ویژه‌ای برای معرفی استاد شادروان احمد تفضلی
:: زبان انگلیسی را از راه‌دور بیاموزید
:: سالنامه‌ی سنتی استاد مصباح‌زاده
اخبار فناوری اطلاعات
سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید

AWT IMAGE 

:: برترین پایگاه‌های علمی 2005 ::
 | تاریخ ارسال: 1384/7/12 | 

AWT IMAGE

مجله‌ی علمی ساینتیفیک امریکن، که یکی از معتبرترین و باسابقه‌ترین مجله‌های علمی جهان است، هر ساله 25 پایگاه‌های علمی برتر را معرفی و جایزه‌ای نیز به مدیران آن‌ها اهدا می‌کند. یک پایگاه اینترنتی که گفتمان مخالفان نظریه‌ی تکامل را نقد می‌کند، یک وبلاگ که چند عصب‌شناس برجسته آن را می‌نویسند و بخش ویژه‌ی پایگاه ناسا درباره‌ی سفر مجازی به منظومه‌ی شمسی، از جمله‌ی این پایگاه‌های برتر است.

1. اطلس کامل مغز

آیا تا به حال آرزو کرده‌اید که می‌توانستید به درون مغز فرد دیگری نفوذ کنید؟ دیگر منتظر برآورده شدن آرزویتان نباشید! با تلاش بخش تصویربرداری از مغز مدرسه‌ی پزشکی هاروارد، می‌توانید تصویرهای سی‌تی‌اسکن(MRI) بخش‌های مختلف مغز را ببینید. به علاوه، در این پایگاه تصویرهای جالبی از مغز در وضعیت‌هایی مانند سکته، تومور، بیماری‌های تخریب‌کننده‌ی بافت مغز و بیماری‌های عفونی و تاثیری را که طی زمان بر مغز می‌گذارند، مشاهده می‌کنید. گنجینه‌ای مفید برای پزشکان، دانشجویان پزشکی و همه‌ی مغزهای کنجکاو در سراسر جهان.

2. گذشته و آینده‌ی حیات

یک روزنامه‌نگار علمی به نام کارل زیمر با تکیه بر نظریه‌ی تکامل به گذشته و آینده‌ی حیات پرداخته است. او در وبلاگ خود، برعکس بسیاری از وبلاگ‌های دیگر که موضوع مقاله‌ها را به صورت گتره‌ای برمی‌گزینند و اغلب نوشته‌های آنان نگارش و ویرایش خوبی ندارند، زمان کافی خرج کرده و به موضوع‌های جالبی پرداخته است. برای مثال، چگونه ویروس‌ها ژن‌های لازم را برای بقای ما فراهم می‌کنند و چگونه گل‌ها و حشره‌ها‌ی گرده‌افشان همگام با هم تکامل پیدا کرده‌اند. نویسنده‌ی این وبلاگ علمی تلاش کرده است با پرهیز از بیان دشوار و با بهره‌گیری از آمیزه‌ای از شوخی، به فکر واداشتن و نظریه‌پردازی در موضوع‌ بزرگی مانند خاستگاه گونه‌ها، با هر نوشته‌اش خواننده‌‌ها را در افسون وبلاگ خود گرفتار کند.

3. همه چیز درباره‌ی النینو

در این پایگاه با پدیده‌ی ال‌نینو ،که با تغییر دمای اقیانوس آرام همراه است، آشنا می‌شوید. فیلمی درباره‌ی نوسان دما در جریان پدیده‌ی ال‌نینومی‌ببینید و می‌آموزید که که چگونه در طرح اتمسفر اقیانوس در سرزمین‌های حاره‌ای(TAO) یک ال‌نینو را شناسایی می‌کنند. هم‌چنین از پیامدهای این تغییرها بر نظام اقیانوسی، از خشکی غرب اقیانوس آرام تا افزایش بارش و سیلاب در جنوب امریکا و پرو، آگاه می‌شوید. تازه‌ترین خبرها و د اده‌های این پدیده نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد.

4. سلول‌های زنده

در این پایگاه بانک جالبی از فیلم و تصویرهای رایانه‌ای از سلول‌های زنده و جانداران عرضه شده است و می‌توانید فیلمی از متلاشی شدن باکتری E. coli در اثر عفونت به ویروس باکتری‌خوار T4 را ببینید و فرایند تقسیم سلولی را گاه به گام با توضیح‌های کافی پی‌گیری کنید. می‌توانید سلول‌های سرطانی را در محیط کشت سلولی مشاهده کنید که چگونه پیوسته تقسیم می‌شوند. با تصویرها و فیلم‌های جذاب با راه‌های مقابله‌ی دستگاه ایمنی به میکروب‌ها نیز آشنا می‌شوید. به علاوه، راه‌کارهایی برای کار بهتر با میکروسکوپ و گرفتن عکس‌های میکروسکوپی شفاف‌تر نیز به شما پیشنهاد می‌شود.

5. کاوش در منظومه‌ی شمسی

پس از برقراری ارتباط با بخش منظومه‌ی شمسی پایگاه سازمان هوا و فضای آمریکا (NASA) ، سیاره‌ها، ستاره‌ها و دیگر اجرام آسمانی، حتی ساخته‌های دست بشر، روی صفحه‌ی نمایشگر رایانه‌ی شما، قرار می‌گیرند. با مقاله‌ای درباره‌ی هر سیاره آغاز کنید و از تصویرهای زیبایی که از فضا گرفته شده است، لذت ببرید. سپس با مشاهده‌ی فیلم‌های ویدیویی، تصویرهایی که با فناوری‌های پیشرفته به دست آمده‌اند و پوسترهایی جذاب، به ژرفای منظومه‌ی شمسی سفر کنید. فراموش نکنید فرزندان خود را به بخش ویژه‌ی کودکان راهنمایی کنید تا از فیلم‌های جالب آن لذت ببرند.

6. تالار نوآوران

این پایگاه را یکی از بنیادهایی راه‌اندازی کرده است که هر ساله به نوآوران ایالات متحده‌ی امریکا در عرصه‌ی فناوری جایزه می‌دهد. در این‌جا با استفاده از زندگی‌نامه، عکس و شرح این که هر نوآوری چه اثری بر جامعه داشته است، با بزرگ‌ترین نوآوران امریکا و دستاوردهای آنان آشنا می‌شوید. این بنیاد اردوهای تابستانی برای پرورش نوآوران کوچک نیز برگزار می‌کند که برنامه‌های آن در این پایگاه معرفی شده است و می‌تواند الگوی خوبی برای برگزاری چنین اردوهایی در کشورمان نیز باشد.

7. نسبیت در پنج دقیقه

اینشتین سال‌های زیادی از عمر خود را برای درک نسبیت تلاش کرد. اما اکنون با تلاش گروهی از فیزیک‌‌ دوستان دانشگاه نیوساوت‌ولز، می‌توانید این کار را در پنج دقیقه انجام دهید. این پایگاه به پنج بخش تقسیم شده است: گالیله، ماکسول، اینشتین، انبساط زمان و E=mc2 . در هر بخش یک فیلم 5 دقیقه‌ای عرضه شده است که شما را به یکی از پیچیده‌ترین مفهوم‌های فیزیک آشنا می‌کنند. همچنین برای به دست آوردن درک عمیق‌تر از این مفهوم، می‌توانید به مقاله‌های پیشنهادی پایگاه مراجعه کنید.

8. پاندا و تکامل

هر آن‌چه که در رسانه‌ها آمده و به تکامل مرتبط می‌شود، در این پایگاه گردآوری و تحلیل شده است. مدیر این وبلاگ تلاش کرده همه‌ی نظرهای موافقان و مخالفان این نظریه را گردآوری کند و از این راه فضایی برای گفت و گو بین این دو گروه فراهم آورده است. زیست‌شناسان، ژنتیک‌دانان، دانشجویان و شهروندان نگران همه در این گفتمان الکترونیک شرکت کرده‌اند. پیوند به مجموعه‌ای از پایگاه‌های شبه‌علم(Pseudo-Science) از بخش‌های مفید این پایگاه است.

9. واقعیت آب و هوا

این پایگاه درازه‌ای است برای گفتمان پیرامون آب و هوا و موضوع‌های نگران‌کننده‌ای مانند پیامدهای گازهای گلخانه‌ای، آلودگی هوا، بلاهای طبیعی و موضوع‌هایی از این دست. هدف مدیر این وبلاگ این است که این موضوع‌های مهم با دید علمی و به دور از سیاست‌بازی برای همگان کالبدشکافی بشوند. به علاوه، تازه‌ترین خبرها نیز در اختیار کاربران قرار گیرد. از ویژگی‌های این پایگاه این است که همزمان با پدیده‌های مهم آب و هوایی و زمین‌شناختی، جایگاهی برای گفت و گوهای الکترونیک کارشناسان آب وهوا، زمین‌شناسان و اقیانوس‌شناسان می‌شود.

10. خرده‌های ذهن

این پایگاه جایگاهی برای شناخت بهتر مغزمان است و به موضوع‌هایی مانند استدلال کردن، توجه، حافظه، زبان و دیگر موضوع‌هایی که در عصب‌شناسی و روان‌شناسی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌اند، می پردازد و تازه‌ترین خبرها را در این زمینه در اختیار کاربران قرار می‌دهد. نام این وبلاگ از نام کتابی به همین نام گرفته شده که نویسنده وبلاگ منتشر کرده است. این شیوه‌ی وبلاگ مرتبط با کتاب، که به تازگی بسیار رواج یافته است، به روزآمد بودن خوانندگان کتاب کمک زیادی می‌کند.

11. برداشت‌های نادرست درباره‌ی عنکبوت‌ها

در این پایگاه تلاش شده با اطلاع رسانی علمی درباره‌ی عنکبوت‌ها برخی از برداشت‌های نادرست درباره‌ی عنکبوت‌ها را اصلاح کند و تا اندازه‌ای به درمان ترس نابجای برخی از افراد از عنکبوت‌ها بپردازد. این پایگاه را یک عنکبوت‌شناس آمریکایی راه‌اندازی کرده است و اطلاعات کاملی را درباره‌ی انواع عنکبوت‌ها به خصوص عنکبوت‌های خانگی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به نظر نویسنده‌ی این پایگاه هر آن‌چه که مردم عادی درباره‌ی عنکبوت‌ها می‌دانند، نادرست است!

12. بیماری‌های عفونی

این پایگاه را مرکز پژوهش و سیاست‌گذاری بیماری‌های عفونی(در دانشگاه مینسوتای امریکا) راه‌اندازی کرده است تا دانش لازم در این زمینه را در اختیار همگان قرار دهد. در این پایگاه خبرهای همه‌گیری بیماری‌ها دقیقه به دقیقه در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. به علاوه، گنجینه‌ای از پیوندهای مفید به مقاله‌های آموزشی و پژوهشی در مجله‌های مختلف و نیز سازمان‌های مربوط فراهم کرده است. به علاوه، اگر بخواهید می‌توانید تازه‌ترین خبرها را از راه میل خود دریافت کنید.

13. فصل مشترک

در عصر پژوهش‌های بحث انگیز سلول‌های پایه‌ای، دورانی که سناتورها از گنجاندن نظریه‌ی " طراحی هوشمند" در برنامه‌های آموزشی سخن می‌گویند و کاغذبازها بر سر نبود نیاز به پشتیبانی از گونه‌های در حال نابودی بحث می‌کنند، بهتر است به وبلاگ کریس مونی سر بزنید که در فصل مشترک سیاست و علوم سخن می‌گوید. او نویسنده‌ی کتابی به عنوان  The Republican War on Science است که آغازی برای راه‌اندازی چنین وبلاگی شد.

14. دوران دوونین

هر آن‌چه درباره‌ی دوره‌ی دوونین(عصر ماهی‌ها) می‌خواهید بدانید، در این پایگاه عرضه شده است. این پایگاه، که در واقع یک روزنامه‌ی دیرین‌شناسی است، چگونگی به وجود آمدن جاندران چهارپا از ماهی را دنبال می‌کند و تازه‌ترین کشف‌های دانشمندان در این‌باره را به اطلاع شما می‌رساند. این پایگاه از سال 1997 راه‌اندازی شده و اکنون ویرایش سوم آن روی شبکه عرضه شده است.

15. طبیعت‌شناسی الکترونیک

در این پایگاه به موضوع‌های گوناگونی مانند زندگی موش‌های خانگی و موریانه‌ها و تغییر رنگ برگ‌ها در پاییز پرداخته شده است. در هر بخش از این پایگاه، که به طور هفتگی به روز می‌شود، مقاله‌هایی درباره پستانداران، حشره‌ها و بوم‌شناسی به دو صورت کوتاه و بلند در دسترس شما قرار می‌گیرد و با پایگاه‌های مرتبط با هر موضوع‌ نیز پیوند می‌شوید. در بخش " از طبیعت‌شناس بپرس" می‌توانید پرسش‌های خود را درباره طبیعت با کارشناسان درمیان بگذارید و پاسخ آن‌ها را دریافت کنید.

16. پایگاهی برای طوفان‌

یکی از پیامدهای طوفان کاترینا، راه‌اندازی این پایگاه زیبا و مفید از سوی سازمان هوا و فضای امریکا( NASA ) است. این پایگاه هم برای کارشناسان هواشناسی، هم برای دانش‌آموزان و معلمان وهم برای همگان مفید است. مقاله‌های آموزشی درباره‌ی ارتباط دمای اقیانوس و شدت طوفان و گنجینه‌ای از عکس‌های ماهواره‌ای از طوفان‌های سال 2005 و تخریبی که به همراه داشته‌اند و تازه‌ترین خبرهای طوفانی، از جمله‌ی اطلاعاتی هستند که در این پایگاه عرضه شده است.

17. فضای شگفت‌انگیز

به فضای شگفت‌انگیز خوش‌ آمدید، جایی که دانش‌آموزان از همه گروه‌های سنی می‌توانند درباره‌ی موضوع‌های مورد علاقه‌ی خود درباره‌ی فضا بیاموزند؛ درباره‌ی شیوه‌ی کار تلسوکپ‌ها و تغییر آن‌ها طی زمان؛ درباره‌ی کهکشان‌ها و ستاره‌های دنباله‌دار؛ درباره‌ی سیاهچاله‌ها و موضوع‌های دیگر. یادگیری اخترشناسی به شیوه‌ای گیرا و با کمک بازی و سرگرمی از ویژگی‌های این پایگاه است. به علاوه، آموزشگران نیز صفحه‌های ویژه‌ی خود را دارند و فعالیت‌هایی که به آموزش بهتر اخترشناسی کمک می‌کنند، به آنان معرفی می‌شود.

18. صدا شناسی موسیقی

گوش فرادهید! این پایگاه هم برای دانشمندان و هم برای موسیقی‌دان‌ها سخن دارد. این پایگاه به پرسش‌های گوناگونی درباره‌ی صدای موسیقی پاسخ می دهد، از پرسش‌های پایه‌ای مانند دسیبل چیست؟ تا دیدگریدو، ساز بومیان استرالیا. هر سازی را که به آن علاقه‌ دارید انتخاب کنید تا با ساختمان آن و شیوه‌ی کار آن آشنا شوید و نکته‌هایی درباره‌ی فیزیک صدای آن ساز بیاموزید. به علاوه، از دستاوردهای دانشمندان در پیوند حلزون گوش آگاه می‌شوید.

19. رمزگشایی رمز ژنتیک

واتسون و کریک ساختار مارپیچ دوتایی DNA را در سال 1953 شناسایی کردند، اما این پرسش که چگونه اطلاعات DNA به صورت پروتیین‌ها ترجمه می‌شود، سال‌ها بعد با تلاش مارشال نیرنبرگ، از پژوهشگران سازمان ملی سلامت امریکا( NIH ) پاسخ داده شد. نیرنبرک نخستین پژوهشگر سازمان ملی سلامت بود که به خاطر رمز گشایی از ماده‌ی ژنتیک جایزه‌ی نوبل دریافت کرد. در این پایگاه به زندگی‌ و فعالیت‌های علمی مارشال نیرنبرگ، شیوه‌ی پژوهشی او، ابزارهایی که به کار گرفت و کسانی که با او همکاری داشته‌اند، پرداخته شده است.

20. گیاهشناسی

تا کنون بیش از 400 هزار گونه‌ی گیاهی شناخته شده است که ما و همه‌ی جانداران دیگر به آن‌ها نیازمندیم و بدون آن‌ها زنگی ممکن نیست. در این پایگاه با جامعه‌ی گوناگون و پر شمار گیاهان، با گیاهانی که میلیون‌ها سال پیش روی زمین می‌زیستند و گیاهانی که در معرض انقراض هستند، شاخه‌هایی گوناگون دانش گیاهشناسی، کاربردهای گیاهان و روش‌های کاشت و داشت آن‌ها آشنا می‌شوید. به علاوه، معلمان و کودکان نیز بخش‌های ویژه‌ی خود را دارند و با پایگاه‌های گیاهشناسی دیگر نیز مرتبط می‌شوید.

21. دانش کنگ‌فو

این پایگاه نتیجه‌ی همکاری یک کونگ‌فو کار دارنده‌ی کمربند مشکی با یک فیزیکدان ‌جوان است. خانم میشل دانشجوی دکترای فیزیک اتمسفری است و بر این باور است که مطالعه‌ی هنرهای رزمی مطالعه‌ی فیزیک است. از این رو، در این جا همگام با آشنایی با این ورزش باستانی با قانون‌های نیوتون، قانون بقای انرژی و فیزیک شکستن تخته با دست آشنا می‌شوید. این پایگاه طراحی زیبایی دارد و شاید بار دیگر یک فیلم رزمی به این زیبایی نبینید!

22. تاریخ پرواز

شاید عبارت " تاریخ پرواز" شما را به یاد پرواز برادران رایت می‌اندازد، اما در این پایگاه به تاریخ هوانوردی از آن زمان تا کنون پرداخته شده است. گنجینه‌ای از تصویر هواپیماهای قدیمی، بانک مشخصه‌های هواپیماهای مختلف و بخش داستان‌های پرواز، سه بخش اصلی این پایگاه را تشکیل می‌دهند. در بخش داستان‌های پرواز با پیشگامان هوانوردی، از جمله نخستین خلبان‌هایی که به صحنه‌ی نبرد روی آوردند، مهم‌ترین ماموریت‌های هوایی، شکل گیری نیروی هوایی کشورهای مختلف و نخستین خلبان‌های زن آشنا می‌شوید.

23. علوم ورزش

در این پایگاه در قالب چند بخش مجزا تلاش شده  پشت صحنه‌ی علمی هر ورزش مورد علاقه‌شما توضیح داده شود. در زمین بازی مجازی می توانید به توپ بیسبال ضربه بزنید. فیلمی از اسکیت بازان حرفه‌ای می‌بینید و کارشناسان فیزیک اساس حرکت‌های ماهرانه‌ی آنان را برای شما توضیح می‌دهند و درمی‌یابید که چگونه اصل‌هایی مانند اندازه‌حرکت، گرانش و نیروی گریز از مرکز بر آن‌ها حاکم هستند.

24. همه چیز درباره‌ی پرندگان

در این پایگاه، که بسیار زیبا طراحی شده است، با انواع پرندگان، روش شناسایی آن‌ها، تلاش‌هایی که برای حفاظت از آن‌ها انجام می‌شود و راهکارهایی برای کشاندن پرندگان به حیاط خانه‌ی خود، آشنا می‌شوید. همچنین، اگر به مطالعه درباره‌ی پرندگان علاقه‌مند باشید، آموزش‌ها و آگاهی‌ها لازم در اختیار شما قرار می‌گیرد. تصویرهای زیبا از پرندگان جلوه‌ی ویژه‌ای به این پایگاه بخشیده است.

AWT IMAGE

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 7224 بار   |   دفعات چاپ: 2678 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 131 بار   |   0 نظر
کافی نت جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 63 queries by YEKTAWEB 4299