Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
ایرانی کیست
ایران باستان
دوران اسلامی
ایران معاصر
دانش ایرانیان
نوآوری‌های ایرانی
نام آوران ایران
در پایگاه‌های دیگر
پیرامون شاهنامه
معرفی کتاب
یادگارهای باستانی
بازتاب تمدن ایرانی
ایران‌نامه
برترین‌های تالار ایران
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرا میان آتن و ایران جنگ درگرفت؟
:: آنچه ابن‌سینا از ایران باستان آموخت
:: نه شرقی نه غربی نه تازی
:: ابران را چرا باید دوست داشت
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
:: ترویج علم با دانش‌نامه‌های الکترونیکی
بازسازی تخت جمشید

AWT IMAGE

آشنایی با سیستان

AWT IMAGE

جاهای باستانی ایران

• تخت جمشید

• زیگورات چغازنبیل

• بیستون

• تخت سلیمان

• گنبد سلطانیه

• هفت تپه

• ارگ بم

• شهر آیاپیر

• شهر سوخته

موزه‌های ایران

موزه‌ی ملی ایران

موزه‌ی کاخ سعدآباد

موزه‌ی فرش ایران

موزه‌ی رضا عباسی

موزه‌ی شیشه سرامیک

موزه‌ی کاخ نیاوران

موزه‌ی کاخ گلستان

موزه‌ی آستان قدس

موزه‌ی قرآن

موزه‌ی هنرهای معاصر

سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید
:: آمریکا و مسلح کردن رژیم صدام حسین ::
 | تاریخ ارسال: 1384/7/2 | نویسنده: آقاي سیروس غفاریان | 

مسلح کردن رژیم صدام

کشورهای زیادی در مسلح کردن رژیم صدام به سلاح‌های مرگبار شرکت داشتند. شوروی سابق انواع هواپیماهای جنگی سوخو، میگ و توپولوف، تانک تی72، انواع توپ و کاتیوشا و موشک‌های دورپرواز را در اختیار ارتش صدام قرار داد؛ دولت فرانسه انواع هواپیمای میراژ و سوپراتاندارد را به صدام فروخت و در ساختن مرکز تولید سلاح‌ هسته‌ای در نزدیکی بغداد به رژیم صدام کمک کرد؛ آلمان و انگلیس نیز مرکز تولید گازهای جنگی و موشک‌های دورپرواز را در نزدیکی سامراء و سلمان پاک ایجاد کردند.

اما در این میان، دولت آمریکا سهم زیادی در مسلح کردن رژیم صدام و پشتیبانی سیاسی، اقتصادی و نظامی از آن رژیم داشت. در این‌جا برخی از کمک‌های دولت آمریکا، که از سوی رسانه‌های غربی فاش شده ، فهرست شده ‌است. بدون شک سهم دولت آمریکا در مسلح کردن رژیم صدام بیش از این‌ بوده است.

1980 ( سپتامبر): یورش ارتش صدام به ایران از راه زمین، هوا و دریا آغاز شد.

1982 (فوریه): با این که کنگره‌ی امریکا ، دولت صدام حسین را ازکشورهای تروریست منظور کرده بود، دولت ریگان آن دولت را از فهرست تروریست ‌ها بیرون آورد تا بتواند به صدام کمک نظامی کند .

1982(دسامبر): ناو هواپیمابر آ مریکا یی، 60 فروند هلی‌کوپتر را به مقصد عراق حمل کرد . به علاوه از این تاریخ تا پایان جنگ تحمیلی اداره ‌ی اطلاعات ارتش امریکا اطلاعات مربوط به آرایش نیروهای ایران در مرز و نقطه‌‌های آسیب‌پذیر ارتش ایران در طول مرزها را در اختیار اداره ‌ی اطلاعات ارتش عراق می‌ گذاشت .

1983(اکتبر): دولت ریگان به کشورهای اردن، عربستان سعودی، کویت و مصر توصیه کرد که مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را برای جابه‌جایی کمک‌های نظامی آ مریکا به عراق باز نگهدارند. دولت امریکا از 1983 تا پایان دوره ‌ی جنگ هشت ساله با ایران، توانست از راه این کشورها انواع سلاح‌های شیمیایی و میکروبی، انواع موشک و ابزارهایی که در پروژه‌های اتمی به کار می‌روند و نیز انواع رایانه و دستگاه‌هایی را که در صنعت‌ نظامی کاربرد دارند ، وارد عراق کند .

1983 (نوامبر): براساس سفارش دولت امریکا، شعبه‌ی بانک ناسیونال ایتالیا در ایالت آتلانتا، 5 میلیارد دلار در اختیار عراق گذاشت تا آن دولت بتواند، انواع ابزارهای نظامی را از ایالات متحده امریکا خریداری کند.

1983 (نوامبر): سیاست اداره ‌ی امنیت ملی امریکا بر آن قرار گرفت تا هر آن چه لازم باشد برای جلوگیری از شکست عراق در برابر ایران، انجام دهد.

1983 (نوامبر): جورج شولتر، مشاور ریگان و وزیر خارجه ‌ی ایالات متحده یک گزارش امنیتی را دریافت کرد که نشان می‌داد واحدهای ارتش صدام همه روزه علیه ایرانیان اسلحه شیمیایی به کار می‌برن د.

1983 (20 دسامبر): دونالد رامسفلد نماینده ‌ی ویژه ‌ی ریگان که بعدها وزیر دفاع گردید در بغداد طی دیدار با صدام حسین به او اطمینان داد که امریکا سیاست دوستی با عراق را در پیش گرفته و از هر نوع حمایت از آن کشور دریغ نخواهد کرد .

AWT IMAGE

1984 (14 ژانویه): منابع دولتی امریکا تأ ی ید کردند که دولت آمریکا ابزارهایی با کاربرد دو منظوره در زمینه‌های غیرنظامی و نظامی ، برای عراق فرستاده است که در میان آن از وسا ی ل نقلیه ‌ی سنگین، آمبولانس‌های زره‌دار و ابزارهایی که می‌توانند در صنع ت نظامی به کار روند نام برده شد .

1984(ژوئیه): سازمان اطلاعات مرکزی آ مریکا( سیا) اطلاعات لازم را جهت چگونگی به کار گرفتن گاز خردل علیه ایرانیان ، در اختیار ارتش صدام گذاشت .

1986(مارس): ایالات متحده ‌ی امریکا و بریتانیا مانع بحث‌هایی که در شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون به کارگیری سلاح شیمیایی توسط عراق انجام می‌گ رفت، شدند و در 21 مارس همان سال نماینده ‌ی امریکا در شورای امنیت محکومیت عراق را در مورد به کار گیری سلاح شیمیایی برضد ایران ، وتو کرد .

1986(مه): اداره ‌ی صدور جواز صادرات امریکا اجازه داد تا هفتاد بسته از مواد بیولوژی نظامی (میکروبی) به عراق صادر شود. تا سال 1989 ، 21 محموله از گازهای مرگ‌آور که مهم‌ترین آن‌ها میکروب سیاه‌زخم بود، به رژیم صدام تحویل داده شد . در همین زمان به وسیله‌ی کشتی بسته‌های گازهای کشنده بسیار قوی به مقصد عراق حمل شد .

1987 نیروی هوایی عراق برای نخستین بار سلاح‌های شیمیایی را در بخش‌های کردنشین شمال عراق ، که علیه صدام حسین قیام کرده بودند ، به کار برد. در فوریه 1988 نیز به دستور صدام حسین یک رشته عملیات هوا ی ی علیه کردهای شورشی شمال عراق انجام شد که طی آن مردم کرد تحت سنگین‌ترین بمباران‌های شیمیایی قرار گرفتند .

1988 (آوریل): دولت امریکا مقدار زیادی بسته‌های دربردارنده‌ی گاز خردل به عراق صادر کرد .

1988 (اوت): طی چهار مرحله جنگ با ایران، ارتش صدام گازهای اعصاب و تاول‌زا را که در نتیجه 65000 نفر از سربازان ایران کشته شدند. این عمل تجاوزکارانه و غیرانسانی عراق برخلاف قرارداد ژنو بود که در 1035 دولت عراق آن را امضاء کرده بود.

1988 (اوت): پنج روز پس از اجرای آتش‌بس بین عراق و ایران، هواپیماها و هلی‌کوپترهای ارتش عراق در شمال این کشور و در منطقه‌ی کردنشین دست به یک سلسله عملیات شیمیایی برضد کردهای آن منطقه زدند .

1988(سپتامبر): امریکا ی ی‌ها مقدار زیادی گازهای کشنده و میکروبی مانند گاز خردل و میکروب سیاه‌زخم به عراق صادر کردند. در همین زمان " ریچارد مورفی " معاون وزارت خارجه امریکا اظهار داشت رابطه ‌ی امریکا و عراق بسیار مهم است و در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی استمرار خواهد داشت .

1988 (دسامبر): دولت امریکا، مواد حشره‌کش زیادی که می‌توانند در ساختن اسلحه شیمیایی به کار گرفته شوند به ارزش 5/1 میلیون دلار به عراق فروخت .

1990 (25 ژوئیه): سفیر امریکا در بغداد طی ملاقات با صدام به او اطمینان داد که جورج بوش (پدر) خواهان روابط دوستی عمیق‌تر با عراق است. بسیاری از ناظران سیاسی بر این باورند که آن دیدار، صدام را گول زد و به اطمینان پشتیبانی امریکا به کویت حمله کرد و آغازگر جنگ خلیج‌فارس شد .

1991(ژوئیه): هنگامی که کویت به کمک امریکا و متحدانش از چنگال ارتش صدام آزاد گردید، روزنامه‌ی ف ا ین شال تایمز چاپ لندن فاش کرد که شرکت فلوریدا کمیکا ل در مدت 8 سال جنگ عراق علیه ایران گاز سیانور به عراق فروخته است .

1992 ( ژوئن) : تد کوپل مفسر برنامه‌ی تلویزیونی شبانه شبکه‌ی ای.بی.سی، گزارش داد که دولت‌های امریکا از 1980 به بعد ، به ویژه در زمان جورج بوش پدر، با حمایت نظامی از عراق و دادن اطلاعات نظامی و کمک‌های اقتصادی و اعتباری از صدام حسین، یک نیروی متجاوز در سطح وسیع س اخته ا ند.

1992 (ژوئیه): دستگاه حاکمیت جورج بوش (پدر) اعلام کرد که کمک نظامی و سیاسی به عراق از روی تعمد نبوده بلکه مصلحت ایالات متحده در اتخاذ چنین سیاستی بوده است .

1994(فوریه): یکی از سناتورهای ایالت میشیگان فاش ساخت که امکان دارد مواد میکروبی و شیمیایی دو منظوره ، که پیش‌تر به رژیم صدام واگذار شده بود، علیه سربازان امریکا ی ی در جنگ خلیج‌فارس به کار رفته باشد . شاید این مواد یکی از علت ‌های بروز بیماری مرموزی به نام " سندرم خلیج‌فارس" در بین سربازان امریکا ی ی باشد.

2002(اوت): کلنل والتر لانگ افسر ، پیشین اطلاعات ارتش امریکا ، در مصاحبه با نیویورک تایمز اظهار داشت که گازهای جنگی که ما به عراق دادیم برای آن بود که ناامیدی را در سربازان ارتش صدام از بین ببریم و به آن‌ها اطمینان دهیم که پیروز خواهند شد.

منبع:

1. Arming Iraq: A Chronology of U.S. Involvement By: John King, March 2003

2. Chemical Warfare In The Iran-Iraq War 1980-1988 Authors: Julian Perry Robinson and Jozef Goldblat, May 1984

3. سوداگری مرگ ( ناگفته‌های جنگ ایران و عراق) ، نوشته‌ی کنت تیمرمن؛ ترجمه‌ی احمد زرین. مؤسسه‌ی خدمات فرهنگی رسا : تهران 1373

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
درباره نویسنده:

آقاي سیروس غفاریان، متولد 1322 قمصر کاشان، نویسنده و پژوهشگر  تاریخ است. تا کنون بیش از هزار مقاله از ایشان در نشریه های مختلف به چاپ رسیده است و 5 اثر تالیفی دارند. ایشان سال های زیادی عضو گروه درسی تاریخ سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی بوده اند. با آقاي غفاريان بيش‌تر آشنا شويد ...

دفعات مشاهده: 18715 بار   |   دفعات چاپ: 5825 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 300 بار   |   0 نظر
تالار ایران
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 73 queries by YEKTAWEB 4331