Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
اخترشناسی
فیزیک
زندگی انیشتین
فیزیکدان‌های مسلمان
فیزیک و زندگی
اخترشناسی
تاریخ فیزیک
تازه‌های فیزیک
دانش‌نامه‌ی فیزیک
آموزش فیزیک
معلمان برتر
فیزیک در شبکه
خبرها و نظرها
معرفی کتاب
برترین‌های این بخش
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: طرح سراسری دانش‌آموز پژوهنده برگزار می‌شود
:: خورشید کوچکتر است
:: نخستین آزمایش‌های فیزیک در تاریخ معاصر ایران
:: آسایشگاهی برای ستارگان پیر
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
:: ترویج علم با دانش‌نامه‌های الکترونیکی
بازی های آموزشی

AWT IMAGE

به سوی اینشتین شدن

AWT IMAGE

سالارکتاب
سالارکتاب
مکانیک در تمدن اسلامی

AWT IMAGE

:: زنده‌ یاد هوشنگ شریف زاده ::
 | تاریخ ارسال: 1348/10/11 | نویسنده: آقاي اسفندیار معتمدی | 

AWT IMAGE

هوشنگ شریف زاده ( 1369 - 1317 ) معلم ، مترجم ، مؤلف و یکی از ترویج‌دهندگان سخت کوش علم در ایران بود . پدرش روحانی و مدرس علوم دینی در مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها و از مردم گلپایگان بود . شریف زاده در مشهد به دنیا آمد. تحصیلات خود را در مکتب آغاز کرد و دبستان و دبیرستان را در شهرهای گلپایگان، قم، تویسرکان، چالوس و تهران گذراند. در سال 1335 از مدرسه دارالفنون دیپلم ریاضی گرفت. در سال 1338 از دانشسرای عالی تهران دانشنامه‌ی لیسانس در رشته‌ی دبیری فیزیک را دریافت کرد. در سال‌های 1354 و 1355 دوره‌ی آموزشی و نیز روش آموزشی و ارزیابی طرح نافیلد را در دانشگاه چلسی انگلیس گذراند .

شریف زاده از سال 1338 تا سال 1344 در دبیرستان‌های نیریز فارس به تدریس فیزیک پرداخت و با نقدی که بر کتاب‌های درسی نوشت توانست توانایی خود را در نوشتن و تجزیه و تحلیل برنامه‌های آموزشی نشان دهد. همین کار سبب شد که مسؤولان متوجه ارزش کار وی شوند و شریف زاده را به تهران منتقل کنند و در سازمان کتاب های درسی ایران به کار گمارند. او در این سازمان کارشناس مسؤول تهیه و تألیف کتاب‌های درسی فیزیک شد و تا سال 361 ، که بازنشسته شد، در برنامه ریزی و تألیف کتاب های علوم تجربی و فیزیک و آموزش به معلمان شرکت فعال داشت .

شادروان هوشنگ شریف زاده،که در یک خانواده اهل علم و تقوی به دنیا آمده بود، نسبت به عموم مردم به ویژه دانش آموزان، احساس مسؤولیت می‌کرد . او بر این باور بود که از راه آموزش علوم می توان دانش آموزان را مسؤول، متعهد، خلاق و سازنده کرد . از این رو بیش‌ترین تلاش خود را در پایه‌گذاری درست آموزش علوم در ایران صرف کرد . شریف زاده هنگامی در سازمان کتاب های درسی ایران مشغول به کار شد که این سازمان از یک مدیریت علمی آگاه و مسؤول برخوردار و نظام آموزشی ایران در شرف دگرگونی و تحول بود. در نظام جدید که از سال 1345 شروع شد، درس علوم تجربی برای نخستین بار از سال اول ابتدایی در دبستان‌ها تدریس شد و در پی آن، آموزش علوم یکی از درس‌های اساسی مقطع راهنمایی تحصیلی شد .

هوشنگ شریف زاده مسؤولیت خود را آگاهانه و با علاقمندی آغاز کرد و به تهیه‌ی کتاب‌های علوم دوره راهنمایی تحصیلی پرداخت. او با همراهی دکتر محمد بهزاد و احمد خواجه نصیر طوسی سه جلد کتاب دانش آموز و سه جلد کتاب راهنمای معلم را نوشت. این کتاب ها به انتقال مفاهیم اساسی و فرایند علم توجه داشتند و دانش آموزان با مطالعه‌ی آن‌ها به کارهای علمی و فعالیت پژوهشی تشویق می شدند . شریف زاده که به اهمیت کار معلم و تأثیر روش تدریس او در آموزش و پرورش دانش آموزان آگاه و معتقد بود ، در جهت دانش افزایی معلمان به تألیف کتاب‌های درسی ویژه آنان دست زد. شادروان ماری شیبایی، که او نیز دلسوز دانش آموزان و شیفته فعالیت علمی بود، دو جلد کتاب فیزیک برای تدریس در دانشسرای مقدماتی و دو جلد نیز برای تدریس در دانشسرای راهنمایی تهیه و تألیف کرد و خود در دوره‌های آموزشی معلمان شرکت کرد و به آنان روش تدریس آموخت. گر چه بخش عمده‌ی این کتاب‌ها ترجمه از متون انگلیسی بود، لیکن هر جا که مقدور بود مثال‌ها و تصویرهای ایرانی انتخاب و جایگزین شده بود.

شریف زاده چند جلد کتاب کمک درسی و آموزشی نوشت. کتاب در قلمرو مکانیک و چهار جلد راهنمای حل مسائل فیزیک از جمله کتاب‌های کمک درسی است که ترجمه کرده است. این کتاب‌ها که توسط انتشارات فاطمی چاپ و منتشر شد به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی معرفی شد . هوشنگ شریف زاده هر جا احساس می‌کرد که فرد یا سازمانی در راه پیشبرد علم طرح یا برنامه ای دارد، صادفانه به تشویق و همیاری آن می پرداخت.

او در انتشارات بنیاد فرهنگ ایران، در تألیف فرهنگ اصطلاح‌های علمی همکاری کرد. سال‌ها مشاور بخش علمی مجله دانشمند بود. در مجله‌ی وزین "یکان" چند مقاله اساسی در موضوع فیزیک نوشت. شریف زاده از یاران صمیمی انتشارات فاطمی و شادروان ایرج جهانشاهی بود و مدت هفت سال مشاور گزینش و ترجمه‌ی و ویرایش کتاب های علوم آن سازمان بود و توانست با همکاری تنی چند از عاشقان و سازندگان فرهنگ ایرانی فضای علمی در آن جا به وجود آورد . مجله علوم پایه را تأسیس و هدف های آن را عالمانه تنظیم کرد. افسوس که فقط یک شماره از آن در زمان حیاتش منتشر و صد افسوس که مسایل مالی مانع از ادامه چاپ آن مجله مفید شد. در همین سازمان به ترجمه و ویرایش مجموعه‌ای از کارهای آیزاک آسیموف با عنوان" نگاهی به تاریخ علم" برای نوجوانان، دست زد.

شریف زاده از مشاوران گروه فیزیک مرکز نشر دانشگاهی بود و مقاله‌هایی در مجله‌ی فیزیک نوشت. به تاریخ علم به خصوص جریان ورود علم جدید به ایران بسیار علاقه داشت. کتاب فیزیک معروف به فیزیک نمساوی را ویرایش و آن را آماده‌ی چاپ کرد. این کتاب معروف، که در دارالفنون تهران تدریس می‌شد، به همت نشر دانشگاهی منتشر شده است.

از کارهای بسیار با ارزش و ماندنی هوشنگ شریف‌زاده، همکاری با دانش‌نامه‌ی بزرگ فارسی و فرهنگ‌نامه‌ی کودکان و نوجوانان بود. در فرهنگنامه‌ی کودکان و نوجوانان در تهیه‌ی مدخل‌ها، نوشتن و ویرایش مقاله‌هایی چند، همکاری صمیمانه داشت. او در همکاری با استاد احمد بیرشک به ترجمه‌ی مقاله‌هایی در زندگی‌نامه‌ی علمی دانشوران دست زد.

هوشنگ شریف‌زاده در سال 1364 با خانم شهناز خانلو، که نویسنده و همکار او در فرهنگنامه‌ی کودکان و نوجوانان بود، ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو فرزند به نام‌های سپهر و سهند است که اکنون با سرپرستی مادر در آموزش و پرورش به راه پدر می‌روند.

شادروان هوشنگ شریف زاده معلمی مهربان، انسانی آزاده و دانشمندی وارسته بود. او نسبت به کودکان، نوجوانان و جوانان کشور عشق می‌ورزید و احساس مسؤولیت می‌کرد. هر چند تن رنجورش اجازه‌ی کار پیوسته و سخت را به او نمی‌داد، اما آرمان‌خواهی، خردورزی و مهری که به انسان‌ها داشت، همیشه او را در کانون فعالیت‌های علمی و آموزشی جای می‌داد.

سرانجام در سپیده‌دم پنجم آذرماه 1369 پس از 52 سال عمر پرثمر جان به جانان تسلیم کرد و جامعه‌ی علمی و دانش‌دوست کشور را به سوگ خود نشاند.

یادش گرامی بود

 کتاب‌های هوشنگ شریف‌زاده

تدوین : شهلا افتخاری

تألیف

1- بهزاد،محمود؛خواجه نصیرطوسی، احمد؛ و شریف‌زاده ،‌هوشنگ . راهنمای تدریس علوم 1: دوره‌ی راهنمایی تحصیلی ، مرحله‌ی دوم تعلیمات عمومی . تهران : وزارت آموزش و پرورش ،‌شرکت سهامی خاص طبع و نشر کتاب‌های درسی ایران ، 1353.

2- بهزاد ، محمود؛ خواجه نصیر طوسی ، احمد ؛ و شریف‌زاده ، هوشنگ. راهنمای تدریس علوم 2: دوره‌ی راهنمایی تحصیلی ، مرحله‌ی دوم تعلیمات عمومی . تهران : وزارت آموزش و پرورش ، سازمان کتاب‌های درسی ایران ، 1351.

3- بهزاد ، محمود؛ خواجه نصیر طوسی بهزاد ، محمود؛ خواجه نصیر طوسی ، احمد ؛ و شریف‌زاده ، هوشنگ. راهعنمای تدریس علوم 3: دوره‌ی راهنمایی تحصیلی ، مرحله‌ی دوم تعلیمات عمومی . تهران : وزارت آموزش و پرورش ، سازمان کتاب‌های درسی ایران ، 1352.

4- بهزاد ، محمود؛ خواجه نصیر طوسی ، احمد ؛ و شریف‌زاده ، هوشنگ. علوم 1: دوره‌ی راهنمایی تحصیلی ، مرحله‌ی دوم تعلیمات عمومی . تهران : وزارت آموزش و پرورش ، سازمان کتاب‌های درسی ایران ، 1352.

5- بهزاد ، محمود؛ خواجه نصیر طوسی ، احمد ؛ و شریف‌زاده ، هوشنگ. علوم 2: دوره‌ی راهنمایی تحصیلی ، مرحله‌ی دوم تعلیمات عمومی . تهران : وزارت آموزش و پرورش ، سازمان کتاب‌های درسی ایران ، 1352.

6- بهزاد ، محمود؛ خواجه نصیر طوسی ، احمد ؛ و شریف‌زاده ، هوشنگ. علوم 3: دوره‌ی راهنمایی تحصیلی ، مرحله‌ی دوم تعلیمات عمومی . تهران : وزارت آموزش و پرورش ، سازمان کتاب‌های درسی ایران ، 1352.

7- بهزاد ، محمود؛ خواجه نصیر طوسی ، احمد ؛ و شریف‌زاده ، هوشنگ . کتاب معلم ( روش تدریس ) علوم تجربی سال اول دوره‌ی راهنمایی تحصیلی . تهران : وزرات آموزش و پرورش ، شرکت چاپ و نشر ایران ، 1365.

8- شریف‌زاده ، هوشنگ . پانصد مسأله‌ی فیزیک مطابق برنامه‌ی سال پنجم دبیرستان‌ها . تهران : معراجی ، 1345.

9- شریف‌زاده ، هوشنگ . 30+ 420 مسأله فیزیک برای کلاس‌های چهارم طبیعی و ریاضی دبیرستان‌ها. تهران : معراجی، [1347] .

10- شریف‌زاده ، هوشنگ. حل‌المسائل فیزیک : راهنمای کنکور. تهران : معراجی ، 1344.

11- شریف‌زاده ، هوشنگ . حل‌المسائل فیزیک : مخصوص کلاس چهارم دبیرستان‌ها و داوطلبان کنکور دانشکد‌ه‌ها . تهران : معراجی، 1341.

12- شریف‌زاده ، هوشنگ. راهنمای فیزیک برای دانش‌آموزان کلاس‌های سوم دبیرستان و داوطلبان متفرقه. تهران : معراجی ، 1343.

13- شریف‌زاده ، هوشنگ ؛ نوروزی ، علی اکبر؛‌و دانشفر، حسین . علوم 1: دوره‌ی عمومی آموزش بزرگسالان . تهران : وزارت آموزش و پرورش ، دفتر برنامه‌ریزی آموزش بزرگسالان ، 1354.

14- شریف‌زاده ، هوشنگ ؛ نوروزی ، علی اکبر؛‌و دانشفر، حسین . علوم 2: دوره‌ی عمومی آموزش بزرگسالان . تهران : وزارت آموزش و پرورش ، دفتر برنامه‌ریزی آموزش بزرگسالان ، 1354.

15- شریف‌زاده ، هوشنگ. 750 مسأله فیزیک و مکانیک : برای استفاده‌ی دانش‌آموزان و داوطلبان متفرقه کلاس‌های ششم طبیعی و ریاضی. تهران : معراجی ،‌[؟134].

16- شیبانی ، ماری؛ شریف‌زاده ، هوشنگ . فیزیک سال اول دانشسرای راهنمایی . تهران : کتاب‌های جیبی ، 1351.

17- شیبانی ، ماری؛ شریف‌زاده ، هوشنگ . فیزیک سال اول دانشسرای مقدماتی. تهران : کتاب‌های جیبی ، 1352 .

18- شیبانی ، ماری؛ شریف‌زاده ، هوشنگ . فیزیک سال دوم دانشسرای مقدماتی. تهران : کتاب‌های جیبی ، 1352 .

19- عرب اف ، محمود ؛ قلم سیاه ، ابوالقاسم . فیزیک آموزش نظری و جامع سال اول . کارشناس سازمان کتاب‌های درسی هوشنگ شریف‌زاده . تهران : وزارت آموزش و پرورش ، شرکت سهامی خاص طبع و نشر کتاب‌های درسی ایران ،‌1354.

ترجمه

20- آسیموف، آیزاک . اتم . ترجمه هوشنگ شریف‌زاده ؛ ویراستار ایرج جهانشاهی . تهران : فاطمی "( واژه ) ، 1369

22- آسیموف، آیزاک . در جهان علم . ترجمه هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ، 1362.

23- آسیموف، آیزاک . شکل زمین . ترجمه هوشنگ شریف‌زاده ؛ ویراستار ایرج جهانشاهی . تهران : فاطمی (واژه) ، 1369.

24- کرافورد ، ا.م. آشنایی با مثلثات به روش آموزش و برنامه‌آی. شناسایی نسبت‌های مثلثاتی تانژانت ، سینوس و کسینوس . ترجمه هوشنگ شریف‌زاده . تهران : وزارت علوم و آموزش عالی ، دفتر ترویج علوم ، ‍] بی‌تا].

25- هابر ، شیم و یوری ؛ داج ، جان ؛ و والتر ، جیمز. فیزیک PSSC [ پس اس اس سی ] ترجمه احمد خواجه نصیرطوسی ، ناصر مقبلی ، هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی، 1373.

26- هامفری، د ؛ توپینگ، ج . در قلمرو مکانیک ( ج.1). ترجمه هوشنگ شریف‌زاده . تهران : معراجی ، 1352.

27- هامفری، د ؛ توپینگ، ج . در قلمرو مکانیک : کتاب اول دینامیک . ترجمه هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ، 1369.

28- هامفری، د ؛ توپینگ، ج . در قلمرو مکانیک : کتاب دوم استاتیک . ترجمه هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ، .1369 .

29- هولتون ، جرالد؛ رادرفورد،‌جیمز ؛‌و واتسون ،‌فلچر جی. طرح فیزیک هاروارد :واحد 1 مفاهیم حرکت . ترجمه احمد خواجه نصیر طوسی ، هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ، 1368.

30- هولتون ، جرالد؛ رادرفورد،‌جیمز ؛‌و واتسون ،‌فلچر جی. طرح فیزیک هاروارد :واحد 2 مفاهیم حرکت در آسمان . ترجمه احمد خواجه نصیر طوسی ، هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ، 1368.

31- هولتون ، جرالد؛ رادرفورد،‌جیمز ؛‌و واتسون ،‌فلچر جی. طرح فیزیک هاروارد :واحد3 پیروزی مکانیک . ترجمه احمد خواجه نصیر طوسی ، هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ، 1368.

ویرایش 

32- آسیموف ، آیزاک . الکتریسیته . ترجمه محمود محمودی . ویراستاران ایرج جهانشاهی ، هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ( واژه) ، 1369.

33- آسیموف ، آیزاک . انرژی . ترجمه اسماعیل سعادت . ویراستاران ایرج جهانشاهی ، هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ( واژه) ، 1369.

33- آسیموف ، آیزاک . انرژی هسته‌ای . ترجمه محمود محمودی . ویراستاران ایرج جهانشاهی ، هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ( واژه) ، 1369.

34- آسیموف ، آیزاک . انسان در فضا. ترجمه توفیق حیدرزاده . ویراستاران ایرج جهانشاهی ، هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ( واژه) ، 1369.

35- آسیموف ، آیزاک . دنباله‌دارها. ترجمه محمود محمودی . ویراستاران ایرج جهانشاهی ، هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ( واژه) ، 1369.

36- آسیموف ، آیزاک . دینوزورها. ترجمه محمود محمودی . ویراستاران ایرج جهانشاهی ، هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ( واژه) ، 1369.

37- آسیموف ، آیزاک .زمین لرزه . ترجمه نسرین امیرحسینی . ویراستاران ایرج جهانشاهی ، هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ( واژه) ، 1369.

38- آسیموف ، آیزاک . عدد . ترجمه و بازپرداخت ایرج جهانشاهی ، ویراستارهوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ( واژه) ، 1369.

39- آسیموف ، آیزاک . قاره‌ی قطب جنوب . ترجمه محمود محمودی . ویراستاران ایرج جهانشاهی ، هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ( واژه) ، 1369.

40- آسیموف ، آیزاک .میکروب‌ها . ترجمه اسماعیل سعادت . ویراستاران ایرج جهانشاهی ، هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ( واژه) ، 1369.

41- آسیموف ، آیزاک . نفت . ترجمه محمود محمودی . ویراستاران ایرج جهانشاهی ، هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ( واژه) ، 1369.

42- آسیموف ، آیزاک .ویتامین‌ها . ترجمه شهناز خانلو. ویراستاران ایرج جهانشاهی ، هوشنگ شریف‌زاده . تهران : فاطمی ( واژه) ، 1369.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
درباره نویسنده:

آقاي اسفنديار معتمدي متولد 1317 در لنجان اصفهان، نويسنده، مترجم، پژوهشگر تاريخ آموزش و پرورش ايران و از معلمان باسابقه‌ي آموزش فيزيك است. ايشان از همكاران طرح نوين آموزش علوم در ايران  هستند و تا كنون بيش از 50 كتاب براي دانش‌اموزان و معلمان تاليف يا ترجمه كرده‌اند. با آقاي معتمدي بيش‌تر آشنا شويد ...

دفعات مشاهده: 18572 بار   |   دفعات چاپ: 6625 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 202 بار   |   0 نظر
سال جهانی فیزیک
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 69 queries by YEKTAWEB 4331