Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
سرمقاله
تازه‌ترین خبرها
در گذر زمان
مقاله‌های تخصصی
کاربر حرفه‌ای
آموزشگاه
روی شبکه
برترین‌های کافی‌نت
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: پایگاه اینترنتی مطالعات زبان‌های ایرانی
:: پایگاه ویژه‌ای برای معرفی استاد شادروان احمد تفضلی
:: زبان انگلیسی را از راه‌دور بیاموزید
:: سالنامه‌ی سنتی استاد مصباح‌زاده
اخبار فناوری اطلاعات
سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید

AWT IMAGE 

:: آی‌تی ایرانی: پریدن با یک بال نحیف ::

AWT IMAGE

فناوری اطلاعات(آی‌تی) به مجموعه‌ای از ابزارها و روش‌هایی گفته می‌شود که برای تولید، پردازش و عرضه‌ی اطلاعات به کار گرفته می‌شود. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت پیشینه‌ی فناوری اطلاعات به اندازه خود اطلاعات است و نقاشی‌های نیاکان ما روی دیوار غارها، از نخستین محصول‌های  فناوری اطلاعات است.

با پیشرفت روز افزون بشر در سال‌های اخیر، هم تولید اطلاعات و هم روش‌ها عرضه‌ی آن تحول چشمگیر و رو به رشدی پیدا کرد. فن چاپ، روش‌های نوین برقراری ارتباط از راه دور، از جمله تلگراف، تلفن، دورنگار و تازه‌ترین فناوری عرضه‌ی اطلاعات، یعنی اینترنت، جریان اطلاعات را در سراسر جهان به چنان جایگاهی رسانده است که گویی همه در یک دهکده زندگی می‌کنیم.

آری دهکده‌ی جهانی شکل گرفته است. البته، دهکده‌ای که همه‌ی ساکنان آن در تولید و عرضه‌ی اطلاعات سهم یکسانی ندارند و این قدرت‌های بزرگ جهان هستند که هم در تولید، هم در پردازش و هم در عرضه‌ی اطلاعات از همه پیش‌تراند. درنتیجه، همان‌ها هستند که افکار "هم ولایتی‌های خود" را به سوی هدف‌های مورد نظر خود سامان‌دهی می‌کنند.

سهم ما ایرانیان در تولید و عرضه اطلاعات در این دهکده‌ی جهانی چه اندازه است؟ آیا ما نه برای هم ولایتی‌های خود، بلکه برای ساکنان خانه‌ی کوچک خود، اطلاعات کافی تولید و عرضه کرده‌ایم؟ آیا ما برای سامان‌دهی افکار ، آن هم نه افکار هم ولایتی‌های خود، بلکه ساکنان خانه‌ی کوچک خود، در جهت هدف‌های ملی گام‌های امید بخشی برداشته‌ایم؟

متاسفانه در حال حاضر فناوری اطلاعات در ایران نسبت به متوسط سطح دنیا از جایگاه پایینی دارد. این درحالی است که ایرانیان از دیرباز در فناوری اطلاعات و ارتباطات پیش‌تاز بوده‌اند. داریوش هخامنشی نخستین فردی است که با گسترش چاپار در مقیاس جهانی، شرق و غرب جهان آن زمان را به هم پیوند زد. به نوشته‌ی هرودوت، تاریخ‌نگار یونانی، چاپارهای ایران مسیر شوش در جنوب غربی ایران تا سارد در ساحل مدیترانه را در کم‌تر از 10 روز طی می‌کردند. در واقع شبکه ای که او از راه‌ها و چاپارها و ایستگاه‌ها و برج‌های علامت‌دهی به‌وجود آورد، بر مفاهیمی استوار بود که امروزه از آن‌ها  در اینترنت استفاده می‌شود!

ایرانیان در بنیان‌گذاری نخستین و بزرگ‌ترین کتاب‌خانه‌ها و دانشگاه‌های جهان، چه در دوره‌ی باستان و چه در دوره‌ی تمدن اسلامی پیش‌تاز بودند و این فرهنگ‌ را به جاهای دیگر جهان انتقال دادند. ایرانیان در کامل کردن فناوری تولید کاغذ و چاپ و انتقال آن به غرب نیز نقش اساسی  داشتند. بدون شک آنان با انتقال عددهای هندی-عربی و مفاهیمی مانند الگوریتم به غرب، پایه‌ی ابزارها و فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند رایانه را شکل ‌دادند.

اما در دنیای امروز چه سهمی از فناوری اطلاعات به ایانیان اختصاص دارد؟ جدول زیر درصد استفاده کننده جمعیت کشورهای مختلف، از جمله کشورهای منطقه‌ی خاورمیانه و ایران، از اینترنت را تا پایان سال 2001 میلادی نشان می دهد. این جدول به صورت نزولی مرتب شده است.

1. USA : 55%

5. UK : 33%

9. UAE: 17%

13. Saudi: 2%

2. Sweden : 51%

6. Germany : 22%

10. France : 16%

14. Pakistan : 0.8%

3. Finland : 44%

7. Japan : 21%

11. Kuwait : 5%

15. Iran : 0.4%

4. Canada : 42%

8. Italy : 20%

12. Turkey : 3%

16. Azerbijan: 0.15%

جدول زیر مقدار پهنای باند کل اینترنت کشورهای مهم منطقه‌ی خاور میانه را تا پایان سال 2001 میلادی به صورت نزولی نشان می دهد.

1. UAE: 670 Mb/s

3. Egypt : 280 Mb/s

5. Kuwait : 60 Mb/s

2. Saudi Arabia : 320 Mb/s

4. Iran : 85 Mb/s

6. Lebanon : 15 Mb/s

در پایان سال 2004 میلادی، میزان پهنای باند کل کشور ایران حدود 520 مگابیت بر ثانیه بوده است که از این میزان بیش از 100 مگابیت آن بی‌استفاده و بقیه‌ی آن به صورت مساوی برای استفاده از اینترنت و تلفن‌های اینترنتی تقسیم می‌شود. تعداد کاربرانی که بیش‌ از ماهی یکبار از اینترنت استفاده می کنند، حدود یک میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر و تعداد افرادی که برای دست‌کم یکبار از اینترنت استفاده کرده‌اند،حدود چهار میلیون و هشت‌صد هزار نفر بر آورد شده است .

اما افرادی که از اینترنت استفاده کرده‌اند تا چه اندازه‌ای از آن بهره‌ی مفید داشته‌اند؟ با توجه به این که حجم عمده‌ی اطلاعات عرضه شده در شبکه‌ی جهانی به زبان انگلیسی است و در نظر گرفتن وضعیت آموزش زبان انگلیسی در کشور، تا حدودی می‌توان درباره‌ی میزان بهره‌وری از این فناوری نوین قضاوت کرد. بیش‌تر کاربران ایرانی از این اطلاعات نمی‌توانند چنان‌که باید بهره‌برداری کنند. به عبارت دیگر، ما نه‌تنها در فراهم کردن ارتباط کاربران با شبکه با میانگین جهانی فاصله‌ی زیادی داریم و حتی از کشورهای منطقه‌ی خود عقب هستیم، در تولید و عرضه‌ی اطلاعات قابل استفاده برای کاربران ایرانی مشکل جدی داریم.

چه تعداد از پایگاه‌های اینترنتی که تا کنون در کشور راه‌اندازی شده است، اطلاعات مفید و کافی در اختیار کاربران قرار می‌دهند؟ کاربر ایرانی با مراجعه به اینترنت تا چه میزان با دانش روز و فرهنگ خودی آشنا می‌شود؟ آیا یک دانش آموز دبیرستانی به شرط دست‌رسی به اینترنت می‌تواند از آن به عنوان منبع پژوهش کلاسی بهره‌ گیرد؟ یک معلم که می‌‌خواهد با شیوه‌های نوین آموزش آشنا شود، به شرط دست‌رسی به اینترنت، می‌تواند از آن بهره‌‌ی کافی بگیرد؟

آری، ما نه تنها در زمینه دسترسی کاربران به اینترنت مشکل داریم، بلکه در زمینه‌ی تولید اطلاعات به زبان فارسی و سازگار با فرهنگ بومی مشکلی صد چندان داریم. به جز چند پایگاه اینترنتی ایرانی که در زمینه اطلاع‌رسانی بسیار فعال‌اند و جزیره‌ی دانش در معرفی آنان خواهد کوشید، بسیاری از پایگاه‌ها فقط در حد چند صفحه‌ی‌ اینترنتی خلاصه‌ می‌شوند که اطلاعات اندکی را در خود جای داده‌اند.

سهم ما در تولید اطلاعات آن‌قدر ناچیز است که می‌توانیم بگوییم آی‌تی ایرانی به پرنده‌ای می‌ماند که یک بال( یعنی اطلاعات) نداردو بال دیگر آن( یعنی فناوری) بسیار نحیف و ناکارآمد است. برای آن که درستی یا نادرستی این نظر را تا اندازه‌ای برسی کنید، پیشنهاد می‌کنیم 17 پایگاهی را که بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین وزارت کشورمان، وزارت آموزش و پرورش، راه‌اندازی کرده است، به پایگاه اینترنتی وزرات آموزش و پرورش چند کشور پیشرفته و پایگاه اینترنتی صدا و سیما را با پایگاه اینترنتی شبکه‌ی آموزشی پی.‌بی.‌اس مقایسه و نظر خود را درباره میزان اطلاعاتی که در آن‌ها عرضه شده است برای جزیره ارسال کنید.

پایگاه‌های اینترنتی وابسته به وزارت آموزش و پرورش

 1. http://www.medu.ir آموزش و پرورش وزارت
 2. http://www.neshat.org معاونت تربیت بدنی و تندرستی
 3. http://www.amoozeshparvaresh.org اداره کل روابط عمومی
 4. http://www.iernet.org پژوهشکده تعلیم و تربیت
 5. http://www.kanoonparvaresh.com کانون پرورش فکری کودکان
 6. http://www.oerp.sch.ir سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی
 7. http://www.roshd.ir شبکه ملی مدارس ایران
 8. http://www.talif.net دفتر تالیف و برنامه ریزی کتب درسی
 9. , http://www.tvoccd.sch.ir دفتر تالیف و برنامه ریزی کتب فنی و حرفه ای و کاردانش
 10. http://www.roshdmag.org دفتر انتشارات کمک آموزشی
 11. www.ICT-edu.ir دفتر مدیریت طرح توسعه
 12. http://www.rici.ac.ir موسسه پژوهش برنامه ریزی درسی و نوآوری های آموزشی
 13. , http://www.me-etcenter.com کمیته ارزیابی نرم افزارهای آموزشی
 14. http://www.peyvand.org.ir
 15. http://www.nodet.net سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان
 16. http://www.madresehpub.sch.ir مربیان سازمان مرکزی انجمن اولیا و
 17. http://www.chap.sch.ir اداره کل چاپ و توزیع کتاب های درسی

www.irib.ir صدا و سیما

پایگاه اینترنتی خارجی

وزارت آموزش و پرورش امریکا http://www.ed.gov/index.jhtml

وزارت آموزش و پرورش انگلستان http://www.standards.dfes.gov.uk

شبکه‌ی آموزشی پی‌‌بی.‌اس.  http://www.pbs.org

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 12397 بار   |   دفعات چاپ: 3806 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 205 بار   |   0 نظر
کافی نت جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 64 queries by YEKTAWEB 4331