- یادگارهای باستانی
موزه ی بریتانیا: یادگارهای هخامنشی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۸۴/۹/۸ | 

موزه‌ی بریتانیا(british museum) یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین موزه‌های تاریخ کهن جهان است که در سال 1753 میلادی در شهر لندن بنیان‌گذاری شد. این موزه، که گنجینه‌ی ملی انگلسیسی‌ها به حساب می آید،  آثار علمی و هنری تمدن‌های شکوهمندی را در خود جای داده است. ظرف‌ها و سکه‌های قدیمی، نسخه‌های خطی، نقاشی‌ها، مدال‌ها، تندیس‌ها، پیکره‌ها و جواهرهای نادر، از گنج‌های بسیار دیدنی این موزه است.

بخش چشمگیری از یادگارهای تمدن‌های باستانی ایران در این موزه نگهداری می‌شود. آثاری از تمدن‌های هخامنشی، اشکانی، ساسانی و دوره های اسلامی که استوانه‌ی حقوق بشر کوروش از مهم‌ترین آن‌هاست. در این جا می‌خواهیم شما را با برخی از این یادگارهای شکوهمند آشنا کنیم.

1. استوانه‌ی حقوق بشر

این استوانه‌ی سفالی به خط میخی بابلی به فرمان کوروش کبیر(559 تا 530 پیش از میلاد)، بنیان‌گذار امپراتوری هخامنشی به هنگام تسخیر بابل، در 559 پیش از میلاد، نوشته شده است. کوروش بیان کرده است که این پیروزی با پشتیبانی مردوک، خدای بابل، به دست آمده است. سپس از ارزش آرامشی که برای شهروندان این شهر به ارمغان آورده سخن گفته است.  او می‌گوید: «من برای همه‌ی انسان‌ها آزادی پرستش خدایانشان را برقرار کردم و فرمان دادم که هیچ کس حق ندارد به این دلیل مورد بدرفتاری قرار گیرد.» کورش اعلام می‌کند که مالکیت هر کس باید محترم شمرده شود: «من فرمان دادم که هیچ خانه‌ای ویران نشود و هیچ ساکنی از آن محروم نگردد.» سرانجام، کورش صلح را هدف اصلی سلطنت خود و عنصر اساسی تعادل اجتماعی می‌شمارد: «من صلح و آسایش را برای تمام انسان‌ها تضمین کردم.»

AWT IMAGE

Cyrus Cylinder,Babylonian,about 539-530 BC,From Babylon,southern Iraq,Length: 22.86 cm

2. مهر استوانی عقیق

این مهر استوانه ای که به حدود 400 تا 500 سال پیش از میلاد بازمی‌گردد، در آرامگاهی در مصر پیدا شده است.  روی این مهر صحنه‌ای از شکار شیر به دست داریوش بزرگ را مشاهده می‌کنید. در میانه‌ی صحنه نیز نشانه‌ی اهورامزدا، پشتیبان شاهان ایران، دیده می‌شود. به علاوه، در کناره‌ی این مهر، نوشته‌ای به خط میخی و  به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی وجود دارد که به مفهوم " داریوش، شاه بزرگ" است. داریوش بزرگ،داریوش اول، امپراتوری هخامنشی را به اوج شکوفایی رساند و سرزمین‌های زیادی از جمله مصر را زیر فرمان خود برد. این مهر عقیق نیز مشهورترین یادگار پارسی‌ها در مصر است که از آرامگاه تبس(Thebes) پیدا شده است. 

AWT IMAGE

Agate cylinder seal , Persian, 5th-4th century BC, Said to have been found in a tomb at Thebes, Egypt, 'Darius the great king' shoots a lion

3. وزنه ی ترازو به شکل شیر

این وزنه‌ی برنزی در غرب آناتولی( در ترکیه) پیدا شده و پیشینه‌ی آن به 500 سال پیش از میلاد باز می‌گردد. به کارگیری این وزنه ها در تمدن‌های میان رودان معول بود و پس از این که کورش بزرگ(559 تا 530 پیش از میلاد) بر این سرزمین دست یافت، این وزنه‌ها مورد توجه پارس‌ها قرار گرفت و در زمان داریوش به صورت استانداردهای وزن در سراسر امپراتوری به کار رفت. در آن زمان، زبان آرامی زبان اداری امپراتوری هخامنشی بود که نوشته های آن در سنگ نوشته‌ها و چیزهایی مانند این وزنه‌ی برنزی حفظ شده است. ترجمه‌ی نوشته‌ی آرامی روی این وزنه، این گونه است: " بر اساس سکه‌های نقره درست است" که به احتمال زیاد به کاربرد سکه‌های نقره به عنوان استاندارد وزن اشاره دارد. این وزنه اکنون 808/38 کیلوگرم وزن دارد که با استاندارد وزن بابلی‌ها( یک تلنت که حدود30/30 کیلوگرم بود) بسیار نزدیک است.

AWT IMAGE

Lion weight, Achaemenid, 5th century BC, From Abydos, western Anatolia (modern Turkey), The inscription may be translated as 'correct according to the staters of silver'.

4. پیکره‌ی برنزی مرد اسب سوار

این نمونه‌ی نادری از اسب سوار پارسی است و پیشینه‌ی آن به 400 تا 500 سال پیش از میلاد باز می‌گردد. مرد پارسی خنجر کوچکی به کمر دارد و شلوار و لباسی که بر تن دارد از نوع ویژه‌ی مادها به شمار می‌رود. این پوشش مورد پذیرش هخامنشی‌ها نیز قرار گرفت، زیرا پوشش مناسبی برای مردان اسب سوار بود.

AWT IMAGE

Bronze horseman, Achaemenid, 5th-4th century BC, He wears the short Iranian sword known as an akinakes. Height: 8.5 cm, Length: 10.1 cm

5. طرح ارابه ی طلایی

این طرح، که پیشینه‌ی آن به 400 تا 500 سال پیش از میلاد باز می‌گردد، در تاجکستان پیدا شد و یکی از مهم‌ترین یادگارهای دروه‌ی هخامنشی به حساب می آید. ارابه‌ی طلایی را چهار اسب کوتاه قامت(پونی) می‌کشند و دو مرد با پوشش مادی بر آن سوار هستند. جلوی ارابه نیز با نقش یکی از خدایان مصری به نام Bes زینت شده است. 

AWT IMAGE

Gold model chariot,Achaemenid Persian, 5th-4th century BC,From the region of Takht-i Kuwad, Tadjikistan,Length: 18.8 cm, The model chariot is pulled by four horses or ponies. In it are two figures wearing Median dress.   

6. پلاک طلا

در این پلاک طلا، که در تاجیکستان پیدا شده است، یک مرد با پوشش ویژه‌ی مادها نمایش داده شده است. پیشینه‌ی این پلاک به 400 تا 500 سال پیش از میلاد بازمی گردد و هدف از ساختن آن هنوز روشن نیست. اما به نظر می رسد آن‌ها را به عنوان نذر و در حکم کاری پرهیزکارانه در  زیارتگاه‌ها و آرامگاه‌ها می گذاشتند. چنان که در این پلاک یک نیایش‌گر با دسته ای از گیاهی که در جشن‌های دینی بین نیایشگران پخش می شد، به تصویر کشیده شده است.

AWT IMAGE

Gold plaque,Achaemenid Persian, 5th-4th century BC, From the region of Takht-i Kuwad, Tadjikistan, The man is sometimes identified as a priest because he carries a bundle of sticks known as a barsom. These were originally grasses that were distributed during religious ceremonies.

نشانی مطلب در وبگاه :
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=9.568.408.fa
برگشت به اصل مطلب