- در پایگاه‌های دیگر
پشت پرده ایران

حذف تصاویر و رنگ‌ها

بی‌بی‌سی: هفته نامه ساندی تایمز چاپ لندن در ویژه نامه روز یکشنبه خود به برپایی نمایشگاه آثار باستانی ایران در موزه بریتانیا اشاره کرده و با رد تعابیر تاریخ شناسانی چون هرودوت از حوادث دو هزار سال قبل، مثل نبرد پارسیان و یونانیان، می نویسد این گونه تعابیر باعث شد که تمدن غرب، به مدت دو هزار سال رفتاری نژادپرستانه و آکنده از غرور در برابر تمدن های شرق در پیش بگیرد.

نمایشگاه "امپراتوری فراموش شده: جهان ایران باستان" با نمایش آثاری از فرهنگ و هنر ایرانی در دوره هخامنشیان از روز جمعه، نهم سپتامبر در موزه بریتانیا واقع در لندن آغاز به کار کرد.

بیش از 400 قطعه مهم از دوره هخامنشیان در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده که برای نخستین بار است که در کنار هم قرار می گیرند.

ساندی تایمز در مقاله ای که آن را "پشت پرده ایران" نام داده، می نویسد همانطور که برگزاری نمایشگاه آثار باستانی سودان در سال گذشته، به درک حوادث دارفور کمک کرد، نمایشگاه ایران هم قصد دارد نظر بیننده را نسبت به ایرانی ها تغییر دهد.

ساندی تایمز می نویسد ایرانی ها در قالب هنرمند، معمار، زبان شناس، قانون ساز، مبدع اجتماعی، و آزاد اندیش در حوزه مسائل دینی، بد به جهانیان شناسانده شده اند و مورد اتهام قرار گرفته اند و نتیجتا جهان هم آنها را درست درک نکرده و به اعتقاد این هفته نامه، همین درک نادرست است که به روابطی این چنین با ایران امروز منجر شده است.

ساندی تایمز در توصیف تمدن باستانی پارسی، از آثار به نمایش درآمده از زمان داریوش اول می نویسد و عنوان می کند که ایرانی ها با استفاده از پیغام برهای سوار بر ارابه های اسبی، سریع ترین سیستم ارتباطی ممکن را داشتند.

این هفته نامه، با اشاره به آثار به نمایش درآمده، مجسمه سازی آن زمان ایران را آمیخته با دقت، و شیفته بیان جزئیات توصیف می کند و می نویسد مجسمه ها طبیعی تر از مجسمه های مصری است اما مجسمه های یونانی، که تاریخ آن از ایرانی ها جدیدتر است، از نظر طبیعی بودن، از مجسمه های ایرانی برتر بودند.

ساندی تایمز یادآور می شود که تخت جمشید توسط اسکندر ویران شد و می پرسد در این حادثه "وحشی" چه کسی بود؟

این هفته نامه در پایان می نویسد اما و اگرهای بسیاری در راه برپایی این نمایشگاه و قرض گرفتن آثار از ایرانی ها ایجاد شد و گرچه از اهمیت آثاری چون کتیبه کورش می نویسد و از کیفیت آثار قالب گیری شده تمجید می کند، اما انتقاد می کند که چرا آثار بیشتر و حجیم تری ارسال نشده و می نویسد اگر هدف این بود که نشان دادن عظمت تمدن پارسی، آنها را درکنار یونانیان قرار دهد، آثار به نمایش درآمده نتوانسته این عظمت را به خوبی نشان دهد.

نمایشگاه "امپراتوری فراموش شده: جهان ایران باستان" تا هشتم ژانویه 2006 در موزه بریتانیا در لندن ادامه خواهد داشت.

بی‌بی‌سی فارسی

نشانی مطلب در وبگاه :
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=9.160.355.fa
برگشت به اصل مطلب