- در پایگاه‌های دیگر
رمزگشایی لعاب فیروز‌‌ه‌ای در چغازنبیل

حذف تصاویر و رنگ‌ها

AWT IMAGEمیراث خبر : برای نخستین بار باستان شناسان با بررسی و مطالعات آزمایشگاهی روی آجرهای لعاب دار چغازنبیل، توانستند روش تولید لعاب فیروزه ای را رمز گشایی کنند.به این ترتیب کارشناسان با تکنینک ها و نحوه تولید لعاب در این دوره تاریخی آشنا می شوند و اطلاعاتی از صنعت و هنر در دوره عیلامی به دست می آید.

باستان شناسان و کارشناسان با بررسی و مطالعات آزمایشگاهی روی آجرهای لعاب دار چغازنبیل توانستند روش تولید لعاب فیروزه ای را رمز گشایی کنند.
زیگورات چغازنبیل یکی از مهم‌ترین بناهای به جای مانده از حکومت عیلامیان است که در سه هزار و 200 سال پیش به دستور انتاش‌گال پادشاه عیلامی ساخته شده است.
«رضا وحید زاده» کارشناس پروژه چغازنبیل و هفت تپه گفت:«در طرحی ویژه با همکاری سازمان زمین شناسی کشور و سازمان انرژی اتمی مطالعاتی را روی نحوه تولید آجرهای لعاب دار در محوطه چغازنبیل در دوره عیلامی آغاز کردیم و توانستیم ترکیبات ساخت لعاب فیروزه ای را شناسایی کنیم.»
در حال حاضز 47 آجر لعاب دار در سطح محوطه باستانی چغازنبیل و با رنگ های فیروزه ای،سفید و سیاه وجود دارد.
وحیدزاده گفت:بررسی ها نشان می دهد عیلامی ها همچون حالا برای تولید لعاب فیروزه ای از اکسید مس استفاده می کرده اند.اکسید مسی که شواهد آن از جمله سرباره ها و کوره ها پیش از این به دست آمده است.»
به اعتقاد کارشناسان بررسی و رمز گشایی نحوه تولید لعاب می تواند اطلاعاتی را در زمینه صنعت و هنر در دوره عیلامی در اختیار کارشناسان قرار دهد.
به گفته وحید زاد مطالعه روی آجرهای لعاب دار برای شناسایی ترکیبات به کار رفته در تولید لعاب ادامه دارد و کارشناسان در تلاش هستند تا نحوه تولید لعاب های سفید و سیاه را نیز رمز گشایی کنند.
علاوه بررسی لعاب کارشناسان قصد دارند در تحقیقات خود روی نحوه پخت و میزان درجه حرارت لارم برای پخت نیز بررسی کنند.
پروژه حفاظت و مرمت چغازنبیل به صورت مشترک با همکاری یونسکو و کشور ژاپن در حال اجرا است. زیگورات چغازنبیل در چند کیلومتری شهر شوش در استان خوزستان قرار گرفته است. این محوطه یکی از منحصر به فرد‌ترین محوطه‌های باستانی در جهان است و در سال 1357 در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
از زیگورات عیلامی پنج طبقه چغازنبیل که مهم‌ترین عبادت‌گاه عیلامیان محسوب می‌شده است هم‌اکنون تنها دو طبقه و نیم باقی‌مانده است.

نشانی مطلب در وبگاه :
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=9.160.335.fa
برگشت به اصل مطلب