- در پایگاه‌های دیگر
دعوت امپراتور روم از استادان ایران

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۸۴/۵/۱۶ | 

موافقت ایران با تدریس استادان ایرانی در دانشگاه قسطنطنیه 
به نوشته سه گاهنامه مختلف هفتم، هشتم و یا 13 اوت سال 425 میلادی، شاه وقت ایران، بهرام پنجم (بهرام گور) درخواست تئودوریس دوم امپراتور روم را که استادان ایرانی بتوانند چنانچه بخواهند برای تدریس در دانشگاه نوبنیاد قسطنطنیه (استانبول) به این شهر بروند پذیرفت و این موافقت در "کارنامک" یا روزنامک (روزنامه) دربار شاهی آن زمان درج شده است.
     این دانشگاه که مقررات آن، الگوی دانشگاههای امروز شده است در 27 فوریه سال 425 میلادی آغاز بکار کرده بود و تئودوریس برای تدریس در این دانشگاه در کشورهای مختلف و دورترین آنها – چین – به یافتن استاد و مدرس دست زده بود. میان تئودوریس و بهرام پنجم روابط دوستانه برقرار بود و دو ابر قدرت ایران و روم در سال 422 میلادی یک پیمان صلح صد ساله امضاء کرده بودند که برپایه آن، حکومت روم در قلمرو خود پیروی از آیین زرتشت را آزاد و قانونی سازد و دولت ایران هم نسبت به پیروان مسیحیت دست به همین اقدام بزند.
    بهرام گور پس از موافقت با درخواست تئودوریس به خراسان شتافت و هونهای سفید پوست (هپتال ها) را که از جیحون گذشته و دست به تعرض زده بودند درهم شکست، سرکرده آنان را کشت و به پایتخت خود بازگشت. 

روزشمار تاریخ ایران

نشانی مطلب در وبگاه :
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=9.160.319.fa
برگشت به اصل مطلب