جزیره کودکان- بدن من
چرا به خواب نیاز دارم؟

حذف تصاویر و رنگ‌ها
AWT IMAGE

هر جانداری به استراحت نیاز دارد. زرافه، فیل، گربه، سگ، خرس کوالا، اسب آبی، پدربزرگ، مادر بزرگ، مادر، پدر، نوزادان و کودکان، همگی می‌خوابند! درست مانند خوردن، خواب نیز برای ادامه‌ی زندگی ضروری است.

    خواب به بدن شما فرصت استراحت می‌دهد و اجازه می‌دهد تا برای روز بعد آماده شود. خواب مثل این است که بدن شما به یک تعطیلات کوچک رفته است. خواب به مغز شما فرصت می‌دهد تا چیزها را دسته‌بندی کند. دانشمندان هنوز به درستی نمی‌دانند مغز در هنگام خواب چه نوع سازماندهی‌ انجام می‌دهد، اما گمان می‌کنند خواب زمانی است که مغز اطلاعات را دسته‌بندی و ذخیره می‌کند، مواد شیمیایی را جایگزین می‌کند و مسأله‌ها را حل می‌کند.

    مقدار خوابی که هر فرد نیاز دارد، به سن او بستگی دارد. نوزادان بسیار می‌خوابند، حدود 14 تا 15 ساعت در روز! اما بسیاری از بزرگسالان فقط به 7 تا 8 ساعت خواب در هر شب نیاز دارند. نیاز بیشتر بچه‌های 5 تا 12 ساله بین این دو است و به 10 تا 11 ساعت خواب نیاز دارند. برخی بچه‌ها ممکن است بیش از این و برخی کمتر از این نیاز داشته باشند. مقدار خواب بسته به هر بچه، اندکی متفاوت است.

    یک شب نخوابیدن باعث بدخویی و پریشانی فرد می‌شود. پس از دو شب نخوابیدن، فرد در فکرکردن و انجام کارها دچار مشکل می‌شود. مغز و بدنش وظایف عادی خود را نیز نمی‌تواند به خوبی انجام دهند. پس از 5 شب نخوابیدن فرد دچار توهّم می‌شود، یعنی چیزهایی را می‌بیند که به‌راستی وجود ندارند. سرانجام برای مغز ناممکن می‌شود تا بدون خوابیدن فرمان‌هایش را به بقیه‌ی بدن بدهد. مغز به زمانی برای آرامیدن در بستر نیاز دارد تا چرت بزند!


AWT IMAGE

ما یاد گرفتیم که:
• خواب مانند این است که بدن ما به یک تعطیلات کوچک رفته است.
• خواب به مغز ما فرصت می
دهد تا اطلاعات را دستهبندی کند.
• بیشتر بچه
های 5 تا 12 سال به 10 تا 11 ساعت خواب نیاز دارند.این مطلب از زبان انگلیسی به زبان فارسی ترجمه شده است. متن اصلی در پایگاه بهداشت کودکان و نوجوانان منتشر شده است. آن متن را دکتر مری ال. گاوین بازبینی کرده است. 

نشانی مطلب در وبگاه جزیره کودکان:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=8.626.1058.fa
برگشت به اصل مطلب